Bývalý premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že na konci března definitivně skončí ve vysoké politice. Poslaneckou sněmovnu opustí a od 1. dubna bude nadále už jen řadovým členem ČSSD. „Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní,“ zdůraznil. Někteří však hovoří o tom, že hlavním důvodem jsou jeho neshody s některými ze stranických kolegů. Vyčítáno je mu především to, že zapříčinil říjnový volební debakl ČSSD, která spadla na sedm procent. „Pan Sobotka má pravdu, že jeho rozhodnutí může být ryze osobní. Ale i když jeho osobní důvody chápeme, nemůžeme zapomenout, že byl ministrem financí, předsedou vlády a předsedou strany, kterou si pěstoval jako nástroj k posilování osobní moci. ČSSD tím oslabil, i když jej obdivovalo a pro něj hlasovalo 80–93 % členů strany,“ uvedl Zbořil, který zmiňuje i to, že Sobotka oslabil a rozbil koaliční vládu, i když byla relativně úspěšná. „U občanů to nakonec prohrál, i když se domníval, že by mu měli být vděčni.“
Politolog Zbořil také upozorňuje: „Mirek Topolánek někde řekl, že jeho největší chybou v době, když vládl, bylo, že si neuměl vybrat své spolupracovníky. Miloš Zeman dokonce o tom napsal knihu na téma Jak jsem se mýlil v politice. Oba měli pravdu a Bohuslav Sobotka by k nim mohl přidat svou velmi podobnou úvahu o svém prozření. I on si špatně vybral, i on se zmýlil, ale nebyl, jak se domnívá Jaroslav Veis v LN, politikem bez talentu. Jeho talent se projevil už jen tím, že bez ‚Smlouvy o stabilním politickém prostředí‘ vydržel celý termín, byť se skřípěním zubů vlastních nebo svých koaličních partnerů. Co všechno ale ‚za tím‘ může být, se stejně budeme dovídat postupně a možná se to ani nikdy nedovíme.“
A jestli bude v české politice Bohuslav Sobotka chybět? „Ačkoli jsem několikrát v minulosti kritizoval páně Sobotkova rozhodnutí i rozhodování jeho vlády, myslím, že jako symbol oportunistické politiky tak charakteristické pro ČSSD bude chybět. Po něm jistě přijdou jiní, ale než přijdeme na to, co vlastně chtějí a jaké jsou jejich pravé zájmy, dnes ještě zahalené do slov o politickém programu a o tom, že dnem i nocí nemyslí na nic jiného než na blaho národa, bude to chvilku trvat,“ říká Zbořil. Sobotkovi podle politologa možná uškodilo, že ze školy šel hned do vysoké politiky. „Ale když jej porovnáme s osobou člena normalizační KSČ, pozdějšího odboráře, nyní člena ČSSD a předsedy Senátu PČR, přece jen můžeme omlouvat Sobotkovo působení ve všech vládách, ve kterých působil. Jeho stopa v projektu Bakala a spol. je zřejmě nejviditelnější, ale i v ČR bychom si měli uvědomit, že politik v těch nejvyšších funkcích nedělá jen to, co může, ale i to, co musí,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá