Piráti dopadnou zle, tuší Zdeněk Zbořil. Rozebral jejich slabiny. Opozice bude překvapena

04.06.2021 12:41 | Komentář

Pýcha a zpupnost! „Opravdu si to mohli lépe dojednat.“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje jednání o vyslovení nedůvěře vládě a podotýká: „Hlavně si ti, kteří měli jen jeden obehraný a garanční lhůtou dávno prošlý program ‚Antibabiš‘, mohli odpustit svou samohanu.“ Hovoří také o další příležitosti, kterou stratégové tzv. opozice nabídli předsedovi vlády k velkému startu předvolební kampaně ANO 2011. „Nechtěl bych se mýlit, ale možná to teprve teď začne a asi to nebude žádný tanec motýlů,“ podotýká. A vystoupení šéfa Pirátů Ivana Bartoše? „Zda o podobných věcech mluvil pan Bartoš při setkání s panem prezidentem v Lánech…“

Piráti dopadnou zle, tuší Zdeněk Zbořil. Rozebral jejich slabiny. Opozice bude překvapena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Při čtvrtečním hlasování o nedůvěře odešli komunisté ze sálu. Opoziční strany tak neměly většinu hlasů pro vyslovení nedůvěry. Šéf komunistů Vojtěch Filip řekl, že si opozice návrh na vyslovení nedůvěry špatně vyjednala. „Kdo chce něčeho dosáhnout, musí jednat. Nepamatuji si, že by mě v této otázce vyzval k jednání předseda koalice Spolu či Pirátů a STAN, ale to jejich problém,“ uvedl. Když opouštěli sál, tak konstatoval: „Odcházíme pracovat pro občany.“ Ani ve finále, po jednání, které se pak protáhlo do nočních hodin, nedošlo na překvapení.

„Podle vyjádření téměř všech reprezentantů tzv. opozičních stran se zdá, že spolu jednali ‚jen my, kluci, co spolu chodíme‘. V zemích, které se hlásí k politickému systému, který trochu nejistě považujeme za demokratický, je jednání všech se všemi základní formou ‚dělání politiky‘ a často i jen obyčejného politikaření. Vojtěch Filip tuto pravdu nejen už jednou řekl a nyní znovu zopakoval, ale upozorňoval na to před zahájením čtrnáctihodinového maratonu,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.

„Opoziční pětka, tentokrát obohacená i o poslance SPD, si to vše mohla opravdu lépe dojednat a dokonce i o tom promluvit s panem prezidentem. Nejen proto, že je to zkušený politik, ale je to i ústavní činitel, který musí ve své funkci na jakékoli hlasování o důvěře nebo nedůvěře vlády reagovat. Ale hlavně si ti, kteří měli jen jeden obehraný a garanční lhůtou dávno prošlý program ‚Antibabiš‘, mohli odpustit svou samohanu,“ dodal.

Ještě před jednáním upozorňoval Zbyněk Stanjura z ODS, jak je důležité, aby každá poslankyně, každý poslanec na závěr diskuse řekl, zda má vláda Andreje Babiše jejich důvěru, nebo nemá. „Zároveň platí, kdo uteče ze sálu v takto závažném hlasování, vyslovuje důvěru,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…