Zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států zaskočilo i bývalou ministryni zahraničí této světové velmoci Madeleine Albrightovou. Šéfka americké diplomacie ve druhém funkčním období Billa Clintona zavítala hned dva dny po volbách do Prahy a při besedě se studenty Univerzity Karlovy přiznala, že nerozumí tomu, proč se to stalo, protože Hillary Clintonová byla nejpřipravenější člověk na to stát se prezidentem a opravdu to uměla. „Myslím, že svět neskončil, ale věci se budou vyvíjet trochu jinak. To, co se děje teď, jsme nepředvídali. Mysleli jsme, že Brexit se u nás stát nemůže,“ pronesla před studenty. Vysvětlení hledala v tom, že se lidé báli, a když se lidé bojí, tak podle ní dělají něco jiného, než si člověk myslí, že budou dělat, tedy že nezvolí Trumpa prezidentem.
Otřesení byli i lidé z okolí prvního českého prezidenta Václava Havla, s nímž si pražská rodačka vždy tak notovala. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg nyní očekává ve světě politické zemětřesení. „Svět, jak ho známe, skončil,“ komentoval na Twitteru výsledky voleb bývalý český velvyslanec v USA a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, jenž debatu s Albrightovou na půdě UK moderoval. „Michael Žantovský mluvil o světě, který skončil ještě dřív, než se setkal s Madeleine, a zřejmě dřív, než od ní dostal noty. Ale polibek, který ji dal ve slavné velké stodevítce, dnes myslím v čísle 116, na Filozofické fakultě byl upřímný. Avšak hlavní účinkující, pozvaná mimo jiné i k 17. listopadu, aby pomáhala zachránit demokracii v České republice, přiletěla nějak příliš brzy. Hned jak skončily volby a možná ještě dřív, protože se jako mnoho jejích demokratických kolegů zmýlila ve svých očekáváních,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
V USA ke světové revoluci nedojde a Hermanova „teta“ asi nepřijede
Myslí si, že ani prohlášení Karla Schwarzenberga a jeho poplašná zpráva o „politickém zemětřesení“ není hodna jeho funkce předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, jeho věku a diplomatických zkušeností nejen jeho, ale celého jeho slavného rodu. „Snad tuto pomatenost způsobila jen ona zklamaná očekávání nebo dokonce, jak se dnes žertuje, zklamání z toho, že ´Hermanova teta sedmnáctého nepřijede´, ačkoli přijela, anebo vědí oba víc než my tady dole. Třeba že v USA začne ´světová revoluce´, nebo se rozloží State Department, zanikne Pentagon a sama sebe rozpustí CIA. Já si myslím, že k tomu nedojde, ani kdyby se Kremlin Watch a Evropským hodnotám nepodařilo najít všechny Putinovy agenty v Praze nebo dokonce i ve Středočeském kraji,“ utahuje si politolog z těch, pro něž je Trumpovo zvolení téměř životní tragédií.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník