Sobotka jako optimální řešení původně prosazoval, aby poslanci ČSSD odešli ze sálu. Nakonec ale Grémium ČSSD i předsednictvo strany podpořilo hlasování pro důvěru vládě Jiřího Rusnoka jako nejrychlejší cestu k předčasným volbám.
Vyhráli hejtmani, Sobotka drtivě prohrál
I když Sobotka přišel s návrhem sám, je to podle Kubáčka výrazná porážka a znamená to oslabení autority Sobotky jako předsedy ČSSD. Rovněž se posílila moc krajských hejtmanů a krajských sdružení ČSSD.
„Bezesporu se ukázalo, že se v sociální demokracii převážil vliv k Michalu Haškovi, ale co je ještě důležitější, tak se rozhodování z centrály v Lidovém domu přesunulo směrem k jednotlivým krajským organizacím. Dá se očekávat, že ČSSD se bude posléze kriticky vymezovat k vládě Jiřího Rusnoka i vůči pravici, přesto zásadnější rozhodování budou nyní v rukou hejtmanů a jejich krajských sdružení. To jsou vítězové těchto vyjednávání. To jsou aktéři, kteří rozhodli o konečném výsledku. Hejtmani, starostové a krajské organizace dokázaly zpopularizovat a získat podporu pro vládu Jiřího Rusnoka a ve prospěch Miloše Zemana,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Kubáček.
Podle něho budou nyní regiony více zasahovat i do programových záležitostí a nenechají si diktovat od Lidového domu. Hejtmani a krajské ČSSD budou podle něho více samostatně komunikovat s odbory a různými vlivovými organizacemi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík