Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše se už po několikáté ocitá na druhém místě preferencí politických stran v průzkumech veřejného mínění. Nepřekvapuje vás to po zkušenostech s Věcmi veřejnými?
Může se nám to zdát překvapivé, ale zjevně ta politická zkušenost s Věcmi veřejnými v české společnosti nebrání tomu, aby veřejnost experimentovala podruhé. Možná lidé mají pocit, že v tomto případě je to něco jiného. To, co zůstává konstantní, je, že se jedná o politický subjekt, který není klasickou politickou stranou, která by měla nějaké ideje, jasný politický program, a která by vznikla jako standardní politická strana. Je to spíš hnutí na podporu jedné osoby, které pak dodatečně hledalo nějaký ideologický a programový profil. Myslím, že to je velký problém s životností takových stran. Samozřejmě není problém sehnat lidi na volební kandidátky ve chvíli, kdy se zdá, že by takový subjekt mohl uspět a mohl by se dostat do sněmovny, ale problém je, když pak ve sněmovně je, aby se ty osobnosti, které mají různé pohledy na věc, mezi sebou nerozhádaly a udržely jednotu.
Myslíte, že po volbách i u hnutí ANO hrozí, že může dojít k rozkolu jako u Věcí veřejných?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová