Profesor Krejčí zcela vážně: Razie proti zločinu zasáhne další politické strany

13.06.2013 19:29

Profesor Oskar Krejčí předpokládá, že se vážná situace související s policejní razií nejen na Úřadu vlády dotkne i dalších politických stran a jejich představitelů, nejen premiéra a ODS. Podle něho tomu nahrávají tři faktory, které ParlamentnímListům.cz popsal.

Profesor Krejčí zcela vážně: Razie proti zločinu zasáhne další politické strany
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Profesor Oskar Krejčí
reklama

„Tato situace musí zasáhnout i ostatní minimálně pravicové strany,“ hodnotí policejní zásah především proti politikům ODS a lidem spojeným s touto stranou pro ParlamentníListy.cz politolog Oskar Krejčí. Ten zároveň upozornil, že v poslední době gradují tyto protikorupční nálady a zásahy v celém postsocialistickém světě. „V Rusku vidíme v podstatě dnes a denně tvrdé zásahy proti zkorumpovaným politikům. A připomeňme si, jak byla rozebrána část pravicového politického spektra na Slovensku,“ připomíná Krejčí.

První vlaštovkou nástupu tohoto trendu v Česku byl před dvěma lety zásah na magistrátu. „Pak to zdánlivě utichlo,“ dodává politolog s tím, že ale přeci nelze vyloučit, že tehdy ten zásah odkryl podstatně víc důkazních materiálů, s nimiž policie po ty dva roky pracovala. Kauza Rath byla přitom podle Krejčího záležitostí zcela nahodilou a do této souvislosti nezapadající.

Nevíte, o co jde? Podívejte se na slovenskou ‚Gorilu‘

Anketa

Měl by premiér Nečas rezignovat?

78%
9%
hlasovalo: 3468 lidí
Proč se to ale děje? Profesor Krejčí je přesvědčen, že rozhodují tři zásadní faktory. Za prvé se podle něj do funkcí kriminální policie a státního zastupitelství dostává nová generace, která tam nebyla za doby velké privatizace, čímž je vlastně nezkorumpovaná. Za druhé, v té míře, v jaké to známe před 15 lety, je nezkorumpovatelná. „Což je protifaktor daný tím, že velká privatizace skončila, takže už není co privatizovat,“ dodává Krejčí. Nejsou prý poznamenaní takovou korupcí, jako jejich předchůdci ještě před 10 lety. Za třetí, část těch, kteří hodně zbohatli, a to je podle Krejčího faktor platný pro všechny postsocialistické země, si přeje stabilizaci poměrů v zemi. „Zejména ti, kteří mají zajištěno, že se na jejich eventuální nekalosti nepřijde, nebo ti, kteří přišli ke skutečně velkým majetkům zcela čistě – restitucemi. Ti všichni potřebují, aby se tu situace stabilizovala,“ říká pro ParlamentníListy.cz Krejčí.

Pokud jde o nepřehlednost celé situace, radí Krejčí k nahlédnutí, jak se to odehrávalo u sousedů, zejména na Slovensku. „Tam přece proběhla podobná akce s názvem ‚Gorila‘, která přinesla totální ‚rozebrání‘ pravicového politického spektra,“ připomněl známý politolog. Přitom to, jak říká, bylo postaveno na materiálu takřka nevinném, protože se na něm nedalo postavit téměř nic. „Ale zabralo to,“ dodává. Nicméně proces je podle něj velmi podobný.

Je to boj proti stranám, které berou korupci jako součást podnikání

„Teď je z hlediska politologie, nikoli morálky, důležité předvídat, jaký dopad bude mít situace na strukturu politického spektra,“ uvádí politolog. Zatím se podle něho celá kauza točí kolem ODS. „Má-li ale mít tato aktivita nějaký smysl, musí podle něj dojít k zásahu proti všem pravicovým politickým stranám. „Proti stranám, které prohlásily sobectví za svou ideologii a z této ideologie udělaly státní program,“ upozorňuje profesor. „Proti těm, kteří vnímají korupci jako zdařilou součást podnikání, aniž by si uvědomovali, že tím rozkládají stát a společnost,“ dodává Krejčí.

„Jsem opravdu přesvědčen, že si to neuvědomují, že jim to prostě nedochází,“ konstatoval odborník s tím, že si ale „včleněním" korupce do systému podřízli větev, na které sedí.

Netěšte se, vzkazuje politolog politickým stranám. Prý dojde na všechny

Má-li se prý spektrum chovat jako demokratické, nikoli sebevražedné, musí být složeno z demokratických stran, tedy ze zemí, které si váží lidu. Ti, kteří se na něj povyšují, působí podle Krejčího destruktivně na politický systém.

Přesto, že tu existují určité indicie, že by se mohlo jednat o souboj mezi pravicí, je profesor Krejčí přesvědčen, že jde o útok proti korupci. Tentokrát je podle něj velká pravděpodobnost, že se nebude brát žádný ohled na stranickou příslušnost. "Nemyslím si, že by se to nepřelilo do ostatních stran,“ říká pro ParlamentníListy.cz známý politolog. Podle něj tím prý budou zasaženy všechny politické strany.

Zapomněli jste. Máme jiného prezidenta, upozorňuje Krejčí

Navíc se podle něj změnila jedna zásadní věc. Na Hradě je jiný prezident. „Prezident, který podporuje protikorupční politiku a odmítá udělovat amnestie,“ připomíná profesor Krejčí.

Na dotaz redakce, jaké následné řešení by bylo nejlepší, se profesor Krejčí zasmál. „Teď se musíme obrnit trpělivostí a vyčkat,“ nabádá politolog. „Nejprve musíme zjistit, s čím přijdou vyšetřovatelé. A kdybych byl politikem s pravomocí rozhodnout, snažil bych se vytvořit co nejpříznivější prostředí pro práci vyšetřovatelů a státního zastupitelství,“ říká odborník ParlamentnímListům.cz. Ať už by prý šlo o úřednickou vládu, rekonstruovaný stávající kabinet nebo urychlené volby. „Rozhodně by se měla eliminovat taková situace, která nenapomáhá očištění politického spektra od korupčníků,“ nabádá profesor Oskar Krejčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Třicátníci mi vyprávějí, co jsem já zažil. Povím jim, co nevědí oni

9:07 Zbořil: Třicátníci mi vyprávějí, co jsem já zažil. Povím jim, co nevědí oni

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nevěřím, a je docela zábavné také naslouchat dnešním třicátníkům, když mi vy…