Vláda podle hosta nesleduje státní zájem, její kroky jsou v rozporu i se samotným Masarykem, jenž se domníval, že je možné mít malý samostatný stát a šikovnou zahraniční politikou si zajistit jeho stabilitu. Největší nedostatek při hledání národního zájmu je ten, že zde chybí diskuze o povaze a funkci mezinárodního práva. Malý stát nemá žádnou jinou obranu než mezinárodní právo. „Jakápak rizika, řeknou propagandisté, když nás chrání Aliance, nejmocnější vojenská síla. Ta nás chrání jen do té míry, do jaké míry je to v zájmu nejmocnějšího státu té Aliance.“ Takto podle Krejčího prý fungovaly aliance v celých lidských dějinách.
Amerika nás nespasí ani nezachrání!
„Nevíme, co v té chvíli v Americe budou chtít riskovat kvůli nějakému Česku nebo Slovensku. Budou riskovat konfrontaci s Ruskem, když kozáci přepadnou Prahu, jak nám naznačuje naše propaganda? Rozhodně jim za to Česko stát nebude. Tím otřesnější je samozřejmě skutečnost, že celá řada polistopadových politiků se pohrdavě chová k mezinárodnímu právu. Fakticky jsme dvakrát vstoupili do války se státem, se kterým jsme měli diplomatické styky. Česko dalo souhlas ústy svých ústavních činitelů k bombardování Jugoslávie. Tato neúcta k mezinárodnímu právu je sebevražedným chováním malých států. To nadužívání síly, kterého jsme v současné době svědky ze strany Západu, je spojeno s koncepcí humanitární intervence, jakoby dala někomu možnost, kdo se s námi svévolně rozhodne bombardovat tu Bělehrad, tu Tripolis,“ uvedl za velkého zájmu přítomných Krejčí. „Tím, že někdo prohlásí, že jsou potlačována lidská práva, já budu bombardovat Bělehrad, to je přesně to, co nám zanáší do světové politiky neskutečný chaos. Máme malou odvahu vyhodnotit povahu zahraniční politiky našich klíčových spojenců,“ doplnil profesor.
(Ne)jsme nuly
Podle něj jsme byli státem, který možná nebyl schopen vyrábět nejmodernější přístroje, ale který byl v řadě oborů - ekonomických, vědeckých, ve školství, zdravotnictví, na samostatném středovém místě, my jsme byli schopni dodávat ucelené investiční celky. „Dneska naše ekonomika díky privatizaci, ale i globalizaci a integračním procesům uvnitř Evropské unie je v podstatě doplňkem ekonomiky Německa. Čím víc jsme ekonomickou periferií, tím víc perifernější je přirozeně i naše zahraniční politika nebo politika obecně. Věci nejsme schopni prosadit, protože k tomu nemáme mocenský potencionál. Ten je na úrovni mikrostátu. Jsme vtaženi svým největším spojencem do spolukonfliktů, ale k řešení máme fakticky nulový potencionál," prohlásil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČT , kraj Plzeňský , Krejčí , KSČM , Plzeň , Politologové , Putin , Rusko , Ukrajina
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem