Odpůrci společné evropské měny by se asi měli zamyslet nad slovy bývalého premiéra z řad ČSSD. Vladimír Špidla totiž v rozhovoru pro web A2larm.cz prohlásil, že je pro nás nutností zavést euro. Stabilitu eurozóny prý lze udržet jen její integrací. Málokdo si totiž dovede představit, co by rozpad eurozóny, potažmo EU způsobil. Nastal by ohromný politický chaos s občanskými válkami a hrozivými konflikty. Expremiér to shrnul do sloganu: Buď euro, nebo válka. Jak na varování z úst bývalého předsedy vlády pohlížet?
Ne, není nutností zavést euro. Dovolím si připomenout jiný Špidlův slavný výrok: „Na důchody bude vždy.“ Dnes už asi každý chápe, jaké je takové tvrzení chucpe. Z podobné kategorie je ono tvrzení o euru. Ale nenechte se mýlit, já panu Špidlovi nepodsouvám žádný zlý úmysl – tak jak jsem s ním kdy mohla mluvit, jsem přesvědčená, že je prostě skutečně bytostně přesvědčen o své verzi pravdy a jeho podpora euru je nefalšovaně upřímná. Nicméně já si podobně nefalšovaně upřímně myslím, že se v těchto věcech mýlí. Ne, my jako Česká republika euro nepotřebujeme. Pokud euro přijmeme, pokud budeme nuceni platit dluhy za mnohem bohatší státy, než jsme my, bude to pro nás velmi nevýhodné. A tvrzení o válce škoda komentovat. Nebo má ještě někdo kromě pana Špidly pocit, že to, že dál setrváme bez eura, je důvodem k rozpoutání války…?
Bývalý eurokomisař také uvedl, že jedním z hlavních cílů snažení ČSSD by mělo patřit výrazné zkrácení pracovní doby. Jeho dosažení ale bude vyžadovat dlouhodobý boj, stávky a podobně. Na francouzské zkušenosti se však prý ukazuje, že kratší pracovní doba vede k větší produktivitě práce. Dá se to zobecnit, že čím méně času člověk pracuje, tím je efektivnější?
Prokrindapána, jak pan bývalý eurokomisař přišel na to, že kratší pracovní doba vede k větší produktivitě práce? To je asi jako tvrdit, že čím méně budu jíst, tím budu přejedenější. Takže si to uveďme na pravou míru:
Za prvé: Francouzská ekonomika v posledních letech čelí rostoucím problémům, prudce se jí zvyšuje zadlužení a ve srovnání se sousedním Německem jí výrazně poklesla konkurenceschopnost. Mimochodem, to je právě důvod, proč Francie tolik tlačí na další integraci spočívající třeba ve vydávání společných evropských dluhopisů: Aby se mohla financovat za nižší úrokové sazby, které by svou bonitou garantovalo Německo. Tlak na integraci je tedy ze strany Francie hlavně sebezáchranná mise kvůli svým zhoršujícím se ekonomickým podmínkám.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
euro , Šichtařová , Špidla , válka , Prouza , Inventura Markéty Šichtařové
autor: Jiří Hroník
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem