Sobotka v ohrožení. Z antikampaně Blesku by se mohl stát obrovský skandál

26.01.2014 17:44 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Pokud by se aktuální kauzy zneužívání poslaneckých náhrad předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou chytila veřejnoprávní média, sociální demokrat by nejspíš zažil svou největší premiérskou aféru a dopad by to mělo i na voliče s dlouhou pamětí. To je názor českého politologa.

Sobotka v ohrožení. Z antikampaně Blesku by se mohl stát obrovský skandál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Antikampaň nejčtenějšího bulvárního deníku Blesk, kterou spustil v pátek a pokračuje v ní i přes víkend, by mohla Sobotkovi srazit vaz nejen u jeho skalních levicových voličů, ale i u těch, kteří mají, mimochodem, delší paměť. Zejména, pokud by téma přešlo do veřejnoprávních sdělovacích prostředků. „Dopad by to mělo významný, protože by se téma dále udržovalo při životě, prodlužovalo a zejména oslovilo širší segment veřejnosti,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

V současnosti, díky bulvárnímu charakteru, cílí zejména na nejrizikovější skupiny veřejnosti, které Bohuslava Sobotka oslovuje, tedy na voliče středové a levicové a voliče starší. „Už takto je to pro něj poměrně dosti kritické. Ale s přechodem do veřejnoprávních médií by ho to začalo oslabovat i mezi voliči velkých měst a voliči středovými, tedy dejme tomu na politiku náročnějšími, kteří mají ovšem i delší paměť,“ prognostikuje Kubáček.

Tím by se problém stal dlouhodobějším a pamatovatelným. „Byla by to jedna z prvních premiérských kauz Bohuslava Sobotky,“ podotýká politolog.

Nelichotivá zahraniční popularita

Expert na politiku ale upozorňuje, že Česká televize a podobná média by pochopitelně téma musela pojmout jinak, ovšem možná s o to většími dopady na jeho závažnost. „Veřejnoprávní televize by musela udělat srovnání i vůči dalším politikům a jiným kauzám v minulosti, aby nečelila argumentům, že převzala bulvární kauzu,“ říká Kubáček s tím, že by se tak kromě jiného český premiér dočkal – byť nelichotivé – komparace i na zahraniční úrovni.

„Nesmíme zapomínat, že podobná velká aféra se objevila nakonec u desítek poslanců ve Velké Británii, což znamenalo nemalou politickou a ústavní krizi. Podobná témata se objevila v Německu v souvislosti s odstoupivším spolkovým prezidentem,“ zdůrazňuje možnou nadrepublikovou závažnost pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček, pokud by se širších vazeb chytila veřejnoprávní média, která by jistě hledala i české ekvivalenty podobných slabin v minulosti tuzemské politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…