„Jiří Dienstbier ve straně setrvale klesá. Od té doby, co se účastnil prezidentských voleb, jeho pozice jde dolů i ve stranické hierarchii, možná ho i Sobotka obětoval, aby si usmířil prezidenta Zemana nebo nějaké proudy ve straně. Ale to, co měl na starosti, není agenda, kterou by mohl oslovit široké voličské skupiny,“ zhodnotil pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek.
Vůbec, posuzovat práci ministra bez portfeje, je podle něj problém. „Protože je výjimečný v tom, že žádné ministerstvo vlastně pod sebou neměl. Pak ho lze snadno obvinit, že nic nedělá nebo nemá výsledky. Když někdo přebere tento post, je snadno zranitelný i v tom, že si lidé mohou říct, co tam vlastně dělá? Agendu lidských práv si voliči spojují s Václavem Havlem. V jejich očích je pak Jiří Dienstbier představitel pravdy a lásky a mají odtažitý vztah. Pokud jde o mladé voliče, voliče z města, stejně to už nejsou voliči ČSSD a ani nebyli.“ Je prý složitější přesně říct i to, co se Dienstbierovi podařilo a co ne: „Když nemá podporu ve vlastní straně, těžko může něco prosadit,“ konstatoval Mlejnek.
Premiér Bohuslav Sobotka v pátek oznámil, že vládu opustí ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Jako důvod byl prezentován neúspěch ČSSD v krajských volbách a skutečnost, že ČSSD teď chce působit jako strana kompaktní a čitelná.
Sokol: Méně viditelný ministr, neoslovil voliče ČSSD
Podle politologa Petra Sokola se Jiří Dienstbier snažil posunovat zákony ve směru sociálních a liberálních témat, je jen otázkou, zda se mu to v nějakém viditelném bodě podařilo: „Minimálně rétoricky ale takto postupoval. To je to jediné, co po něm zůstane,“ zhodnotil Sokol, který upozorňuje, že část ČSSD nebyla spokojená s jeho politikou. „Většina představitelů sociální demokracie si nemyslí, že je možné získávat v hlavním městě liberální voliče způsobem, jak se o to snažil pan Dienstbier. Nakonec se rozhodl premiér představitele tohoto proudu na vládní úrovni obětovat,“ popsal situaci Sokol. „Byl méně viditelným ministrem, velký dopad na volební preference to ale nemělo. Spíš byl problém v tom, že mířil na někoho jiného, než na tradiční voliče ČSSD. Navrhoval například volební právo pro cizince. To sice není klíčová věc pro veřejné mínění, ale ukazuje to, na jaké myšlenky se zaměřoval,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČSSD , Dienstbier , Mlejnek , Němeček , Politologové , Sobotka , Ludvík , Chvojka , krajské volby , Petr Sokol
autor: Daniela Černá
Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím
Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem