Svoboda a Pospíšil drželi letos ODS nad vodou, připomíná politolog

01.01.2012 8:06

POLITOLOGOVÉ S příchodem nového roku nastává čas bilancování. Politolog Karel B.Müller z Vysoké školy ekonomické zhodnotil obecně roční působení ODS ve vládě. Ve svém textu vyzdvihl negativa provázejí stranu jako stín, ale překvapivě i pozitiva, kterých sice nebylo mnoho, přesto však působily pro ODS blahodárně.

Svoboda a Pospíšil drželi letos ODS nad vodou, připomíná  politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda si připíjí sektem při dokončení ražby tunelu Blanka
reklama

Z politologického hlediska je podle Müllera stále velkým problém ODS nejen její uzavřenost zájmům občanské společnosti, ale také další aspekty. „Nízká organizační kultura, absence vizionářství a neschopnost očišťovat se od klientelistických sítí neformálních pravidel,“ připomíná politolog odvěké rány ODS. Všechny tyto stranické neduhy se podle Müllera pochopitelně promítají ve vývoji volebních preferencí.

Další názory předních politologů ZDE

Black List

ODS letos inkasovala dehonestující rány také na komunální úrovni.  Obvinění z korupce čelí  liberecký primátor Jiří Kittner, bývalý náměstek primátora Pavel Krenk a bývalý tajemník Sportovního areálu Ještěd Jiří Zeronik. Obviněn za vzetí úplatku je i místostarosta Kolína Roman Pekárek a kmotr severočeské ODS Alexandr Novák, se kterým stále pokračuje soud. Také nad bývalým starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem se snáší žaloba za podepsání pro městskou část nevýhodných smluv.

Malý velký rozdíl

ODS získala ve sněmovních volbách 2010 dvacet procent hlasů a od té doby jsou její preference jako na houpačce, i když převážně kopírují sestupnou křivku. Podle agentury STEM by v prosinci roku 2010 volilo ODS 15,6%, teď už jen 13,6%. Konkurenční agentura CVVM  sice vychází z jiných dat, ale potvrzuje klesající tendenci. Podle ní přišla ODS za rok dokonce o 8%, kdy z prosincových 26,5% 2010 spadla na 18,5%.

 

 
Svoboda a Pospíšil zachraňují


Jako jednu z mála pozitivních událostí v roce 2011, které občanské demokraty postihly, vnímá Müller činnost pražského primátora Bohuslava Svobody. „ Především bych připomenul jeho rozhodné, odvážné a promyšlené kroky vedoucí k odříznutí některých klientelisticky orientovaných členů pražské ODS od penězovodů radničního hospodaření,“ chvalořečí politolog primátora, jehož „detoxikační“ revoluce vejde do dějin Prahy.

Svoboda prý ale není jediným světlým okamžikem. Další vzpruhu ODS zařídil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Vítám jeho snahu o očištění státních zastupitelství od podezřelých a nedůvěryhodných osob,“ hodnotí Müller. Pospíšil patří spolu s Miroslavou Němcovou mezi nejoblíbenější politiky strany. Stabilně je s ním spokojena téměř polovina populace a v listopadovém šetření agentury STEM skončil v žebříčku popularity pátý.

Rychlost se cení

Aféry kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila a ministra průmyslu Martina Kocourka sice ODS oslabily, ale v jedné věci podle politologa měly kladný dopad s přesahem.

„Vidím jako pozitivní trend poměrně promptního odstupování nedůvěryhodných ministrů Nečasovy vlády. Můžeme pouze doufat, že jde o znak toho, že v ODS posiluje křídlo liberální kultury formálních pravidel, které sleduje koncepci politiky jakožto veřejné služby a slábnoucí vliv neliberálního křídla a kultury kleintelistických kontaktů sledujících výlučně pojetí politiky jakožto zdroje vlastního zaopatření a obohacování. Lze si pouze přát do roku 2012, aby šlo o setrvalý trend,“ přeje si Müller v komentáři pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Kozdera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Petr Pavel ví. Boj, po kterém nezůstane kámen na kameni

8:42 Zbořil: Petr Pavel ví. Boj, po kterém nezůstane kámen na kameni

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jádro, ropa, investice či vakcíny nemají ideologii? Nic nevíte, když to tvrdí…