TOP 09 prý brzy skončí. Kalousek ale na pracáku nebude

02.10.2012 19:55

POLITOLOGOVÉ Nad TOP 09 se prý smráká. Damoklův meč, který nad ní od počátku existence visel, je níž a níž. Politologové soudí, že její konec je už blízko.

TOP 09 prý brzy skončí. Kalousek ale na pracáku nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

TOP 09 měla svého času slušně našlápnuto na velký politický úspěch. Nová pravicová strana, bez vlivu kmotrů, zato s populární tváří Karla Schwarzenberga v čele a řadou zkušených politiků v pozadí.

Po třech letech existence se ale zdá, že tato strana pomalu zamíří za svými historickými předchůdkyněmi typu Unie svobody nebo ODA. Skandály kolem Miroslava Kalouska, Vlasty Parkanové a nyní už i Jaromíra Drábka spolu s podivnou personální základnou složenou z řady přeběhlíků či spíše uprchlíků z jiných stran nahrávají tomu, že TOPce bude brzy konec.

Strana na jedno použití

Politolog Jiří Pehe dává podobnému scénáři za pravdu. "TOP 09 je jakousi stranou na jedno použití, od začátku nad ní visel Damoklův meč v podobně brzkého konce," řekl ParlamentnímListům.cz politolog s tím, že strana není nijak organizačně ani personálně zakotvená.

"Strana stojí na knížeti, na jednom muži, možná i na druhém, Miroslavu Kalouskovi, který tím prvním pohybuje," dodal pro redakci s tím, že když se něco stane knížeti, strana nemá u voličů šanci.

Tůma jako záchrana?

"TOPka dopadne jako ODA, nebo Unie svobody. Kromě Zdeňka Tůmy, který se navíc nijak moc neprojevuje, nemá žádnou skutečnou osobnost," uzavírá Pehe s tím, že jediná šance, jak se udržet, je pro TOPku regionální politika. 

Parkanová se neztratí

Podle politologa Zdeňka Zbořila si ale TOPkaři nemusí zoufat. Lidé typu Pavla Severy nebo Vlasty Parkanové si založí prý novou stranu. Ostatně, prošli už řadou z nich...

"Problém TOP 09 je, že vznikla po odchodu řady lidí z KDU-ČSL a podobně, jsou to odpadlíci, kteří vytvořili politickou stranu účelově," uvedl pro ParlamentníListy.cz s tím, že skandálů už TOPka měla dost a ten kolem Vladimíra Šišky a korupce na Ministerstvu práce a sociálních věcí je jen špičkou ledovce.

Anketa

Domníváte se, že skutečně TOP 09 stojí u svého konce?

hlasovalo: 1308 lidí

Pokud však TOP 09 zanikne, což se prý ale minimálně na regionální úrovni nedá předpokládat, její členové neskončí na pracovním úřadě. "Na pracáku rozhodně neskončí a nebudou ani oblékat oranžové vesty pro veřejně prospěšné práce, jak jim někteří přisuzují," směje se Zbořil.

Nepříliš radostnou budoucnost ale TOPce prorokuje třeba i komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo. Ten její pomíjivost vidí už v názvu.

Voliči, probuďte se

"Pokud si dá politická strana do svého názvu letopočet, naznačuje tím, že s nějakou delší existencí nepočítá. A pokud to voliči TOP 09 nepochopili doteď, strana jim to po necelých třech letech své existence řekla na rovinu," napsal ve svém úterním komentáři Šídlo.

Z někdejších dalších běžců štafety s pochodní slušnosti v politice se podle něho stala standardní součást české politiky, tedy uzavřená sekta žijící v permanentním pocitu ohrožení vnitřními záškodníky a vnějšími nepřáteli, mezi nimiž vynikají policejní důstojníci. A ti, alespoň podle Šídla, rozhodně v příští vládě nebudou mít místo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil: Zděšená Němcová? Halíka se v Rusku leknou! Lipovská ať si dá pozor, mám tušení. Co ,,dědkové a báby", pane Wollnere?

9:54 Zdeněk Zbořil: Zděšená Němcová? Halíka se v Rusku leknou! Lipovská ať si dá pozor, mám tušení. Co ,,dědkové a báby", pane Wollnere?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Pokud jde o vážné ohrožení nezávislosti, objektivity etc. a ostatních ctnost…