To chce talent, Fialo. Po volebním výprasku Petr Holec bez milosti

10.06.2024 0:06 | Komentář

Aby ve volbách tohoto typu tři strany koalice SPOLU prohrály s hnutím ANO takovým způsobem, to skutečně „chce talent", soudí komentátor Petr Holec. Petr Fiala podle něj předvedl takové ekonomické výsledky a ostouzení vlastních občanů, že se tomu nemůže divit.

To chce talent, Fialo. Po volebním výprasku Petr Holec bez milosti
Foto: Repro FCB
Popisek: Ve štábu ANO po vítězných eurovolbách

Anketa

Jste spokojeni s výsledky eurovoleb v České republice?

69%
7%
hlasovalo: 8531 lidí

České eurovolby přinesly výprask menším stranám vládní koalice, senzační úspěch neparlamentní opozici, která získala třetí i čtvrté místo, a mezi dvěma lídry pořadí jasný rozdíl ve prospěch ANO. Seskupení SPOLU získalo dohromady šest europoslanců, o dva méně než při samostatných kandidaturách minule.

Neúspěch vládních stran kopíruje výsledky po celé Evropě, kde Emmanuel Macron po drtivé porážce od strany Le Penových rozpustil parlament a vypsal předčasné volby, anebo v Německu, kde všechny vládní strany prohrály nejen s CDU, ale i s „extrémně pravicovou“ AfD, kterou nechávají sledovat tajnými službami.

„I v Česku zvítězil hlas rozumu, demokracie a svobody, nedemokrati, populisti, extremisti, cenzoři a lháři z vládní pětikoalice jasně prohráli, i když to jejich světový lídr Petr Fiala jistě oslaví stejně hodnotově jako všechny ostatní volební prohry,“ říká pro ParlamentníListy.cz komentátor Petr Holec.

Ukázalo se podle něj, že „ani Češi nechtějí vládu podvodníků a lhářů, kteří se starají jen o Ukrajinu a v EU permanentně zrazují nejen naše národní zájmy, ale i vlastní volební sliby i programová prohlášení“.

Při nejvyšší účasti v historii eurovoleb skončilo na třetím místě seskupení Motoristů a Přísahy. Pod vedením výrazného Filipa Turka získali více než deset procent. Do štábu mu přišel pogratulovat i bývalý prezident Václav Klaus.

Hned za nimi skončila koalice STAČILO! kolem Kateřiny Konečné. Až pak další vládní strany, favorizovaní Starostové a tradičně sebevědomí Piráti, kteří budou mít jen jednu europoslankyni.

To hlavní se ale podle Petra Holce odehrává na špičce.

„Tři strany prohrají o čtyři procenta s jediným ANO, to chce talent a umění. Nebo spíš ekonomické výsledky Fialovy vlády a ostouzení vlastních občanů,“ říká.

O velkém problému pro vládní strany píše i komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. „Pětikoalice získala dohromady jen 37 procent. Měli mít ve volbách tohohle typu víc, perspektiva pro sněmovní volby nic moc,“ obává se.

Zmiňuje zejména zklamání v hnutí STAN, které s prezidentskou kandidátkou Danuší Nerudovou určitě chtělo více. A vyloženou katastrofu pro Piráty v podobě šesti procent a nějakých drobných. Podle Honzejka strana podcenila kampaň.

„Pokud eurovolby byly referendem o vládě, tak ho Petr Fiala a spol. projeli. A to tak, že brutálně, protože výsledek 37 : 52 je ve volbách tohoto typu disaster,“ shrnul. Vyhlídky do sněmovních voleb podle něj kalí zejména konsolidace neparlamentní opozice na kandidátkách Filipa Turka a Kateřiny Konečné, které obě získaly kolem deseti procent.

„Pravděpodobnost, že u sněmovních voleb zase propadne dvacet procent hlasů, což byl důvod, proč se pětikoalice dostala k moci, významně klesla,“ uzavírá Honzejk.

„Porážka Fialovy vlády je dnes realitou,“ řekla ve volebním štábu Kateřina Konečná.

Premiér Fiala naopak novinářům řekl, že kandidátka SPOLU dosáhla na druhém místě „slušného výsledku“.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdo volil Pětikolku?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevomen , 10.06.2024 9:03:30
To "nebyli mladí a vzdělaní", jak je často prezentováno. Podle volební mapy dostali hlasy tam, kde je nejvíc státních úředníků, různých politických neziskovek, státních firem a lidí, kteří se na nich přiživují. Ti nemají zájem něco měnit, ale většina voličů se začíná probouzet a vidí kam s Fialovou vládou spějeme.

|  19 |  0

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…