To máte na půdě uniformu SS? Zdeněk Zbořil v šoku z „oslav“ výročí 2. světové války

13.05.2019 8:02 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Mluví, jako kdyby měli někde doma na půdě schovanou uniformu SS-Waffen a chtěl zapomenout na pobyt německých ‚nedobyvatelů‘ ve svém rodném kraji,“ reaguje na komentář expremiéra Mirka Topolánka k výročí konce války politolog Zdeněk Zbořil. K protestům při příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy říká: „Aktuální nenávist vůči Rusům, i kdyby mezi padlými a pohřbenými na Olšanech byli třeba Ukrajinci, je infekční a podle mého názoru i smrtelnou nemocí české společnosti.“ Exšéfovi Topky Miroslavu Kalouskovi v dnešním Rozjezdu Zbořil připomíná, jak statečně bojoval proti americkému imperialismu.

To máte na půdě uniformu SS? Zdeněk Zbořil v šoku z „oslav“ výročí 2. světové války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

V uplynulém týdnu jsme si připomínali 74. výročí konce II. sv. války. Po republice se konala řada pietních aktů. Na několikadenní Slavnosti svobody do Plzně přijelo 70 tisíc lidí. A jak hodnotit letošní připomenutí konce války? „Já nejsem vhodný typ pro odpověď na tuto otázku. Jsem zaujatý pamětník příchodu Rudé armády do Prahy, kde se např. ještě 9. května 1945 v ulici Na Valech (několik desítek metrů od pozdějšího bytu pana Topolánka), odpoledne střílelo. Do nedávna tam byl pomníček lékaře, který zde byl v 15:00 hod. 9. května zastřelen esesákem z okna protějšího domu, když se snažil ošetřit raněného,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…