To ne Babiš, ale EU! Bartoš i Fiala, oba špatně, ale jeden mnohem hůře. A to se mu snažili pomoct...

28.04.2021 15:43 | Komentář

VHLED MICHALA BOKA Když dva dělají totéž, není to totéž. Politolog Michal Bok se pozastavuje nad rozdílnou komunikací opozičních lídrů Ivana Bartoše a Petra Fialy. „Vzpomeňte si na tenhle rozdíl, až si při průzkumu volebních preferencí budete klást otázku, jak je možné, že Piráti drtí odéesku rozdílem třídy,“ vysvětluje Bok na konkrétním příkladu s dotacemi pro holding Agrofert, proč politolog a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala souboj nezvládá. Zároveň ale Bok poukazuje také na problém, který je vlastní jak Fialovi, tak Bartošovi. A jsme opět u dotací, a ano, problém přichází z EU.

To ne Babiš, ale EU! Bartoš i Fiala, oba špatně, ale jeden mnohem hůře. A to se mu snažili pomoct...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Opozice tančí, jak EU píská

Anketa

Nosíte venku roušku nebo respirátor?

15%
46%
hlasovalo: 17876 lidí
V záplavě zpráv o Rusku i ve sporech opozice mezi sebou o to, jestli se má snažit rozpustit Sněmovnu, nebo vyvolat předčasné volby, nebo udělat obojí, vcelku zapadla jedna zpráva, kolem které opozice předváděla tanečky, aniž se již tradičně dotkla samotné podstaty problému.

Touto zprávou je potvrzení Evropské komise, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů, a tudíž že veškeré dotace pro Agrofert a jeho další firmy budeme muset platit my všichni.

Petr Fiala z ODS tak zadoufal, že: „... tato éra končí a definitivní tečku za ní udělají voliči. Čím kratší dobu bude Andrej Babiš u moci, tím lépe.“ Pirát Ivan Bartoš zase vzkázal: „Premiér Andrej Babiš by se měl okamžitě obrátit na svou firmu Agrofert, aby tento vrátil peníze českému státu a jeho občanům. Dle našich analytiků jde o 20 miliard Kč.“

Povšimněte si prosím, že Bartoš na rozdíl od Fialy dokázal komunikovat mnohem srozumitelněji i razantněji. Vzpomeňte si na tenhle rozdíl, až si při průzkumu volebních preferencí budete klást otázku, jak je možné, že Piráti drtí odéesku rozdílem třídy.

Co je podstatné na Babišovu střetu zájmů?

Ani jeden „budoucí premiér“ však nezmínil to podstatné. Naopak ukázali, za jakou samozřejmost považují současný život v dotační ekonomice.

V tradičním kapitalismu máte systém, kdy si každý může dělat, co chce, a kdy hraje zjednodušeně každý sám na sebe. O úspěchu a neúspěchu firem rozhoduje to, jak jsou schopné prodávat svoje produkty zákazníkům. V klasickém socialismu firmy neexistují a veškeré výrobky, zboží a služby zajišťuje stát.

Praxi obou systémů lze nejlépe ilustrovat na vtipu, kdy zemře týpek a přijde do pekla. A ďábel se ho ptá: „Chceš do východního, nebo do západního pekla?“ A on na to: „A v čem je rozdíl?“ „No, v západním pekle tě každý den položíme na hřebíky a přejedeme tě parním válcem,“ praví ďábel. „A ve východním?“ vyhrkne nešťastník. „Ve východním tě každý den položíme na hřebíky a přejedeme tě parním válcem,“ odvětí ďábel. „Ale vždyť to je to samé. V tom přece není žádný rozdíl,“ zakňučí chlápek. „No v principu ano, ale víš co? V tom východním někdy není nafta, někdy chybějí hřebíky, a někdy někdo dokonce ukradne i ten parní válec,“ uzavře ďábel.

A pak tady máte Evropskou unii, která se rozhodla hrát si na Robina Hooda naruby a chudým brát a bohatým dávat. A tak občané jednotlivých členských států EU platí daně a moudří evropští úředníci a jejich národní protějšky tyto daně přerozdělují ve prospěch miliardářů a jejich firem.

Zvrácený systém EU

Anketa

Chcete předčasné volby do sněmovny?

6%
94%
hlasovalo: 14805 lidí
Je to úplně zvrácený systém, na jehož likvidaci by se měla být schopná shodnout pravice (je to křivení trhu a zbytečné přerozdělování) i levice (je to vykořisťování pracujících a dotování miliardářů). Přesto se jak ODS, tak Piráti jen točí na tom, že je špatně Andrej Babiš, protože je ve střetu zájmů.

Ale ve střetu zájmů je přece úplně každý, kdo v tomhle korupčním systému bere jakékoli dotace. A vždycky bude. Dokud tady budeme mít systém, ve kterém je „normální“ sebrat peníze lidem a dát je miliardářům, bude existovat korupce a nespravedlnost.

Nepotřebujeme tak opoziční strany, které budou říkat, že je Babiš ve střetu zájmů. To ostatně všichni dávno víme. A nepotřebujeme ani, aby opoziční strany tancovaly oslavné tance, protože se zrovna Evropská unie rozhodla dát dobrozdání, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů.

Potřebujeme změnit systém

Infobox

Mapa Evropy

Michal Bok (*1988)

(*1988) Na Univerzitě Karlově vystudovaný politolog. Milovník historie, dobrého jídla, cestování a zahradničení.

Dlouhodobě žije v zahraničí. Píše pod pseudonymem, protože nechce svého zaměstavatele vystavit tlaku politicky korektních aktivistů.

Vždyť Andrej Babiš je ve vládě už od roku 2013. Přijde vám normální, že EU trvá přijít na takovou banální pravdu skoro osm let? Normální to není. Běžné bohužel ano. Navíc je to symptomatické. Je to krystalická ukázka neschopnosti EU postavit se k jakémukoli problému čelem.

Skutečná opozice by v tuto chvíli brojila proti EU, protože právě Evropská unie v naší zemi vytvořila podhoubí, ze kterého i Andrej Babiš těžil a těží. Skutečná opozice by volala po opuštění systému dotací, které jsou jen přesouváním peněz z peněženek nás všech do kapes těch několika málo nejbohatších. Skutečná opozice by nabízela nějakou systémovou alternativu, a ne jen prázdnou kritiku Babiše, na které si snaží jen honit politické body.

Ale čest výjimkám, třeba takový Jan Skopeček z ODS jasně řekl: „Na to, že je Babiš ve střetu zájmů, nepotřebujeme razítko EU. To vidí každý soudný člověk. Porazit Babiše ve volbách a odstavit ho od cecků veřejných rozpočtů ale nestačí. Je potřeba bojovat přímo proti dotačnímu socialismu, jinak se podobných nestoudných vykuků nikdy nezbavíme.“

Málokdy tady chválím politiky, ale zrovna za tohle si Skopeček pochvalu zaslouží. Jako jednomu z mála totiž dochází, že skutečný problém není Babiš. Ten ostatně jen využívá příležitosti. Skutečný problém je Evropská unie. A s tímto problémem musíme něco dělat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Michal Bok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Romové a kauza Sokolov? Ať Bartoš a Babiš předvedou, jak na tento problém

9:39 Zbořil: Romové a kauza Sokolov? Ať Bartoš a Babiš předvedou, jak na tento problém

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Politolog Zdeněk Zbořil v pravidelném komentáři uplynulých dnů analyzuje aktu…