Politologové považují za nesmysl, aby Václav Klaus, který dosáhl v politice úplného vrcholu – od premiéra, předsedy Poslanecké sněmovny až po prezidenta – se vracel znovu do stranické politiky. „Nemyslím, že by to byl ochoten udělat, to by musel být na hlavu padlý,“ prohlásil Jiří Pehe. Od rebelů je takové úsilí utopické. „To je mimo realitu,“ řekl ParlamentnímListům.cz i politolog Ladislav Mrklas.
„I když na jedné straně chápu nostalgii, volání po časech, kdy strana dosahovala voličských úspěchů, je třeba si uvědomit, že Václav Klaus odcházel z vedení strany v situaci, kdy ODS v roce 2002 do té doby nevídaným způsobem prohrála sněmovní volby,“ připomíná členům strany, kteří zřejmě trpí ztrátou paměti. Podle Mrklase je Václav Klaus výrazným politikem, který štěpí společnost často velmi kontroverzními názory. „Nedovedu si představit, že by se vrátil do čela strany, se kterou se rozešel a kterou v řadě svých praktických kroků poškodil. Ať už v době vlády Mirka Topolánka nebo v současnosti,“ dodává politolog.
Ne všichni v ODS touží po návratu zakladatele
Členská základna ODS se za posledních pár let proměnila, a zdaleka ne všichni by si návrat Václava Klause přáli jako třeba pražský poslanec Boris Šťastný. To ostatně potvrdil i místopředseda strany a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jediný z krajských lídrů, který dokázal s ODS vyhrát krajské volby v Plzeňském kraji. „Byl bych rád, kdyby se tato země začala více orientovat do budoucnosti a lidé, kteří byli symbolem 90. let, byli na zaslouženém odpočinku,“ odpověděl na spekulace o návratu Václava Klause do čela ODS Jiří Pospíšil. Budoucnost strany je podle politologů někde jinde. „Faktem je, že Václav Klaus je politik doby. Myslím, že tato kapitola je pro něj uzavřena a pro ODS také,“ soudí Ladislav Mrklas.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová