Vážné varování části ODS: Nevolejte po návratu Klause

20.10.2012 9:10

POLITOLOGOVÉ Volání po návratu Václava Klause ze strany některých občanských demokratů je podle odborníků utopie a výraz naprosté beznaděje svědčící o personální krizi v největší pravicové straně. Ale hlavně je to prý způsob boje proti současnému předsedovi ODS Petru Nečasovi a snaha ho oslabit.

Vážné varování části ODS: Nevolejte po návratu Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Politologové považují za nesmysl, aby Václav Klaus, který dosáhl v politice úplného vrcholu – od premiéra, předsedy Poslanecké sněmovny až po prezidenta – se vracel znovu do stranické politiky. „Nemyslím, že by to byl ochoten udělat, to by musel být na hlavu padlý,“ prohlásil Jiří Pehe. Od rebelů je takové úsilí utopické. „To je mimo realitu,“ řekl ParlamentnímListům.cz i politolog Ladislav Mrklas.

„I když na jedné straně chápu nostalgii, volání po časech, kdy strana dosahovala voličských úspěchů, je třeba si uvědomit, že Václav Klaus odcházel z vedení strany v situaci, kdy ODS v roce 2002 do té doby nevídaným způsobem prohrála sněmovní volby,“ připomíná členům strany, kteří zřejmě trpí ztrátou paměti. Podle Mrklase je Václav Klaus výrazným politikem, který štěpí společnost často velmi kontroverzními názory. „Nedovedu si představit, že by se vrátil do čela strany, se kterou se rozešel a kterou v řadě svých praktických kroků poškodil. Ať už v době vlády Mirka Topolánka nebo v současnosti,“ dodává politolog.

Ne všichni v ODS touží po návratu zakladatele

Členská základna ODS se za posledních pár let proměnila, a zdaleka ne všichni by si návrat Václava Klause přáli jako třeba pražský poslanec Boris Šťastný. To ostatně potvrdil i místopředseda strany a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jediný z krajských lídrů, který dokázal s ODS vyhrát krajské volby v Plzeňském kraji. „Byl bych rád, kdyby se tato země začala více orientovat do budoucnosti a lidé, kteří byli symbolem 90. let, byli na zaslouženém odpočinku,“ odpověděl na spekulace o návratu Václava Klause do čela ODS Jiří Pospíšil. Budoucnost strany je podle politologů někde jinde. „Faktem je, že Václav Klaus je politik doby. Myslím, že tato kapitola je pro něj uzavřena a pro ODS také,“ soudí Ladislav Mrklas.

Sedmdesátník nemůže zachraňovat skomírající stranu

Politolog Zdeněk Zbořil označil volání po návratu otce-zakladatele za výraz beznaděje. „Někteří členové ODS vědí, že současné vedení je špatné, ale měli by se podívat na své mladé členy a dát jim důvěru,“ míní. A jmenuje politiky, jako je Jiří Pospíšil nebo Tomáš Chalupa. Václav Klaus je podle něj psychologicky opotřebovaný, chtít od sedmdesátníka zachraňovat skomírající stranu je prý nesmysl. „Měl by to být člověk energický, s plným nasazením, jako byl Jiří Paroubek, když vytáhl po Grossovi ČSSD znovu zpět na výsluní. Jak se choval dál, to už je jiná kapitola,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Zbořil. A radí členům ODS, ať si raději pověsí obrázek Václava Klause na zeď a zapalují u něj svíce.

Problémem ODS není ideová, ale personální krize

Ale část ODS má jiný názor, chce Klause vrátit znovu do hry. Například podle Borise Šťastného nejsilnější vládní strana prochází hlubokou ideovou krizí, dostatečně nehájí svůj politický program a ideje. Podle Zbořila ovšem problémem ODS není ideová, ale personální krize. „Nemají lidi, kteří by stranu zvedli, ve vedení strany jsou starší lidé než v ostatních politických stranách,“ upozorňuje. Svědčí prý o tom i fakt, že v posledních letech dokázala ODS vyprodukovat jen Davida Vodrážku nebo Miroslava Richtra, což dokazuje, že není schopna dostat do popředí chytré lidi.

Klaus nemůže resuscitovat stranu, resuscitovat by potřeboval nejdřív sám

Ale poslanec ODS Boris Šťastný uvádí další argumenty ve prospěch Klausova návratu. „Václav Klaus je otec zakladatel ODS. Občanská demokratická strana byla unikátním pravicovým liberálně-konzervativním projektem s jasně definovaným souborem idejí. Kdo jiný než on by nám měl pomoci vrátit se ke kořenům. Kdo jiný než on by měl pomoci resuscitovat napůl mrtvou pravici v naší zemi,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Boris Šťastný. „Kdyby se měl Václav Klaus vrátit, napřed by potřeboval sám resuscitovat. Je jiným člověkem a politikem, než v dobách, kdy táhl reformu a byl symbolem pravice. Dnes symbolizuje národovecký konzervatismus, který u voličů tak přitažlivý není,“ upozorňuje politolog Pehe.

Klaus podpořil Béma, ukázal se být větší katastrofou než Topolánek

Spíš než vrátit se do čela upadající ODS, chtěl by Václav Klaus podle politologa zaštítit do vedení strany kandidáta, který je mu blízký. Ale politolog vidí největší problém v tom, že Václav Klaus nesnáší kolem sebe skutečné osobnosti, zvlášť jiné než je on sám. „Kdyby to byl takový člověk jako lidé, kterými se obklopil, můžeme jít rovnou na pohřeb ODS,“ vysvětluje, že si současný prezident vybírá jen lidi, kteří se mu přizpůsobí a opakují, co říká. Připomněl, že Václav Klaus podporoval proti Mirkovi Topolánkovi pražského primátora Pavla Béma. „Ten se ukázal být ještě větší katastrofou než Topolánek,“ konstatoval Pehe. Může se podle něj stát, že na doporučení Klause zvolí občanští demokraté „někoho jako ministra Martina Kubu“. „Za rok, až se na něj zaměří média, se budou velmi divit, jak je možné, že někdo takový byl zvolen do čela ODS. Na jejich místě bych byl velmi opatrný,“ radí politolog.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

17:14 Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

VHLED MICHALA BOKA Britská smetánka 18. století tvořená černochy? I to je možné, alespoň dle nového …