Generál Jiří Šedivý nedávno zmínil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz: „Jestli chceme někam vrážet miliardy eur, tak nejlépe do uprchlických táborů na pomezí Turecka a Sýrie. Je potřeba pro ty lidi nalézt jednoduchou výrobu, třeba něčeho, co se bude používat na obnovu rozbitého území Sýrie.“ Co si o tom myslíte?
Určitě je to lepší řešení než sypat peníze do snahy o integrování uprchlíků tady. Každopádně bych ale zdůraznil to, že by ty peníze měly směřovat na nějakou smysluplnou činnost pro tyto migranty, tedy na jakousi mzdu za práci, nikoli aby se jim dávaly takřka za nic. Jestliže někdo dostává peníze jakoby jen za to, že je uprchlíkem, jakou má potom motivaci se o něco snažit? Takoví lidé, kteří nemají čím naplnit svůj život, jsou pak ideálním materiálem pro extremisty, jak lze typicky ukázat na příkladu Palestinců. A kromě toho by se mohlo uvažovat o tom, aby se uprchlíci ze Sýrie a Iráku zapojili do konfliktu proti Islámskému státu. Je zarážející, proč je mezi uprchlíky tak málo Kurdů. Přitom Kurdové patří mezi nejvíce ohrožené, jako muslimové jsou velmi tolerantní a na Středním vvýchodě jsou (podobně jako Židé) terčem velké nenávisti už jen kvůli své národnosti. Většina Kurdů proti islamistům bojuje a neutíká. Ačkoli už mnozí z nich přišli doslova o všechno kromě svého holého života, tak znovu a znovu berou do rukou zbraně a bojují proti Islámskému státu. A tohle by měla být inspirace. Češi, kteří odcházeli do zahraničí po Mnichovu a obsazení zbytku českých zemí, přece chtěli bojovat za svobodu proti okupantům, ale nezdá se, že by většina imigrantů toužila po výcviku a zbraních, aby se mohli vrátit do svých zemí a bojovat proti Islámskému státu. Ti opravdoví váleční uprchlíci by tento záměr jistě měli, protože odešli z politických důvodů či byli rovnou vyhnáni, ale ekonomický imigrant se domů asi příliš vracet nechce. Jen podotýkám, že těm, kteří by chtěli bojovat proti islamistům, by se měla poskytnout velká podpora, podobně jako by se měla dramaticky zvýšit pomoc mířící ke Kurdům, kteří bojují prakticky o přežití.
Zaznívá myšlenka vytváření uprchlických táborů již na severoafrickém území. Je to správné řešení a jak ho realizovat, když státy jako Maroko nebo Tunisko nechtějí spolupracovat a Libye nemá funkční vládu?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Čunková