Vy jste se tam asi... Zdeněk Zbořil květnatě k situaci v ČSSD i jinde

09.04.2018 9:54

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Vyjednávání ČSSD s ANO? Příkladné. „Zejména proto, že ukázalo, jak se o vládní koalici jednat nemá,“ podotýká politolog Zdeněk Zbořil. A že chtěli pět ministerstev a „zrušit“ premiéra? „To se dá vysvětlit jen tím, že se v Lidové domě pod tíhou svých dluhů a množství souzených a odsouzených členů strany psychicky zhroutili, anebo se rozhodli, podobně jako před volbami do PS PČR, pro riskantní hru.“ Zmiňuje i to, že na adresu prezidenta Miloše Zemana říkají, že je neschopný výkonu své funkce a že se máme připravovat na jeho brzký odchod z politiky, ale přitom mu odevzdávají svůj podíl na politické moci na stříbrném podnosu.

Vy jste se tam asi... Zdeněk Zbořil květnatě k situaci v ČSSD i jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Jednání hnutí ANO s ČSSD o vzniku koalice zkrachovalo. Podle sociálních demokratů ANO nepřistoupilo na žádnou z variant vládnutí, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Andreje Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO novinářům řekli, že ČSSD odmítla návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra. „Podle prvních zpráv bylo toto jednání skoro příkladné. Zejména proto, že ukázalo, jak se o vládní koalici jednat nemá. Pokud samozřejmě toho nechce jedna jednající strana využít k tomu, aby se o ní, dnes pomalu zapomínané, alespoň ještě chvíli mluvilo,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil. „Myslím si to mj. proto, že dnes v PS miniaturní  ČSSD chtěla vyjednat pět ministerstev, z toho tři „silová“, a „zrušit“ předsedu ANO 2011 jako prezidentem již jmenovaného předsedu vlády. To se dá vysvětlit jen tím, že se v Lidovém domě pod tíhou svých dluhů a množství souzených a odsouzených členů strany psychicky zhroutili, anebo se rozhodli, podobně jako před volbami do PS PČR, pro riskantní hru. Ta jim sice nemůže přinést žádné vítězství, ale při příležitosti výročí svého založení by je mohla uložit k věčnému spánku. Pokud ovšem rafinovanější část členstva, a do stínu ustoupivšího starého vedení strany, nesní svůj ještě nedávný sen o spojení s tzv. demokratickým blokem a spojenectví s Miroslavem Kalouskem. S tím Ministerstvem vnitra se mi to nezdá, ale protože víme, že pan Chovanec má velké ambice a nemyslí si, že v politice skončil, je i toto možné,“ dodal.

Anketa

Pokud Babiš nebude premiérem, kdo z ANO by měl od Zemana dostat pověření k sestavení vlády?

41%
hlasovalo: 5189 lidí

Co se týká sporu o Ministerstvo vnitra, Andrej Babiš v rozhovoru pro iDnes zmínil: „Jejich podivná obsese vnitrem mě spíše vede k tomu, že přemýšlím, jestli tam po nich nezůstali nějací kostlivci. Jinak si to neumím vysvětlit.“ Naopak ČSSD říká, že tento post požadovali proto, aby se policie nemusela bát vyšetřovat Andreje Babiše. Slovy Jana Hamáčka pro novinky.cz, aby „dohlédli na to, že policie, která šetří kauzu Čapí hnízdo, není pod tlakem“. „Skutečně s tím MV ČR to vypadá jako obsese, zejména když si vzpomeneme, co všechno se v posledních dvou letech na MV stalo. A konečně i to, co se tam odehrávalo v dávné i nedávné minulosti,“ uvedl Zbořil. „I dnešní politici si myslí, že vnitro je nekontrolovatelná moc, a možná mají i pravdu. Alespoň ty donekonečna se vlekoucí případy šetření a souzení různých trestných činů na to ukazují. Stejně jako když se licituje okolo Ministerstva spravedlnosti, ze kterého by se panu Hamáčkovi při jeho vzdělání dohlíželo stejně odborně a kvalitně,“ dodal.

Babiš je ochoten respektovat toho, kdo si to zaslouží

Jiří Zimola několikrát v médiích hovořil o způsobu jednání Andreje Babiše, že sociální demokraty v podstatě urážel. „Dělal z nás malé děti, zesměšňoval nás a vzkazoval, jak jsou naše požadavky přes čáru,“ řekl také na sjezdu. Pravdou je, že premiér Andrej Babiš si nebral často servítky a není to tak dávno, co expremiéra Bohuslava Sobotku nazval podrazákem. „Andrej Babiš má charakteristický slovník, který jeho partnerům vadí, když s ním nepotřebují spoluvládnout. Když ho potřebovali do koalice a zakrývání svých všech možných nepravostí, bylo jim to jedno,“ komentuje politolog. „Myslím si, že Andrej Babiš je v podstatě pozitivně orientovaná osobnost, ale také že je ochoten respektovat toho, kdo si to zaslouží. To, co ČSSD předváděla ve volebním roce a chování jejích členů (za všechny jmenujme obhroublost Milana Štěcha vůči Babišovi, ale i prezidentovi) nejsou projevem respektu k vládnímu a potenciálně vládnímu partnerovi. Členská základna, nikoli jen pánové Sobotka, Špidla, Hamáček a jiní, také podstatně přispěla, že ČSSD nyní není respektována ani svými bývalými voliči. Konečně ani chování delegátů druhé fáze sjezdu nebylo na úrovni. Prý se nemohli ani usnášet. To jejich předchůdci a zakladatelé strany v restauraci U kaštanu vydrželi až dokonce a ještě si zazpívali internacionálu,“ dodal.

Politolog Lukáš Jelínek hodnotil situaci i takto: „Člověk by řekl prkotina, a přesto dokáží na Babišově urputném lpění na Ministerstvu vnitra krachnout rozhovory o vládě. Ať už za tím je prozření šéfů ČSSD, nebo obavy z nespokojených delegátů sjezdu, jde o logický krok. Z fíkového listu se list toaletního papíru může stát v mžiku.“ Podle Zbořila toho dokáže pan Jelínek napsat mnoho, ale asi i tentokrát se nechal unést svým přáním a svým obdivem k ČSSD. „My, kteří jsme nemohli být sjezdování přítomni, si ale umíme to urputné lpění vyložit také tak, že urputně lpěly obě strany, dokonce až tak, že ta jedna odešla od jednacího stolu a, jak se říká lidově, práskla za sebou dost hlasitě dveřmi. Možná to bylo dokonce s takovou silou, že už je nebude moci nikdy otevřít,“ upozornil.

„Skoro nejvíc mě zajímá, že všichni kritizují Miloše Zemana, že…“

A co s tím? „Pokud by ANO přišlo s nějakým reálným řešením, tak jsme připraveni o tom jednat,“ řekl Jan Hamáček pro novinky.cz. Pokud by se ČSSD měla vrátit k jednacímu stolu, stalo by se tak pravděpodobně jen v případě, že by se Andrej Babiš vzdal postu premiéra. „Myslím si, že už jiná cesta není,“ uvedl Zimola v otázkách Václava Moravce. Je tedy skutečně konec jednání mezi ČSSD a hnutím ANO o koalici? „Mne na tom skoro nejvíce zajímá, že všichni kritizují Miloše Zemana, že znásilňuje Ústavu ČR, říkají o něm, že je neschopný výkonu své funkce a že se máme připravovat na jeho brzký odchod z politiky, ale přitom mu odevzdávají svůj podíl na politické moci na stříbrném podnosu,“ uvedl Zbořil. „Pro další vývoj, který je zatím jen vládní krizí, budou po dnešku rozhodující prezidentovy postoje a přání. Snad si to panové Hamáček a Zimola (a také ta jejich neslavná členská základna) uvědomí. Když si myslí ČSSD, že jiná cesta není, možná budou překvapeni, až se objeví někdo, kdo novou cestu bude hledat, a dokonce ji i najde. Pak nebudou muset platit ani slova starodávného sociálnědemokratického chorálu: „I kdybychom padli všici, vstanou noví bojovníci...“ dodal.

A zda se prezident Miloš Zeman bude snažit přesvědčovat Andreje Babiše k tomu, aby netrval na postu premiéra? Případně, kdo by ho mohl nahradit? „To opravdu nevím a nechci o tom ani přemýšlet, protože to je výsostné právo pana prezidenta a nezabrání tomu ani Viki a její přátelé z gymnázia od Voršilek. Všechny politické strany se vzdaly svého podílu na moci a odevzdaly je do rukou prezidenta republiky. Nic lepšího si nemohl přát, ačkoli to bude mrzet i kritického odborníka na ústavní právo pana doc. Kyselu. Že ale Miloš Zeman bude přesvědčovat Andreje Babiše, aby trval nebo netrval na postu premiéra, si vůbec nemyslím. Prezident je dnes hybatelem a na něm záleží, jaký bude další postup,“ uvedl Zbořil.

Jenže Hrad nesdílel velké nadšení pro vyhoštění ruských diplomatů a vydání hackera Nikulina do Spojených států. Otázkou je, zda se tohle může nějak na dalším postupu prezidenta odrazit. „Myslím, že tyto drobné zahraničněpolitické problémy rozhodování prezidenta republiky neovlivní. Jistě se rád o nich při nějaké příležitosti zmíní, ale jeho politická koncepce, kterou většina jeho kritiků nezkoumá a nezná,  je založena na jiných předpokladech a odhadech bližší i vzdálenější budoucnosti,“ říká Zbořil.

Fodyna reflektuje v ČSSD tradiční konflikt

Poměrně ostrý projev na sjezdu ČSSD měl Jaroslav Foldyna, upozornil na to, že jejich typického voliče podle něj nezajímá multikulturalismus nebo gender, volič ČSSD prý vypadá takto: „Muž, který maká u soustruhu a žena, která prodává v supermarketu a má dvě děti.“ A právě tyto lidi od sebe sociální demokraté odehnali. Poznamenal i to, že členství v EU je správné, ale národní zájem je nad to. „Já jsem celý projev pana Foldyny neslyšel, ale z toho mála se mi zdálo, že reflektuje v ČSSD tradiční konflikt národní a internacionální politické orientace, která byla pro tuto stranu typická za všech politických režimů, v jejichž limitech existovala. To je téma na delší výklad, ale jen napětí mezi pronárodní orientací současných sociálních demokratů  (mnozí z nich přišli i z bývalé Československé strany národně socialistické) a stoupenců IV. internacionály (dnes se projevující jako sympatie k EU) stojí za pozornost. I když spíše jen historiků nebo studentů politiky,“ uvedl Zbořil.

Na jeho zvolení zazněla řada kritických reakcí. Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi napsal na Twitteru: „Foldyna dotáhl svůj boj proti nepřizpůsobivým na místopředsednické křeslo strany, která bývala sociální. Vzpomeňme, že si v r. 2011 stoupl při nepokojích na Šluknovsku na náměstí s mikrofonem vedle nácka Vandase nebo podvodníka Kohouta... Quo vadis, ČSSD?“ Politolog k tomu uvedl: „Pana Šimáčka neznám a o situaci na Šluknovsku vím jen to, co o těchto událostech publikovaly Zprávy Policie ČR. Pokud si ale myslí, že pan Foldyna je nácek, jak zde naznačuje, pak by měl zvážit, zda je tomu opravdu tak, a podat na něj  a také na ČSSD trestní oznámení pro podporu a propagaci hnutí dotýkajících se práv a svobod občanů. A ne nadávat a urážet. Anebo by si to mohl s panem Foldynou vyřídit osobně.“

„My, odkázaní jen na pravdomluvnost audiovizuálních a tištěných médií…“

Na dotaz redaktora o situaci na Slovensku a financování barevných revolucí, reagoval prezident Miloš Zeman pro ParlamentníListy.cz takto: „Upřímně řečeno, jsem přesvědčen o tom, že na Albertově svého času proběhl pokus o barevnou revoluci, respektive o pražský majdan, na který jsem reagoval tím, že rok poté proběhl Albertov ve zcela obrácené režii. Přitom si vůbec nejsem jist, jestli to organizoval George Soros, Anna Šabatová nebo kdokoli jiný.“ Mimochodem, slovo majdan se u nás skloňuje v souvislosti s různými událostmi, ať už to byla kauza Brady, nebo demonstrace uplynulých týdnů proti Andreji Babišovi. „Domnívám se, že jsou to slova nepatřičná,  ale ti, kteří je neradi slyší, zapomínají, že oni seli vítr a nemohou se divit bouři. Tolik zlostných slov, kterými častovali a častují někteří politici (vč. ústavních činitelů), novináři, lidé okolo filmu a u divadla prezidenta republiky a všechny, kdo se jim právě nezdá, jsou tak vulgární, že vyvolávají vzpomínky na ‚hněv lidu‘, který provázel téměř všechny evropské revoluce a občanské války,“ reagoval Zbořil. „A protože na Ukrajině došlo ke státnímu převratu, který i u nás považujeme za revoluci, nemůžeme se divit, že se leckomu nabízí hledání a objevování podobných historických rysů chování. Konečně osud hrdinné pilotky Savčenkové, za jejíž propuštění z ruského kriminálu drželi někteří čeští poslanci EP za KDU-ČSL et al. řetězovou hladovku a na kterou dnes ani trochu nepomyslí, je dobrým příkladem zmatenosti a unáhlených soudů,“ dodal. Zbořil také předpokládá, že prezidenti Zeman a Kiska si také, jak se  říká v oficiálních komuniké, „vyměnili zkušenosti“ a řekli si, kdo za to u nás i na Slovensku může. „My, odkázaní jen na pravdomluvnost audiovizuálních a tištěných médií, v jejichž důvěryhodnost většinou nevěříme, je kontrolována vládní institucí, si musíme spoustu věcí jen domýšlet. Něco je totiž nejen tajné, ale i přísně tajné a mnozí námi zvolení reprezentanti si myslí, že nás to nemá zajímat,“ doplnil.

Ve vydání Revue FORUM se na titulní straně objevil titulek Služebníci Ruska a k němu několik karikatur. Vše pokračuje nejen výměnou názorů, ale do věci vstoupil i právník Václava Klause mladšího. „Ve skupině postav s titulkem Služebníci Ruska poznal sebe sama. Považujeme za správné, že pan Klaus na sebe v souvislosti s označením služebníků Ruska takto výrazně sám upozorňuje. Ono to totiž sedí,“ komentoval vše na serveru forum24.cz šéfredaktor Pavel Šafr. Václav Klaus mladší napsal na Facebooku i toto: „Nenechám si od zprofanovaných mediálních šíbrů nadávat do ruských agentů a podobně jen proto, že si myslím o Evropské unii něco jiného než oni (tj. zhruba to, co 70 % Čechů).“ Zbořil k tomu uvedl: „I já si myslím, že se za léta komentování české politiky vytvořila téměř uzavřená skupina osob, která má jednak přístup k informacím, o kterých se domnívají, že na ně nemají jiní lidé právo, a že jim jejich příjmy dovolují myslet si, že jsou nedotknutelní a mohou urážet kohokoli. O vítězství pravdy a lásky příliš neuvažují, ačkoli o tom často mluví, dokonce ani tehdy, jsou-li mezi nimi osoby,  řekněme, ‚duchovní‘. Natož pak, patří-li mezi tzv. ‚diskrétní elity‘, jak je diskrétně nazývá Jan Keller.“

Šéf soukromé TV Barrandov Jaromír Soukup se ve svém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa ostře obouval do České televize, kritice jejího hospodaření dokonce věnoval i celé díly svých pořadů. Ta mu za to přislíbila, že to celé bude mít ještě dohru a že se bude nepravdivým a manipulativním pomluvám bránit, a také tak činí. Připravuje žaloby na Soukupa a TV Barrandov. Bránit se prý bude také proti útokům některých politiků. „Tolerance ČT k útokům ze strany politiků končí. Podle mých informací se chce televize začít bránit. To se dříve nedělo,“ popsal serveru iHNed.cz radní Zdeněk Šarapatka, podle kterého se útoky začaly vyostřovat poté, co loni šéf hnutí ANO Andrej Babiš nazval Reportéry ČT „zkorumpovanou pakáží“. A co se s těmi všemi trestními oznámeními nakonec stane? „Pýcha České televize a samolibost jejích zaměstnanců se zdá být někdy do nebe volající. Ale ať se o ta trestní oznámení a obraně pravdy cestou práva pokusí. Když nic jiného, bude to mít alespoň význam v tom, že se dovíme, co je a co není manipulativní, co je pravda a lež z moci úřední a co se smí a nesmí říkat o domněle vševládnoucím médiu,“ uvedl Zbořil. „Názory pana Šarapatky jsou od dob Akce olovo a potom z desítek jeho hněvivých vyjádření vůči prezidentovi republiky a jeho voličům dost dobře známé a nemusíme se jimi zde zabývat. Již mnohokrát byly právě jeho názory veřejností souzeny a odsouzeny. Zajímavé ale bude, až bude někdo muset dokázat, že zkorumpovaná pakáž existuje, nebo neexistuje, a přinese o její existenci nebo neexistenci důkazy. Možná v ČT budou ještě někteří redaktoři rádi vzpomínat na jen lehce ironickou metaforu Andreje Babiše,“ dodal.

Británie dostane pomoc ze Spojených států

Sergeje Skripala a jeho dceru, kteří byli v Británii vystaveni vojenské bojové látce Novičok, zachránili lékaři. A zda budou informace od nich znamenat i jasnější rozklíčování celé kauzy? „Můj ryze soukromý názor je, že je už věc vyjasněna a nyní vládní představitelé Velké Británie a dalších 27 států budou už jen vymýšlet své naivní scénáře, které by se měly týkat dosud jen verbálních útoků vůči Ruské federaci. Předpokládám také, že pomoc se Velké Británii dostane ze Spojených států, kde jsou stovky, ne-li tisíce, expertů, kteří umí ‚objevit‘ nejen zbraně hromadného ničení a cokoli se jim na světě zlíbí, ale také, kde to z hlediska jejich válečnických zájmů bude třeba. Když se to nepovedlo v Salisbury a Britové zesměšnili nejen sebe ale i 27 svých spojenců, může to vyjít v Sýrii a pak všude tam, kde na mapě označí místo hrůzy nějaký demokratický despota. Tony Blair to také myslel dobře a měl velké štěstí, že nebyl odsouzený jako válečný zločinec,“ uvedl Zbořil.

Ze Sýrie přicházejí informace o tom, že sobotní útoky na Dúmu si vyžádaly životy desítek lidí a z nich polovina se udusila po zasažení chemikálií. Podle Zbořila bude následovat scénář „třeba jako v severním Iráku“. „Existuje skupina mocných, kteří chtějí válku, třeba jen omezenou, ale na mnoha místech, aby mohli škodit, jak říkal s nebývalou otevřeností už v roce 2015 senátor Friedman. Ti mrtví se v Sýrii, Libyi, Iráku, Afghánistánu, Kašmíru, Pákistánu a v mnoha afrických zemích nepočítají. Naše euro-atlantická aritmetika je sčítat a odčítat neumí,“ uzavírá dnešní Rozjezd Zbořil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Analytik: Navalnyj? Ne. Vývoj kolem Ruska a Číny, který vám tají. Ano, i vakcína Sputnik

12:52 Analytik: Navalnyj? Ne. Vývoj kolem Ruska a Číny, který vám tají. Ano, i vakcína Sputnik

Jaká je realita kolem zatčení ruského opozičníka Navalného? Fakta, která pro ParlamentníListy.cz při…