Zbořil: TOP 09 dostala po kebuli? Pozor. Od Kalouska by si pes kůrku nevzal a vše je dnes jinak. Pročpak je tak ticho o Ukrajině?

20.10.2014 15:54

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Klidná síla lidovců prý získala křesla za pomoci ANO a ČSSD. Politolog Zdeněk Zbořil mírní jásot KDU-ČSL nad výsledky senátních voleb a nepředpokládá změnu v jejich přístupu při rozhodování ve vládě. Výprask TOP 09 překvapivě politolog nepovažuje za krizi strany. „Mají potenciál připravit další projekt, před kterým se někteří dočasní kritici hluboce ukloní a budou jej podporovat,“ předpokládá politolog, který sází na pružnost místopředsedy Miroslava Kalouska. Jako významnější prohru vidí ústup ze slávy u ČSSD. Ve svém pravidelném hodnocení politických událostí posledních dnů si také Zbořil všímá situace na Ukrajině, které bychom měli opět věnovat pozornost.

Zbořil: TOP 09 dostala po kebuli? Pozor. Od Kalouska by si pes kůrku nevzal a vše je dnes jinak. Pročpak je tak ticho o Ukrajině?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil
reklama

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek si pochvaluje po senátních volbách úspěch a návrat klidné síly. Někteří politologové a komentátoři předpovídají stabilizaci pozic KDU-ČSL ve vládě. Miroslav Korecký například uvedl: „Mají za sebou už čtvrté úspěšné volby, přičemž se nezdá, že by se nabalující lidovecká koule chtěla zastavit,“ hodnotí komentátor MF Dnes, který se domnívá, že premiér Bohuslav Sobotka i vicepremiér Andrej Babiš budou muset počítat s tím, že skončila doba, kdy jim KDU-ČSL odkývala cokoli. Jenže politolog Zdeněk Zbořil nevnímá pět křesel v Senátu jako radikální zlom a vidí i velmi zajímavý důvod či podtext výsledku senátních voleb. „Za současného stavu je si KDU-ČSL dobře vědoma toho, že jejich úspěch je úspěchem koaliční vlády. Za pomoci ANO a ČSSD se dostali na místa, která dříve patřila někomu jinému,“ mírní radost lidovců politolog.

Lidovci se budou snažit udržet koalici do nejdéle

Zdeněk Zbořil ale připouští, že se v Senátu budou lidovci snažit hrát mírně nezávislejší úlohu na svých dvou koaličních partnerech. Předpokládá, že pokud jde o Poslaneckou sněmovnu a koaliční vládu, zvýší se politikům KDU-ČSL sebevědomí. Nahrává jim i to, že se v opozici neobjevují žádné osobnosti, kterým by nějak výrazně rostla popularita. „Pro ně je velmi výhodné udržovat dosavadní koaliční spolupráci,“ upozornil pro ParlamentníListy.cz Zbořil a dodal: „Jejich úspěch není zase až tak výrazný, když si uvědomíme, kolik hlasovalo ve druhém kole senátních voleb lidí. Také se mi zdá, že KDU-ČSL se příliš nepodařilo najít pro Senát osobnosti, které by byly známé celorepublikově,“ dodal s tím, že lidovci mají hlavně osobnosti s velmi omezenou teritoriální působností, kteří si své celostátní renomé budou teprve získávat. Někteří komentátoři také upozorňují na to, že lidovci zapojili i kandidáty, kteří nesdílejí politiku klasické členské základny, a s tím někteří skalní lidovci nesouhlasí. „Nedokáži poznat, do jaké míry se tohle tvrzení dá zobecnit. Není to ale jen slabina KDU-ČSL. Jde o příliv lékařů, zdravotních sester, bílých plášťů a čepečků, který je příliš velký. Pokud se nemýlím, tak jsem nezaregistroval vlnu právníků, kteří by pronikali na posty senátorů,“ zaznamenal Zbořil. „Neznamená to, že bych si vážil kdejakého právníka, ale přeci jen jde o státní instituci, která může podstatně ovlivnit rozhodování o ústavních zákonech. Páni doktoři sice nepostrádají inteligenci a vzdělání, ale postrádají úctu před zákonem a jsou ochotní, jak jsme viděli v minulosti, přistupovat na kdejaká právní dobrodružství,“ dodal.

Fatální prohra TOP 09? „Zase tak velká tragédie to není,“ říká politolog

V souvislosti s nelichotivým výsledkem senátních voleb TOP 09, která skončila bez mandátu, se dočítáme o katastrofě, debaklu a propadu. Předseda Karel Schwarzenberg v médiích vyhodnotil: „Dostali jsme po kebuli,“ i když strana prý nevyhasíná. „Pan předseda rád používá expresivní výrazy. Zase tak velká tragédie to ale není. Neměli v Senátu silnou pozici, ale mají slušné postavení v Poslanecké sněmovně - a tam také svou politiku dělají. Pravdou je, že pan Kalousek je výraznější v parlamentních debatách než pan Schwarzenberg, ale mají celou řadu poslanců, kteří jsou významnými kritiky koaliční vlády. Není to tak velká porážka,“ hodnotí překvapivě Zbořil. Politolog nevnímá jako kritický okamžik ani vyhrocenou situaci v Praze. „Když se mluví o nějaké fatální prohře, tak člověk typu Karla Schwarzenberga by řekl: `Je to totální blbost`, protože TOP 09 byla druhá a možná v budoucnu budeme překvapeni, s kým se bude schopná spojit. Většina komentátorů posílá TOP 09 do minulosti, ale podle mého názoru je to totální omyl. Přitom víte, že jsem nešetřil kritikou vůči jejím představitelům,“ dodal. Strana je prý velice pružná v uzavírání spojenectví, a možná se dočkáme její proměny, která ovšem jistě nebude ve prospěch, ale spíš na úkor ODS.

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Andreje Zubova, Václava BartuškyMartina Bursíka (+ z 6. 8. a z 23. 6.)   Karla Schwarzenberga (z 3. 10.) Miroslava Kalouska, Karla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Romana Šmuclera, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9.), Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky,  Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla Schwarzenberga (ze 14. 8.)Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava ŠebkaHynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Peheho (30. 7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka, Džamily Stehlíkové či Michala Marka.

Případný odchod STAN nemusí nic znamenat. Kalousek je pružný

Kamenem úrazu ale může být pro TOP 09 odcizení od Starostů a nezávislých. Jejich smlouva o spolupráci na úrovni Poslanecké sněmovny trvá pouze do roku 2017 a do krajských voleb zvažuje STAN výběr jiného partnera, nebo se bude ucházet o hlasy samostatně. „Z komunálních a senátních voleb bych hlavně nevyvozoval žádné dalekosáhlé závěry pro krajské volby a volby do Poslanecké sněmovny. To je zcela jiná úroveň politického rozhodování a reagují jiné skupiny elektorátu,“ vysvětluje Zbořil. „To, že se TOP 09 rozchází se Starosty, se možná dalo očekávat už od dob, kdy TOP 09 podle určitých názorů dostatečně nechránila členy této frakce ve vládě a připustila, že někteří byli dokonce trestně stíháni. Že by to ale znamenalo nějaký fatální rozpad TOP 09, to si nemyslím. Pan Kalousek je pružný a může dojít k obměně strany,“ dodal. Zbořil totiž sází na to, že nejen Kalousek je „pružný člověk“, ale že i další lidé v topce jsou zkušenými politiky. „Mají potenciál připravit další projekt, před kterým se někteří dočasní kritici hluboce ukloní a budou jej podporovat,“ předpokládá politolog.

Zbořil: Není to tak dávno, co by si od Miroslava Kalouska „zatoulaný pes kůrku nevzal“

I přes tuto optimistickou vizi ale Zdeněk Zbořil definitivně nezavrhuje myšlenku, že by se TOP 09 v příštích volbách do Poslanecké sněmovny nedostala. „V Čechách je možné všechno, a hlavně u těchto rychlokvašených projektů. TOP 09 je tu ve srovnání s ODS nebo ČSSD vlastně jen několik měsíců,“ reagoval Zbořil. „Už jsem ale v ParlamentníchListech.cz říkal to, že v české politice vášně rychle vznikají, ale také se na ně zapomíná. Není to tak dávno, co by si od Miroslava Kalouska `zatoulaný pes kůrku nevzal` a dnes je plnohodnotným hráčem a zdá se mi, že je jediný, kdo je schopen TOP 09 dát nový program a náboj a reflektovat výsledky v komunálu. Řekl, že pokud nebudou ve vedení měst, tak se z nich stane tvrdá a neúprosná opozice a to mu může přinést během nadcházejících let docela slušný voličský kapitál, protože bude mít prostor kritizovat,“ dodal. Minulost TOP 09 se podle Zbořila bude pomaloučku ztrácet a možná se stanou novým kritickým subjektem nejen vůči koaliční vládě, ale i na úrovni významných komunálních zastupitelstev - a to vše může stranu udržet. Závisí to samozřejmě na tom, zda dokáží najít partnery a nové osobnosti, které s nimi budou spolupracovat.

Politolog: Pokud ODS sní o nějaké obrodě, má ještě dalekou cestu před sebou

Situace současné pravice ovšem příliš přitažlivě nevypadá a často se hovoří už jen o jejich troskách. Jak je na tom druhá pravicová strana, ODS? Taková byla další otázka pro politologa Zbořila. „ODS si na rozdíl od TOP 09 nepřipouští neúspěch. Naopak hovoří o úspěchu, protože mají dva senátory, ale i to svědčí o tom, že se něco s ODS děje,“ uvedl politolog. „Pan Fiala sice jako předseda strany hlásá začátek nové cesty, ale mnoha pozorovatelům se zdá, že jde buď o přešlapování nebo o jeden krok dopředu a dva kroky zpět. Nevím, jestli jsou schopní přetáhnout voliče TOP 09. Navíc zdaleka není jasné, jestli získají podporu nějakých finančně silných skupin. Pokud ODS sní o nějaké obrodě, má ještě dalekou cestu před sebou. Je hezké, že prapor reformy pan Fiala zvednul, ale stačí, aby vystoupili někteří bývalí významní představitelé ODS ze stínu a hned řada lidí zpozorní nad tím, s kým chce obrodu nové vedení dělat. Vedení, které strana má, zatím kromě pana Fialy není příliš viditelné,“ vysvětlil.

Fotogalerie: - Mimořádný kongres ODS

Mimořádný kongres ODS. Zabýval se mimo jiné progra...
Předseda ODS Petr Fiala
Bohuslav Svoboda
Předseda ODS Petr Fiala
Mimořádný kongres ODS. Zabýval se mimo jiné progra...
Mimořádný kongres ODS. Zabýval se mimo jiné progra...

Fotogalerie: - 24. kongres ODS

Miroslava Němcová na 24. kongresu ODS
24.kongres ODS v Olomouci
Marek Benda na 24. kongresu ODS
24.kongres ODS v Olomouci
Petr Fiala a Zbyněk Stanjura na 24, kongresu ODS
Jiří Pospíšil na 24. sjezdu ODS

Zbořil: Potenciál ANO je v tom, že odmítá zásadní dělení na pravici a levici

ANO, které se veze na vlně popularity, slaví jeden úspěch za druhým. Jenže bude skupině skutečně pravicových voličů styl jejich politiky stačit? Bude dostatečně pravicová? A tak může dojít k pocitu, že část veřejnosti spokojená nebude. „To se může stát. Například živnostníci jsou skupinou, která může ovlivnit úspěch ANO. Pan Babiš jim ale zatím dává jakousi záruku, že nebudou potopeni do dluhových pastí tak, jak se jim stávalo za Kalouska,“ uvedl Zbořil. „Potenciál ANO je zatím v tom, že odmítá zásadní dělení na pravici a levici, s čímž se všichni ostatní ohánějí. Oni říkají: `Vysvětlete, co vlastně znamená pravice a levice.` Proto stahuje ANO voličský potenciál z nejrůznějších stran,“ dodal s tím, že je možné to, že někteří pravověrní pravicoví voliči se od nich odvrátí. Zároveň si ale Zbořil klade otázku, kdo je dnes pravověrný pravicový nebo levicový volič. „My už nemáme opravdu levicové voliče snad ani v KSČM, natož v ČSSD, a u pravice je to stejné. Je pravicovým voličem ten, kdo byl stoupencem Klause, Dyby a Vladimíra Dlouhého a těch, kdo dělali politiku v devadesátých letech, nebo stoupenci liberálního konzervatismu, jak tento hybrid nazýval Mirek Topolánek?“ uvažuje Zbořil. „Takzvaní pravicoví voliči jsou trochu zmatení, a to je možná horší než dočasné oslabení ODS nebo TOP 09. Klasické pravicové hodnoty se hledají velice obtížně. Skrytý elektorát pravice, který zřejmě nešel volit, je zmatený, protože lidé vlastně neví, o co jde,“ doplnil. Zároveň se dá předpokládat, že tvrzení o tom, že nějaká strana je pravicová nebo levicová, už nebude pro voliče vábničkou.

Politolog doporučil reportérům studium Cimrmana

Politolog si všímá rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem v nedělním vysílání TV Nova, kde se Zeman vyjádřil také k osobnosti Andreje Babiše, kterého uvedl jako jednoho z lidí, kteří by mohli zastávat post premiéra. „Viděl jsem tento rozhovor na Nově. Vyjádření pana prezidenta byla sestříhána, a to dost brutálně. Začal nějakou větu, ještě se nedobral k myšlence a už ho někdo střihnul. Moderátorka byla sice hezky oblečená a nalíčená, ale nepoložila jednu rozumnou otázku,“ kritizuje politolog. „Když se jí zdálo, že pan prezident neodpovídá, ačkoliv na její otázky odpovídal, tak je zopakovala zase znovu. Ten, kdo pořad stříhal, nepočkal na jádro Zemanovy odpovědi. On na otázku, které se v podstatě usmíval, odpověděl, že zná řadu lidí, kteří by mohli dělat předsedu vlády. Vysvětloval, jak je to náročná práce a jak se to liší od pozice ministra, a to, že musí premiér dát dohromady společnost, která se nehádá. V tomto smyslu byla platná poznámka, že pan Babiš by se mu líbil jako předseda vlády jako celá řada jiných. Zřejmě média, která pak o rozhovoru informovala, zaujala jen tato jedna část odpovědi, která ale byla mnohem delší. Šlo o klidnou odpověď na blbou otázku,“ zhodnotil Zbořil. Zároveň také redaktorům vzkázal: „Jak může novinář čekat odpověď od prezidenta republiky na takovou otázku v době, kdy se nesestavuje vláda? Doporučoval bych Nově, aby si přečetli Cimrmanovy příručky, kde by se dozvěděli, jak neklást zbytečné otázky v kriminalistice a trošku se z toho poučili.“

Zbořil: Prohry ČSSD jsou daleko významnější než u TOP 09

I když vedení strany hovoří o úspěchu, vládnoucí ČSSD ve volbách spoustu pozic neobhájila a také lidé, kteří přišli o své posty, mohou premiérovi způsobit problémy. „Většina novinářů a komentátorů se zabývá jen propadem TOP 09, ale za pozornost stojí ústup ze slávy ČSSD. Tam je proher daleko více a jsou významnější než u TOP 09,“ hodnotí výsledek sociálních demokratů Zbořil. „Stálo by to za kvalitnější rozbor, než můžeme teď udělat, protože oni obhajovali 19 míst do Senátu a pan Sobotka hovořil o úspěchu, když získají 9. To se jim podařilo, ale získali polovinu míst, než obhajovali, a to samé se odehrálo na úrovni komunálních voleb. ČSSD sice v některých městech, jako je např. Praha, nebyla příliš silná, ale pro mě jsou jejich ztráty velmi významné,“ doplnil. Jak ale Zbořil upozorňuje, nejsou to prohry premiéra Bohuslava Sobotky, ale celé strany. „Ukazuje se, že rozpory, které se uvnitř projevovaly a které byly tak dramatické v době jmenování Bohuslava Sobotky předsedou vlády a v následujících měsících, přeci jen svědčí o nějakém pohybu uvnitř ČSSD. Odchodů na místní úrovni, které souvisejí nejen s volbami, ale také s aférami a hádkami, je tolik, že se zdá, že dnes bývalí členové ČSSD považují za svého největšího nepřítele vedení ČSSD a stranu jako takovou. Strana se sice nedostává do kritické situace, protože je stále vládní stranou a dává směr koaličnímu vládnutí, ale uvnitř strany se něco děje,“ dodal. Zbořil si všímá také skutečnosti, že politici hovoří o vnitřní reformě a zavedení více demokratických mechanismů. To vše je ale důkazem toho, že strana není spokojená a že její členové jsou podle Zbořila často až ve vzájemném nepřátelském vztahu. „Další vývoj ukáží krajské volby a volby do Poslanecké sněmovny. Teprve jejich výsledky mohou otřást postavením současného vedení, pokud nebudou úspěšní v uplatňování koaličního programu, což se teď nezdá. Proto jejich výsledky a situace zůstávají mimo pozornost politických komentátorů, ale problém ČSSD tady je,“ zdůraznil.

Fotogalerie: - Ve volebním štábu TOP 09

Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem
Jiří Vávra
Karel Schwarzenberg
Občerstvení ve volebním štábuTOP 09 v hotelu Don G...
Občerstvení ve volebním štábuTOP 09 v hotelu Don G...
Sledování volebních výsledků

Zbořil: Ať volby dopadnou jakkoli, dluhy Ukrajiny bude muset někdo platit

Ze zahraniční politiky si Zdeněk Zbořil všímá také aktuálního nezájmu médií o situaci na Ukrajině, kde se budou konat volby. „Téměř všichni se shodují na tom, že jakýsi aktuální relativní klid je klidem před bouří. Všichni čekají na to, jak volby dopadnou,“ podotkl Zbořil. „Ať už vyhrají třeba radikálové, někdo ukrajinské dluhy bude muset platit. Evropská unie se k tomu příliš nemá, nikomu se do kyselého jablka nechce kousnout. I vojenská pomoc je svým způsobem miniaturní. Zajímá mě, proč se o situaci teď mlčí - a nejen u nás. Znamená to, že mezinárodní politika má jiné téma? Nebo už někdo poznal, že se tento problém nedá vyřešit z Washingtonu, Londýna nebo ze Stockholmu? Stoupenci válečného napětí se konflikt snaží přiživovat, ale zatím se nezdá, že by to světovou veřejnost zajímalo tak jako před čtyřmi měsíci,“ doplnil.

Že jsou volby na Ukrajině řešením? To je hluboký omyl, tvrdí politolog

A čemu bychom měli v následujících dnech věnovat pozornost? „Obecně se určitě bude sledovat to, jak se ustavují koalice. My bychom se měli spíš podívat, zda se nové koalice vyjadřují nějak odlišně k minulosti práce v obecních zastupitelstvech,“ uvedl Zbořil a upozornil na situaci v hlavním městě: „Praha je atypický, ale zajímavý příklad toho, že se situace řeší tím, že se politici zbaví pana Hudečka a jeho soupeře, ale to nám nic neříká o tom, jak TOP 09 bude v Praze fungovat. Všichni se zatím dohadují o tom, kdo s kým a o čem, ale v koaličních jednáních jsem nezaznamenal nějaké zásadní téma, ke kterému by se snažili koaliční partneři přihlásit,“ podotkl.

Podle Zbořila bychom měli věnovat pozornost také volbám na Ukrajině. „Nejen radikální skupiny, ale celá politická scéna je tam velmi roztříštěná. Jestli si někdo myslí, že volby jsou řešením situace, je to hluboký omyl,“ říká Zbořil. „Bez ohledu na to, jak volby dopadnou, se můžeme dočkat různých událostí na východ od slovenské hranice, které se nás mohou skutečně dotýkat. Mám na mysli hlavně nadcházející zimu a dohadování kvůli dodávkám plynu, o klesající ceně ropy, kterou se bude Rusko snažit kompenzovat, protože peníze potřebuje,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek? O toto přijde Babiš, překvapuje politolog

17:45 Kalousek? O toto přijde Babiš, překvapuje politolog

ROZHOVOR „Hlavně říká: Počítejte se mnou, nekončím, neodcházím, nevytratím se.“ K oznámení Miroslava…