Zkušený analytik: Zeman chystá velkou věc, která má zničit dnešní politiku

15. 7. 2013 4:44

Čím méně bylo v minulých vládách ekonomů, o to více se jich objevuje ve vládě Jiřího Rusnoka. Podle analytiků si tak prezident kolem sebe buduje ekonomický tým se zkušenostmi z ekonomicko-byznysového prostředí.

Zkušený analytik: Zeman chystá velkou věc, která má zničit dnešní politiku
Foto: Petr Kupka
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Osvětimanech
reklama

„Záměrem je vytvořit novou alternativní politickou elitu, převážně samozřejmě levicovou, protože pravice je dnes v defenzivě, a nějak nově na politické scéně přerozdělit karty,“ řekl ParlamentnímListům.cz politický komentátor časopisu Reflex Bohumil Pečinka.

Rusnokovu vládu nazval  Pečinka „vládou destrukce“. „Ale vládou destrukce nemyslím, že bude nějak výrazně zvyšovat deficit státního rozpočtu nebo dělat nějaké nezodpovědné věci, ale poukazuji na to, že tato vláda vznikla v rozporu s parlamentní většinou a z vůle prezidenta republiky,“ vysvětlil.

Zemanovou snahou je vytvořit novou politickou elitu

Posláním kabinetu je podle Bohumila Pečinky vytvořit alternativní politickou elitu, snažít se vklínit do tradičního pojetí české politiky, které je na jedné straně tvořeno ODS a TOP 09 a na druhé straně ČSSD a KSČM. „Byla by to legitimní snaha, kdyby se to  nedělo shora, přes vládu. Vláda je tady brána jako billboard na určité lidi z okruhu prezidenta. Je to proprezidentská vláda, je to pokus vytvořit proprezidentské hnutí, které by pak šlo do voleb,“ podotkl komentátor. Může to podle něj být nějaké větší proprezidentské hnutí, SPOZ může být jen jedním z kamínků téhle mozaiky. „O to se teď hraje.  A kdo to v současné době nechápe, je ČSSD.  Nechápe, že tohle jde hluboce proti jejím zájmům,“ konstatoval publicista.

ODS a ČSSD nevnímají ohrožení ze strany Hradu

Tím, že na jedné straně Miloš Zeman nejmenoval vládu s deklarovanou stojedničkovou parlamentní většinou, došlo k destrukci politického systému, protože tím popřel dosavadní zvyklosti, na druhé straně vytváří alternativní středolevou politickou elitu, která pak půjde přímo proti sociální demokracii. „Je to útok na dvě nejsilnější politické strany, ale tragédie je, že ony nevnímají, že jsou na jedné lodi a vzájemně do sebe šijí. To je takové nepochopení  svých základních zájmů,“ kroutí hlavou nad postojem ODS a ČSSD komentátor Reflexu. Sice existují zájmy strany pravicové a levicové, ale také společné zájmy politických stran jako takových. „A tady vzniká něco, co to chce destruovat. Proto je to vláda destrukce politického systému,“ vysvětlil.

Personální složení vlády není nejhorší

Z hlediska personálního složení to není vláda úplně nejhorší, přiznává politický analytik, protože premiér při jejím vzniku nemusel příliš přihlížet k nějakým proudům, ať už ve stranách nebo ve společnosti. „Kdybychom si spolu při našich znalostech sedli a vybírali, koho bychom dali na ministra průmyslu a na další křesla, samozřejmě sestavíme lepší vládu, než byla Nečasova, která byla svázána nějakými stranickými ohledy,“ poznamenal Pečinka. Ale to podle něj není podstatné. „Podstatné je, že vláda musí mít mandát, musí v ní být lidé, kteří prošli nějakým volebním procesem,“ namítá, že ministry není možné najmenovat způsobem, jako když se tahají králíci z klobouku. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ve vládě jsou lidé vlivní ve svých regionech nebo oborech

Samotného premiéra, renomovaného ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Jiřího Rusnoka označuje komentátor za velmi schopného a příjemného člověka. „Je prototypem budoucího premiéra nebo spíš ministra financí. Má na to, aby se během půl roku vlády stal nejpopulárnějším politikem,“ soudí. Další ministři jsou lidé, kteří jsou vlivní ve svých regionech nebo oborech, jako je ministr zemědělství Miroslav Toman – to bude podle Pečinky jedna z klíčových figur vlády, nebo ministr průmyslu a obchodu Cienciala, který je vyslancem vlivné skupiny kolem Třineckých železáren. Dalším je Martin Pecina, zaměstnanec významného sponzora Miloše Zemana průmyslníka Jana Světlíka. Těsné a v poslední době až podezřelé vazby na byznys má také ministr financí Jan Fischer.

Mnoho podnikatelských skupin si vsadilo na Zemanovskou strategii"

„V závěsu za snahou vytvořit proprezidentskou vládu a později i proprezidentské hnutí, které půjde do voleb, je, že mnoho podnikatelů a vlivných podnikatelských skupin si na tuhle 'Zemanovskou' strategii vsadilo. Říkají si, že když se převrství politika, když se převrství dosavadní vztahy a vazby, tak na tom vydělají. Ale na můj vkus si na to vsadilo příliš mnoho lidí,“ dodal Pečinka. Zatím se k tomu přidávají hlavně vlivné podnikatelské skupiny ze severní Moravy, ale důležité bude, jak se Zemanovi podaří nabalit  další vrstvy a skupiny.  Podle Pečinky bude klíčovou věcí, jestli dojde ke sblížení s podnikatelem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. „V případě, že by k tomu došlo, a Babiš by poskytl, jak říká  Miloš Zeman 'ostrovy negativní deviace', tedy média, byla by to tak strašně velká síla, že by opravdu dokázala přepsat celý politický systém,“ je přesvědčen novinář.

Vláda nebude neúspěšná, ale pachuť ze způsobu vzniku zůstane

Bohumil Pečinka soudí, že vláda nebude tak neúspěšná v pokusu získat důvěru ve sněmovně, spíš ve druhém pokusu, ani nebude neúspěšná v tom, co bude dělat. „Myslím, že najde i slušnou rezonanci u veřejnosti. Ale ta pachuť ze způsobu vzniku tady je. Revoluce v politickém systému mají vznikat spontánně, zdola, pak teprve mohou jít nové subjekty do Parlamentu, ale tady to vzniká shora, je to taková 'Zemanovská revoluce', která má rozbít, převrstvit politický systém a zcela jinak ho přestrukturovat,“  prohlásil komentátor. I když podle něj demokracie přímo ohrožena není, systém se může rozpadnout a nabrat jiný ráz. „Nechci bránit nějakému vývoji, ale vláda je nelegitimní, způsob jejího vzniku je nezvyklý,“ dodal rezolutně.

Ústavní zvyklosti, podle Zemana idiotský pojem, jsou základ všeho

Komentátor Reflexu kritizuje i Zemanův výrok v médiích, že pojem ústavní zvyklost je idiotský. „Ale to je přece základ všeho.  Británie nemá ústavu, řídí se jenom ústavními zvyklostmi. A mnohé země to tak mají. Jsou dva druhy ústavy na světě. Ústavy těch svobodnějších zemí západní Evropy, které mají nějakou tradici, a k těm jsme patřili také my, protože naše Ústava vznikla přepsáním ústavy první republiky, potažmo ústavy Rakouska-Uherska, takže je stručná a počítá s tím, že se vytvoří nějaké zvyklosti. A pak jsou ústavy zemí, které jsou traumatizovány minulostí, jako např. Řecko nebo Španělsko, kde byly často převraty nebo občanské války, a ty mají velmi detailní ústavy, protože nevěří politikům. V jejich ústavách je proto opravdu detailně, do posledního písmene, popsáno všechno, jak se sestavuje vláda i v jakých termínech,“ objasnil Pečinka. A myslí si, že když prezident popírá smysl zvyklostí, že politické strany dospějí k tomu, aby Ústavu v důležitých věcech konkretizovaly, zprecizovaly nebo změnily, protože tyto volné výklady vedou k popírání smyslu voleb, kdy o vládě rozhoduje parlamentní většina.

Odbory jsou připraveny vytvořit ve druhém pokusu tlak na vyslovení důvěry

Přesto je komentátor Reflexu přesvědčen, že proprezidentská vláda důvěru v Poslanecké sněmovně nakonec získá. „Myslím, že teď ne, teď se jim to ještě nepodaří, bude to spíš záležitostí druhého pokusu. Vsadil bych na druhé kolo. Podle mých informací jsou nachystány odbory, které budou mít sérii demonstrací v duchu 'nepřipusťme ve třetím pokusu vládu Miroslavy Němcové',“ říká Bohumil Pečinka, jaký tlak může levici přimět k podpoře vlády, která vznikla tak nestandardním způsobem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politolog Jelínek sleduje utváření koalic kolem Babiše a vidí zde ohrožení pro samotného premiéra

10:01 Politolog Jelínek sleduje utváření koalic kolem Babiše a vidí zde ohrožení pro samotného premiéra

ROZHOVOR „Daňový balíček byl prosazen a schválen prostřednictvím poslanecké lidové tvořivosti. Možná…