Znásilnění Schwarzenberga a „extremista-nepřítel lidu“. Zdeněk Zbořil rozetnul Německo i „demokratický blok“

03.09.2018 10:18

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Pískání na Andreje Babiše a jeho důsledky, kořeny zvláštního vztahu Miloše Zemana s novináři, ale například i znásilnění Karla Schwarzenberga Miroslavem Kalouskem, jež dalo vzniknout straně, kterou dnes volí hlavně ti, kteří by pod její případnou vládou nemuseli žít. I o tom promluvil Zdeněk Zbořil ve svém pravidelném pondělním příspěvku pro ParlamentníListy.cz. ODS, vzdychající nad svérázným a neloajálním poslancem Václavem Klausem, pak připomněl něco z její historie.

Znásilnění Schwarzenberga a „extremista-nepřítel lidu“. Zdeněk Zbořil rozetnul Německo i „demokratický blok“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Prezident Miloš Zeman opět podráždil české novináře slovy, že na rozdíl od blbouna nejapného nebyli ještě, bohužel, vyhubeni. Opakuje tento žert o eliminaci novinářů Zeman schválně, aby je dráždil? Oni se vždy spolehlivě ozvou a začnou argumentovat Kuciakem a statistikami zabitých novinářů. Je dobře, že se novináři ozývají a chrání „čest svého stavu”? Či jde jen o snahu kritizovat Zemana za každou cenu?

Pan prezident má trochu nervózní vztah k některým novinářům už od dob, kdy brutálně zasahovali do jeho soukromého života a v době, kdy ještě nebyl tak významnou politickou osobností jako je dnes. Celá ta léta obě strany nevynechávaly jedinou příležitost, aby se utvrzovaly v přesvědčení, že jsou nesmiřitelnými nepřáteli. Úroveň těchto vzájemných urážek odpovídá často „blbé náladě“, která je obklopuje a nad kterou se nedokázala jedna nebo druhá strana povznést. Aniž mám k dispozici nějakou důkladnou statistiku, zdá se mi, že vulgaritami nešetří zejména ti, kteří se považují za nedotknutelné a domnívají se, že to, čemu se kdysi říkalo kinderstube (dobré vychování) nemá nic společného s novinařinou. Tak vzniká dojem, že je-li prezident republiky trestně nepostižitelný a vůči urážkám imunní, je davu nebo některými mádii podporované ulici dovoleno úplně vše. Jen když se o tom dá mluvit jako o svobodě slova nebo o „evropských hodnotách“. I když se jedná třeba jen o politickou pornografii.

Fotogalerie: - Okamura a Wilders ve Sněmovně

Geert Wilders ve Sněmovně s Tomio Okamurou.
Geert Wilders ve Sněmovně s Tomio Okamurou.
Geert Wilders ve Sněmovně s Tomio Okamurou.
Geert Wilders ve Sněmovně s Tomio Okamurou.
Geert Wilders ve Sněmovně s Tomio Okamurou.
Geert Wilders ve Sněmovně s Tomio Okamurou.

Anketa

Sympatizujete s demonstranty, kteří v německé Chemnitz protestovali proti migraci?

98%
2%
hlasovalo: 21112 lidí

Vztah mezi politiky a novináři bude asi ve společnosti, která zásadně nedbá na dobré vychování, asi věčně napjatý, mimochodem i proto, že se obě strany vzájemně potřebují. Vždy to bude odpovídat úrovni, kterou oběma umožnila „výchova v klínu mateřském“, škola nejen jako nalejvárna vědomostí, ale i jako prostředí, které žáky seznamuje s elementárními hodnotami, jako společnost, včetně všech množin svých pozitivních možností. A nezapomínejme pak také na to, že můžeme být vychováváni k záští a nenávisti.

Pískání na Andreje Babiše proběhlo i na Zemi živitelce. Sám premiér tvrdí, že jde o tu samou skupinku provokatérů. Bude jim pískání k něčemu?

Podle některých obrazových zpravodajství to opravdu vypadá, že jde o stejnou skupinu provokatérů. Ale myslím si, že se pan premiér mýlí. Nejsou to „ti samí lidé“, ale jsou to ti, které spojuje nenávist a je jim jedno, zda se jedná o pietu před budovou Rozhlasu, o Zemi živitelku nebo setkání tří prezidentů. Tak jako po házení vajec došlo na kameny v Podolí, a obětí už nebyl jen Miloš Zeman, ale Mirek Topolánek, tak může dojí k tomu, že ti nenávistně veřejnost burcující nepřátelé EET „vyučí“ stejné nenávisti někoho jiného, a jak to známe z tisíců historických příkladů, po křičících (nebo pištících) přicházejí bijící (či fackující se) a po nich už jen válčící (a občas se popravující).

Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vzkázal občanovi, který se zastával Babišovy politiky o nepřijímání migrantů, že na Babišův přistup vůči Evropě „doplatíme všichni”. Doplatíme na to, že Babiš se nechce podílet na redistribuci migrantů? O čem svědčí, že Kalousek začíná být takto emocionální?

Nevím, zda to není vlivem současného zdravotního stavu pan ex-ministra, ex-předsedy KDU-ČSL a TOP 09, že je tak trochu ex- z posledního vývoje v Evropě. Několik předsedů evropských vlád, nemluvě už o V4, a konečně i ministr zahraničních věcí SRN, říkají to samé jako vámi citovaný příznivec Andreje Babiše. Liší se od sebe jen tím, že to zdůvodňují nikoli zájmy těžkopádně úřadující Evropské komise, ale národními a státními zájmy v problému angažovaných evropských zemí. A že na to doplatíme? Někdy by stálo za zajímavost spočítat si, nač jsme už doplatili v celé naší historii a v dobách, kdy jsme se nechali vléci svými dočasnými spojenci k nějaké nadějné budoucnosti. A kolik se těch nadějí ztratilo ještě rychleji než ti naši přátelé a spojenci „na věčné časy“. Jen se mi nezdá, že Miroslav Kalousek podléhá emocím. Myslím si, že je to spíše hraná hysterie – s důrazem na to slovo „hraná“.

Mimochodem, podle průzkumu společnosti SANEP preference TOP 09 setrvale klesají, nyní už na 3,5 procenta. Co dělá strana špatně? Kdo za to může? Před posledními volbami Kalousek dle svých slov chtěl iniciovat jednotnou kandidátku středopravých stran. A vůbec by na ní nemusel být on sám. Nebude to v příštích volbách už v zásadě podmínka „předkoaličnich partnerů” – že už to bude „bez Mirka”? Jakou šanci by vlastně taková kandidátka „liberálních stran” měla?

Tak jako se státy udržují idejemi, které je zrodily, lze to říct i o politických stranách a zejména o TOP 09. Tato strana vznikla jako zákulisní konstrukce Miroslava Kalouska a znásilnění Karla Schwarzenberga a má dnes oporu mezi dezorientovanými voliči v zahraničí (viz poslední volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR). Pokus o spojení se (alespoň v zákulisí) s ČSSD byl zase jen „bonapartovským trikem“, ve kterém šlo o moc, a nikoli o důvěru voličů. Obě tyto strany na to doplatily a doplácejí. Otázkou jen je, zda si to uvědomují, či nikoliv. Věštit, zda nějaká „předkoalice“ může vzniknout „bez Mirka“ je sice možné, ale jak ukázal již neúspěšný pokus o parlamentní tzv. demokratický blok, je mezi možnými spojenci, a hlavně mezi jejich hlavními reprezentanty, tolik rozdílů, dovolme si tvrdit až antagonistických, že zda s Kalouskem, nebo bez Kalouska se nezdá být dobře položená otázka. I když víme, že v české politice a u jejích reprezentantů dávno nerozhoduje, že něco dělat chtějí, ale to, co dělat musí.

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA – CELÝ SERIÁL ZDE

Tyto strany si vzájemnou spolupráci vyzkouší v senátních volbách, kdy ODS například podporuje Mikuláše Beka či Pavla Fischera. Ozval se ale Vaclav Klaus mladší. Řekl, že takové kandidáty podporovat nebude, protože to je „politika vychcanosti”. A že prý ho k tomu nepřinutí ani hlavni kancelář ODS. Máte pochopeni pro Klause? Nezahrává si s tím, že spolustraníky už moc naštve?

Pan Klaus jr. používá, na rozdíl od svého otce, mnohem expresivnější slovník, ale to ještě neznamená, že by nemusel mít pravdu. Zřejmě ho atmosféra a způsoby v Poslanecké sněmovně už natolik ovlivnily, že neodmítá používat sem tam ostřejší slovo. Ale nezapomínejme, že i to patří k tradici ODS. Václav Klaus st. nebyl ostatním členům ODS vzorem a mezi organizátory „sarajevského atentátu“ a těch nejrůznějších přeformátovávaných přátelství uvnitř strany, až po impozantní éru Mirka Topolánka, se to podobnými výrazy jen hemžilo. Ani v ODS to s loajalitou vůči vedení strany nebo jednotlivým členům nebylo jiné než odpovídá tradicím českého politického stranictví.

V Chemnitzu (Saské Kamenici) se vražda německého občana vyhrotila do masivních střetů odpůrců imigrace s levicovými aktivisty. Prvně jmenované označil německý mainstream za „extremisty”, jiní říkají, že šlo jen o nespokojené občany. Jak se situace jeví vám?

V SRN dávno používali nadávku pravicový nebo levicový extremista pro nepřátele lidu, národa a státu. Vždy to mělo smysl jen potud, pokud se tím dala falšovat minulost a věštit budoucnost. Takže dnes se Němci častují nadávkou „extremista“ mj. i proto, aby se nemuselo říct, oč vlastně jde. Expert ČT pan Šonka, dlouhá léta žijící v Německu, tvrdí, že to zavinila NDR a tedy v našem žargonu komunisti. Co když ale přistěhovalci do dnešní SRN odcházejí do míst, kde se dá získat bydlení po těch na Západ odcházejících „endérácích“? A co když je to ještě horší, jak svědčí článek v německých novinách, ve kterém se mluví o „neněmecky“ vyhlížejícím útočníkovi s nožem? To všechno je jen důsledkem toho nešťastného „My to zvládnem!“ Ještě nemáme data o večerních a nočních událostech v Saské Kamenici, ale jen podle masivního nasazení policie SRN usuzujeme, že i v Berlíně se o této krizi mluví vážně a přestalo se vyhrožovat těm, kteří to zvládnout nechtějí, finančním útiskem a dalším vším možným.

Německý ministr zahraničí Maas sdělil, že dle jeho názoru není dobré nutit evropské státy přijímat migranty. A není sám. Co říci k posunu, který německá politická scéna prodělala za poslední roky v tomto smyslu?

Pokud naši ne vždy pravdomluvní zpravodajové nepřekroutili tento výrok pana Maase, a zdá se, že nikoliv, protože to skoro všichni od sebe opisují, pak je to rozhodnutí významné. Nikoli snad směřující k rychlému a jednoznačnému řešení celého problému, ale je to upozornění, že i v SRN se někteří politici, a v tomto ohledu je pan Maas politikem velmi významným, začali dívat na evropskou politiku (včetně té její zahraniční) racionálněji než jejich často nevybíravě o střední Evropě mluvící předchůdci. Bude zajímavé, jak na tato jeho slova zareagují české politické korouhvičky. Strach o ně ale nemám. Chtěli hladovět za paní Savčenko dokonce na půdě Evropského parlamentu , demonstrovali za ni u sv.Václava v Praze a jen o několik měsíců později ji kritizovali jako Putinovu prodlouženou ruku. Nešťastnou Su Ťji Aun Šan pronásledovali s Nobelovou cenu míru, aby ji dnes chtěli snad dokonce soudit v Haagu. Tak proč by si s nějakou změnou svých postojů dělali hlavu.

Andrej Babiš se nechal slyšet, že když budou lidé vzdělaní, nebudou migrovat. Miroslav Kalousek poznamenal, že v tom případě ho mrzí, že se Babiš víc nevzdělával. Je to vtipné? I s ohledem na Slováky, kteří žijí u nás?

Snad tím pan Kalousek chtěl říct, že Andrej Babiš měl studovat Vysokou školu chemicko-technologickou, kde by se naučil zacházet s kyselinotvornými látkami nenávisti jako on. Pan předseda vlády chodil na VŠE, což není pro funkci předsedy vlády zrovna k zahození, a hlavně nevzdělával se jen v češtině nebo slovenštině. Umí se v Evropě a v jejím okolí docela dobře pohybovat a nemusí své nedostatky ve vzdělání nahrazovat máváním tibetskou vlajkou nebo obdarováváním „zrádné“ paní Savčenko nějakým kinžálem (nebo co jí to vlastně Miroslav Kalousek dal). Hlavně ale tím, jak pan Kalousek rychle mluví, už přestal škodit svým stranám, ve kterých kdy účinkoval, ale i sám sobě a svému zdraví. Té žlučovitosti je až moc, a jak víme z klasiků, čeho je moc, toho je příliš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Polanský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Čunek o boji za menšiny: Vytvářejí dojem, jak jsou chudáci utiskovaní. Příště se ozvou pedofilové. Pobláznění představitelé Prahy dělají z odlišnosti přednost

7:07 Jiří Čunek o boji za menšiny: Vytvářejí dojem, jak jsou chudáci utiskovaní. Příště se ozvou pedofilové. Pobláznění představitelé Prahy dělají z odlišnosti přednost

ROZHOVOR „Jde o velmi nepříjemné postavení a já bych v kůži premiéra být nechtěl. Je to velmi těžká …