Analytik a chartista Schneider k vojákovi, který vrátil medaile a označil NATO za zločince: Zemane, sejdi se s ním. Prošetřme minulé války. Ukažme, že nejsme zbabělý národ

30.12.2014 15:14

ANALÝZA Jak bychom měli vnímat krok bývalého vojenského lékaře Marka Obrtela, který chce vrátit vyznamenání kvůli politice NATO? A měl by nějak reagovat státní aparát? Bezpečnostní analytik, bývalý zpravodajec, signatář Charty 77 a spolupracovník České pozice a Lidových novin Jan Schneider pro ParlamentníListy.cz Obrtelovo gesto podrobně rozebírá a konstatuje, že jde o velmi vážnou věc. Ukazuje se prý totiž, že mnoho vojenských akcí NATO skutečně mohlo splňovat kritéria zločinu, a to dokonce organizovaného.

 Analytik a chartista Schneider k vojákovi, který vrátil medaile a označil NATO za zločince: Zemane, sejdi se s ním. Prošetřme minulé války. Ukažme, že nejsme zbabělý národ
Foto: Debatní klub
Popisek: Publicista Jan Schneider
reklama

Anketa

Co si myslíte o pplk. v. z. Marku Obrtelovi, který vrátil svá vojenská vyznamenání a označil NATO za zločineckou organizaci?

hlasovalo: 23300 lidí

Co si obecně myslíte o počinu Marka Obrtela vrátit vyznamenání s odůvodněním, že NATO je zločinecká organizace a proto taková vyznamenání dále nechce?

Obrtelův krok je nanejvýš významným morálním, ale i odborným činem. Na rozdíl od mnoha jeho salónních kritiků, kterých se jistě vyrojí jako much, byl na bojišti. Jeho bojové zkušenosti jsou ale trochu jiného druhu, než se běžně předpokládá. Jako lékař neustále napravoval to, co se stane, když člověk stojí „na nesprávné straně zbraně“.

A na rozdíl od vojáků, kteří si v mnoha případech „přiložili polínko“, a nejsou tedy nezávislí, a už kvůli obhajobě svých činů budou hájit oficiálně podávané teze, Obrtel do konfliktů nezasahoval. Byl však bezprostředně konfrontován s důsledky činnosti ozbrojených sil jako lékař i jako člověk.

Měl nepochybně mnoho důvodů i příležitostí nad tím vším přemýšlet. A na rozdíl od ostatních měl mnoho vlastních zkušeností, ale i citlivých informací z první ruky. Skutečně těžko najít lepší místo pro všestranně kvalifikované vyhodnocení situace!

Vyhodnotí-li pak takový člověk NATO jako zločineckou organizaci, a není-li to řečeno jen v afektu nebo v důsledcích nepřekonané bolesti, měl by to být v nejbližších dnech důvod k několika krokům.

Předně by si měl učinit svůj vlastní obrázek nejvyšší velitel armády, tedy prezident republiky. Nejlépe osobním setkáním, protože takový krok, jaký učinil Marek Obrtel, to není žádná sranda.

Politická reprezentace, tedy obě parlamentní komory, by měly zadat svým příslušným orgánům, aby Obrtelovy důvody uvedené v dopise důkladně prošetřily. S tím, že by vyloučily, že pohled na problematiku NATO a zákonnosti bude i po prošetření týž, jako předtím, tedy že nedozná žádného prohloubení (aniž bych chtěl předvídat výsledek).

Celý text otevřeného dopisu Marka Obrtela ZDE

V neposlední řadě by se měla zaktivizovat akademická obec, zejména odborníci na mezinárodní právo, a říci své stanovisko k činnosti NATO. Ze zpětného pohledu totiž možno získat mrazivý dojem, podložený mnoha dílčími (ale „tvrdými“) evidencemi, že v podstatě všechny akce NATO započaly přinejmenším „cinknutou“ (tedy nikoliv nestrannou) analýzou a že se uváděné důvody (casus belli) v podstatě v žádném případě nepotvrdily. V horším případě se prokázaly být podvrženými, což by tezi o zločinném charakteru NATO potvrzovalo. Dokonce v podobě organizovaného zločinu, a to na nejvyšší úrovni.

Lze takové gesto pochopit, anebo jde spíše o nesmyslný krok?

Takové gesto lze velmi dobře pochopit a uvítat, protože může přispět k vyjasnění rolí ve státě.

Marek Obrtel implicitně nesouhlasí s politickým aktivismem náčelníka generálního štábu Petra Pavla, který se jako voják (!) vyslovuje k mezinárodně-politickým otázkám, zejména k tomu, kdo je „nepřítelem“ NATO. Generál možná zapomněl, že politici států NATO nejprve dali státům tehdy ještě Varšavské smlouvy výslovně najevo, že se NATO po skončení studené války nebude rozšiřovat na východ. Pak dokonce byly uzavřeny smlouvy NATO s Ruskem, bylo navázáno Partnerství pro mír – ale pod tím vším se NATO neustále posunovalo na východ. Pod tlakem Ruska nebyla na jednání summitu NATO na jaře 2008 zařazena otázka vstupu Ukrajiny a Gruzie. (Ukrajinští představitelé jednali o vstupu do NATO dokonce výslovně v rozporu se svými vlastními zákony!) Musel se proto dodatečně najít nějaký důvod, proč oba státy porušily neutrální status quo. Gruzínský konflikt započal v létě 2008, na ukrajinský se připravovala půda zřejmě od téže doby. A pak se začalo mluvit o tom, že „ruské ohrožení“ je důvodem, proč chtějí být v NATO. Chronologie je však usvědčuje ze lži.

Proto je politický aktivismus „engéše“ Pavla nejen nemístný, ale i věcně chybný. Na rozdíl od něj se Marek Obrtel politicky nemýlí a je v souladu s nejvyšším velitelem české armády, prezidentem republiky Milošem Zemanem.

Obrtelův krok je do jisté míry neefektivní, spektakulární, idealistický – vylučuje tedy jakékoliv vedlejší motivy, jako je zištnost nebo kariérní ambice. Marek Obrtel se zachoval jako whistleblower – už to nemohl vydržet a hlasitě dal najevo, že se podle něj děje velká špatnost, dlouho už a ve velkém. Tento krok sám o sobě má obrovský smysl a význam!

Prokáže-li se však tento krok ve svých důsledcích smysluplným, anebo nesmyslným, záleží i na veřejnosti, nakolik se nechá umluvit a uondat různými hladkými řečmi politiků. Prokážou-li se však podezření, že se naše republika podílí na aktivitách, které nejsou v souladu se zákony a které nelze morálně obhájit, je nejvyšší čas ukázat, že nejsme tak malý a zbabělý národ. A může to být kamínek, který uvolní lavinu. Možná, že by se k nám lecjaký stát s úlevou připojil, kdybychom měli odvahu začít.

A nejde jenom o otázku zločinnosti NATO, ale přímo o existenciální problém, který si nesmyslně vyrábíme sami, čímž oslabujeme svou euroatlantickou obranyschopnost. Celý tento „ruský problém“ je nesmyslný, a jeho eskalaci bych připsal zavilým nepřátelům „západní“ civilizace. Je totiž sebevražedný, protože skutečný nepřítel je jinde, jak vášnivě připomínal slavný zpravodajec Oleg Gordijevskij.

Tím chci říci, že Obrtelův čin dává v těchto „globálních“ souřadnicích sakramentsky dobrý smysl.

Může se něco podobného podle vás začít objevovat ve větší míře, či je to pouze izolovaný čin podepřený ojedinělým názorem?

Podobné činy vyloučit nejen nelze, ale za sebe bych si je i přál. Je nejvyšší čas si dát studenou sprchu a oprostit se od stereotypů, v nichž zastydly mysli některých politických i vojenských představitelů.

Současně by z toho měla vzejít zkušenost, že náčelník generálního štábu nesmí být kariérní „guma“, ale člověk, který se dokáže postavit autoritě a obhájit svůj názor.

Bylo by to dobré i k tomu, aby armáda byla „kontaminována“ i morálkou, tedy nejen tou bojovou, ale i etikou. Bezduchých válečných strojů působilo v minulém století mnoho a způsobilo to strašné škody. Je už skutečně nejvyšší čas, aby s postupující globalizací ekonomickou postupovala i žádoucí globalizace svědomí a odpovědnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uřvaná děcka, kolečka v havlistické mašině. Zlostně dupou, zvykli si, že jim patří vše. Radní Jakl je usvědčuje ze lží

18:16 Uřvaná děcka, kolečka v havlistické mašině. Zlostně dupou, zvykli si, že jim patří vše. Radní Jakl je usvědčuje ze lží

ROZHOVOR „Zlostně dupající děcka na naší politické a mediální scéně dávají najevo svou nesoudnost a …