,,Ať staří umřou, hlavně že si já užiju." Koronakrize: Primář Brančík bez milosti

18.05.2020 12:04

ROZHOVOR „Jako celek se Češi chovají velmi dobře ve smyslu toho, že se podřídili když bylo nejhůř, dodržovali pravidla a teď se probouzejí. Pořád hodnotím Čechy na výbornou,“ konstatuje Jiří Brančík, primář psychologického oddělení VN Brno. Hůře u něj dopadla EU. „U té epidemiologické krize je fakt, že nikdo ji nemohl předpokládat. Což nevyčítám nikomu, ani Evropské unii. Tam je vada na kráse, když paní Ursula von der Leyenová kritizovala uzavírání hranic. Tady je vidět, jaký je hlavní zájem těchto politiků. Ne dobro pro populaci, ale dobro pro Evropskou unii, protože zavírání hranic jde proti Schengenu. Evropská unie v tomto - a nejen v tomto - nemůže dobře jednat, protože to jednoduše neumí,“ myslí si.

,,Ať staří umřou, hlavně že si já užiju." Koronakrize: Primář Brančík bez milosti
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík
reklama

Jak se Češi vyrovnali s nouzovým stavem? Když jsme se bavili po prvních čtrnácti dnech Čechy jste chválil. Jaké je vaše hodnocení po dvou měsících? Stále si vedeme dobře?

Anketa

Vadí vám, že ministryně Schillerová možná neumí dobře anglicky?

7%
93%
hlasovalo: 11678 lidí

Stále jsme na tom dobře, i když vývoj jde takovým očekávaným směrem. Je to několik směrů. Například reakce opozičních stran. Tam je to jasné. Jejich náplní práce je kritizovat. Z mého pohledu kritizuji nadměrně a zbytečně, často i hloupě. To nechám bez komentáře.

Z pozice běžných lidí mě napadá několik skupin lidí. Jedna je ta, která na to doplatila finančně. To jsou buď zaměstnanci, kteří museli na nějaké volno a byli jim kráceny mzdy, potom OSVČ, kteří měli ztráty a další. Tato skupina celkem logicky začíná tlačit na to, aby se stav uvolňoval a není to zlý úmysl. Jsou v nouzi, tak je člověk chápe.

Další skupina lidí jsou užívači. Těch je tak poměrně dost. To jsou ti, co si potřebují užít, často se dívají na situaci dost subjektivně ve smyslu mně se nic nestalo, ani rodinu to nezasáhlo, tak co hysterčíme. Důležité je užít si, blíží se dovolená a tak dál. V tom je takový konzumní pohled. Tato skupina to často podceňuje a moc bych na ně chválu nepěl.

Pak jsou lidé - těch je poměrně málo - kteří rebelují z principu. Jednak jsou to ti, co nemají rádi současnou vládu a premiéra. Takže všechno co udělají je špatně a my máme svoje práva, pošlapávají nám naše svobody, hrozí, že nás bude hlídat velký bratr a podobně. To jsou nespokojenci z politického hlediska, anebo z principu - vyvěrá to z jejich osobnosti. Rebelovali by ať by to udělala jakákoliv vláda. To je myslím poměrně malá skupina, ale může být slyšet, protože médiím se toto líbí.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33434 lidí

Ale jako celek se Češi chovají velmi dobře ve smyslu toho, že se podřídili když bylo nejhůř, dodržovali pravidla a teď se probouzejí. Pořád hodnotím Čechy na výbornou.

Pěkně jste ty skupiny rozvrstvil. Vidíte mezi nimi i generační rozpor? V tom smyslu, že starší lidé více podporovali restriktivní opatření a mladší více volali po rozvolňování? Ono by to mělo i svou logiku...

To je dobrá otázka. Dost jsem se tohoto bál a dost se bojím, aby nevzniklo generační dělení. Setkal jsem se s tím, že někteří lidé mladší (a nemusí jich být moc) vycházejí z toho, že mně nic nehrozí, nejsem riziková věková skupina a my se omezujeme kvůli té rizikové skupině těch starších. A tato omezení nám do budoucna dávají předpoklad nějakého strádání. Zhorší se ekonomika, můžeme zchudnout. Tito lidé si kladou otázku - stojí to za to, když ti staří stejně umřou, teď jen možná o něco dřív?

Nebezpečí a hrůzu vidím právě v tomto, když se to redukuje jen na pohled, než abych zchudnul, tak zatluču veškeré lidství a ať ti staří raději umírají. Pokud by se toto prosazovalo více, tak nás to poměrně dost degeneruje. Naši lidskou stránku. Zatím v žádném státě to nedošlo do takových měřítek, že kvůli ekonomickým omezením by mladá generace umírala hlady. Hrozí jen to, že mladší generace zchudne. To se některým z nich nelíbí, tak radši volají po tom, že ty staré lze obětovat v rámci přežití mladší skupiny. Bojím se, kdyby toto vítězilo. Doufám, že ne.

Současné rozvolňování opatření je díky relativně dobré situaci pochopitelné. Je však skupina lidí, kteří by s nadsázkou řečeno roušky nosili snad už pořád. Jedná se tedy o skupinu opačnou, než o které jste teď mluvil, lidé až příliš opatrní, možná že i vystrašení. Co k nim říci?

Vystrašené lidi chápu. Setkávám se s tím, že nejsou vystrašení jen lidé ze starší generace. Vůbec ne. Opatrní jsou i lidé mnohem mladší. Nejdůležitější v této situaci jsou data. Ta dnešní vypovídají o tom, že se situace zlepšuje. Logicky je pak na místě úvaha, že když se situace zlepšuje, musíme jít trošku do rizika. A začíná se s uvolňováním. Podle mého je to časově nastavené dobře. Více se testuje, je to lépe vyhodnotitelné. Takže si myslím, že kdyby se situace začala zhoršovat, může vláda říci - pozor - bylo to moc brzo, musíme zase šlápnout na brzdu. Ostatně celý život je o určitém mírném riziku. Někteří lidé jsou opatrnější a mají obavy. Myslím si, že současný stav je takový, že rozumné uvolnění podporuje. 

Vadí lidem představa, že bude omezeno cestování? Asi ano, chápe však většina lidí důvody tohoto omezení a letos zůstane raději v Česku?

Nemám statistické údaje o tom, jestli to většina lidí chápe. Co se však tak setkávám s lidmi, většina říká zhruba to, co mi dnes prozradila jedna paní - včas jsem si zajistila chatičku v Česku pro rodinu. Toto zvolí poměrně dost lidí. Určitá část lidí samozřejmě zůstane nespokojená - ti, co chtějí cestovat za každou cenu. Jenomže u nich to bude technická záležitost - jestli budou mít kam cestovat. Mám však pocit, že většina lidí to vyhodnocuje rozumně, racionálně. A Česku by hodně pomohlo, kdyby více lidí trávilo dovolené tady. Pak se turistický ruch rozjede v naší vlasti, a to je to nejlepší, co můžeme očekávat.

Tak snad i tohle většina lidí vezme v úvahu...

Bude to asi z donucení. Velká část lidí to pojme asi tak, jako když jim proprší dovolená. No tak zasáhla vyšší moc, co nadělám.

EU byla kritizována za přístup k pandemii. Hlavně v počátku. Způsobilo to podle vás další ochlazení vztahu Čechů k ní? A možná nejen Čechů?

Myslím, že ano. Osobně to vítám. Mé názory na Unii jsou známe. Ale takto. Evropské unii bylo vytýkáno, že nezareagovala včas ve zdravotnické oblasti. EU se brání - v tomto smyslu oprávněně - že nemá ani pravomoci, jak zasahovat ve zdravotnické úrovni, že to je pravomoc národních států. Není sebemenší důvod převádět nějaké pravomoci týkající se zdravotnictví na jiné státy EU. Zvlášť když se podívám na úroveň zdravotnictví ve většině ostatních zemí. My jsme fakt na špičce. Takže předávat zdravotnické pravomoci do zahraničí by bylo špatné. Evropská unie v tom nemohla nic dělat a díky bohu, že nemohla nic dělat.

Teď si hodně lidí říká, že vláda dělala co mohla, někde sice udělala nějaké chyby, ale v součtu sečteno a podtrženo to dělala dobře. Tudíž se naskýtá otázka - je Evropská unie v tomto smyslu potřebná? A to pominu další smysly.

První výrazné pochyby větší části veřejnosti nastaly kolem roku 2015, kdy vypukla migrační krize, kterou Unie podle mnohých nezvládala. Myslím, že k těm kritikům jste patřil i vy. Nyní přichází krize pandemická a opět mnozí Unii kritizují. Říkají si, že Unie se vyžívá v řešení podružností, ale když nastane vážný problém, tak je nepřesvědčivá?

To je slabý výraz nepřesvědčivá. Co se týká migrační krize - tady se nedá použít výraz, že ji Evropská unie nezvládla. Většina politiků z Evropské unie konala vpodstatě zločinně. Že tuto krizi umožnila. Jednali proti evropským kořenům. Nedá se říci, že by to Unie nezvládla, ale plno politiků migrační krizi způsobilo.

U té epidemiologické krize je fakt, že nikdo ji nemohl předpokládat. Což nevyčítám nikomu, ani Evropské unii. Tam je vada na kráse, když paní Ursula von der Leyenová kritizovala uzavírání hranic. Tady je vidět, jaký je hlavní zájem těchto politiků. Ne dobro pro populaci, ale dobro pro Evropskou unii, protože zavírání hranic jde proti Schengenu. Evropská unie v tomto - a nejen v tomto - nemůže dobře jednat, protože to jednoduše neumí. To je velmi jednoduchý závěr.

Ještě k situaci k nám. Jsou různé katastrofické scénáře ohledně ekonomiky, kolik lidí přijde o práci. Neříkám, že k tomu nemůže dojít, ale třeba na příkladu hospod to nemusí být tak strašné. Když nouzový stav začínal, byly odhady, že skončí až třetina hospod, nyní jsem zaslechl, že podle nejnovějšího průzkumu jen deset procent. Hospodští chtějí bojovat. Je to tím, že vědí, kdy už otevřou? Dá se to vztáhnout na celou společnost, že je teď o něco optimističtější než před měsícem?

Tady si netroufám odhadovat. Ale k těm hospodám - když budu majitel hospody a přijde nařízení ji zavřít - první reakce bude šok a katastrofický scénář, kleknu a nebudu moc pokračovat. Pokud se tedy v této fázi dělá průzkum, tak dopadne špatně. Na mnoho hospod jsou ale navázání nějací zákazníci, kteří tam chodí a mají k ní nějaký emocionální vztah. Je to jiný vztah než třeba k prodejně obuvi. Vznikla i aktivita Zachraň svoji hospodu - a bylo jich i více. Čímž se stala situace optimističtější. Je možné, že se uplatní kladný emocionální vztah Čechů k tomuto druhu podnikání. V jiných oblastech si to netroufám odhadnout, nejsem ekonom.

Že by Češi nechali padnout hospody, to by bylo divné...

Přesně tak. To je výstižné, jak to říkáte.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

13:11 Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

Současná vláda je pohromou této země. Její velkohubost je nezměřitelná. Stejně tak i Hrad a lidé kol…