„Být Macronem, nepohybuji se v klidu.“ Toto vše může podle Cyrila Svobody nastat ve Francii, která si volí prezidenta

06.05.2017 20:15 | Zprávy

ROZHOVOR Favoritem druhého kola prezidentských voleb ve Francii je Emmanuel Macron. „Vlastně netušíme, jaký Macron je. Kromě toho, že je proevropský, je pro eurozónu a nechce reformu Evropské unie. Macron je osoba, která je nevyzkoušená. Nevyhrál žádné volby. První pozice, do které bude pravděpodobně zvolen, je prezident Francie,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Vysvětluje také, proč svou roli nezvládl současný francouzský prezident Francois Hollande.

„Být Macronem, nepohybuji se v klidu.“ Toto vše může podle Cyrila Svobody nastat ve Francii, která si volí prezidenta
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice

Novinové titulky před druhým kolem prezidentských voleb hlásají, že Francie je ve varu. Ale není ten výsledek v podstatě jasný? Je vůbec možné, aby Marine Le Penová vyhrála? Nakolik ji stigmatizuje minulost Národní fronty a jejího kontroverzního otce? Není to tak velká bariéra, která jí prakticky konkrétně ve druhém kole prezidentských voleb znemožňuje vyhrát?

Myslím, že vyhraje Macron. Říkám to ale s jistou obavou z posledního vývoje ve Francii. Ti, co hlasovali pro Mélenchona, pro krajní levici, nejspíš nepůjdou k volbám vůbec. Záleží, jestli se Macronovi podaří přesvědčit, aby k volbám šli všichni ti, kteří nevolili Le Penovou. U ní je jasné, že ona své voliče dostane zpátky k urně určitě. Fakticky má docela solidní podporu u katolické církve. Být Macronem, nepohybuji se v klidu. Pořád má reálnější šanci vyhrát, ale stát se může všechno.

Pokud by Le Penová vyhrála, skutečně by Francie vystoupila z Evropské unie?

Ne. Udělala by to, co Cameron, tedy referendum. Jsem si téměř jist po zkušenosti v Británii, že by Francie řekla ano Evropské unii. Británie si leccos může dovolit díky Commonwealthu a speciálním vztahům s USA, ale to Francie nemá. Dokonce si myslím, že Marine Le Pen to ví. Když jsem pozoroval poslední debatu ve francouzské televizi, tak ona velmi ubrala na radikálnosti. Ve snaze získat voliče z jiných táborů. Byla dobrá v té debatě a ubrala.

Většinou to ve Francii bývá tak, že ve volbách do Národního shromáždění, které následují po prezidentských, vyhrává prezidentova strana. Jak to bude teď? Macronovo hnutí není v politice dlouho, může vyhrát? Nejsou favoritem spíše republikáni? A jaká bude v tom případě jejich spolupráce s prezidentem?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomio Okamura: Ukrajinští uprchlíci, zpátky domů

12:15 Tomio Okamura: Ukrajinští uprchlíci, zpátky domů

Podle hnutí SPD by se měli ukrajinští uprchlíci vrátit domů a měla by se zahájit mírová jednaní o uk…