,,Čím více se svět kýve, tím více potřebujeme vyhodit kotvu do nebe.” Kněz Romuald Rob smiřuje po útoku v Praze

24.12.2023 4:44 | Rozhovor

Jak útok na Karlově univerzitě ovlivnil naše Vánoce? Co nám ukázal jako důležité? „Bezpečí, mladí lidé, vzdělání, kultivace atmosféry ve společnosti, kdy demokracie neznamená stejný názor všech na vše, ale stejnou úctu k druhému, i když má názory odlišné od mých. Tomu se musíme učit všichni,” sdělil ParlamentnímListům.cz katolický kněz Romuald Štěpán Rob. „A čím více se svět kýve, tím více potřebujeme vyhodit kotvu do nebe. To můžeme udělat, protože Boží láska je neotřesitelná,” dodal.

,,Čím více se svět kýve, tím více potřebujeme vyhodit kotvu do nebe.” Kněz Romuald Rob smiřuje po útoku v Praze
Foto: Facebook Romualda Štěpána Roba
Popisek: Kněz Romuald Štěpán Rob s kardinálem Dominikem Dukou

Jakými hlavními měřítky se dá letošní rok z pohledu života lidí v České republice hodnotit? Co pro něj bylo nejpříznačnější a jak na něj budeme nejspíš vzpomínat?

Jsou tu důsledky trvající únavné války na Ukrajině, které pociťujeme, je to konflikt ve Svaté zemi, dále pak tlak na redefinici manželství a zákona o rodině u nás, nebo bezradnost nad důchodovou reformou, či vzrůstající ekoterorismus. Vše, co jsem jmenoval ale vymazal v naší historii bezprecedentní krvavý útok studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který nám ukázal, co je nejdůležitější v životě a na co klást důraz především: bezpečí, mladí lidé, vzdělání, kultivace atmosféry ve společnosti, kdy demokracie neznamená stejný názor všech na vše, ale stejnou úctu k druhému, i když má názory odlišné od mých. Tomu se musíme učit všichni.

Útočník z Filozofické fakulty byl identifikován také jako vrah z Klánovického lesa. Jak tyto dvě obrovské tragédie těsně před Vánocemi dolehnou na českou společnost?

Těžko nacházet lidská slova, která se ztrácejí v slzách, úzkosti, zlosti a bolesti zejména u pozůstalých a svědků, kterými se vlastně nakonec stala celá naše společnost. V oné chvíli jsem si uvědomil, jak lidské ticho může udělat prostor pro modlitbu a solidaritu. Modlitba je láskou, která může obejmout i naše zemřelé, na dálku pozůstalé, a že tedy nejsme úplně bezradní, bezmocní a zoufalí. Do toho lidského ticha, ale mohou zaznít slova Boží. Všemohoucí Bůh a Pán života a smrti, Vševládce a Stvořitel všeho a všech, nepřichází k nám lidem o Vánocích, aby terorizoval a násilně podmaňoval, ale aby byl s lidmi, sloužil a dal za ně svůj život.

Už takhle to byl pro Česko nelehký rok. Máme nejvyšší ceny energií z celé Evropské unie, teď už i inflaci. Trochu to připomíná období transformace začátkem 90. let, kdy jsme si měli utahovat opasky s výhledem, že bude lépe. Ale máme se tak, že v bohatším Německu mají levnější potraviny, což těm, kteří to do té doby nevěděli, sdělil premiér Petr Fiala. Když přihlédneme k úspornému balíčku, jehož opatření dolehnou především na střední a nižší třídu, jaký je pro ty ne nejbohatší důvod k optimismu pro rok 2024?

Máte pravdu, ale celkově se domnívám, že se v celosvětovém srovnání máme stále dobře a jsme velmi solidární. A to je cesta, kterou musíme kráčet a která dává cítit, že jako národ jsme také rodinnou pospolitostí. To, že se při jediném večeru Star Dance vybralo 25 milionů korun na charitu, přece není malá věc a potvrzuje to, o čem mluvím.

Je to také především rodina, vícečetné rodiny, které si přece poskytují zdarma mnoho pomoci, které by jinak stát musel draze poskytovat. Gender politika některých ministerstev a politiků i státníků by měla nahradit silná prorodinná politika. Divím se, že nikdo touto kartou nehraje. Všimněme si rovněž vlny občanské solidarity v předvánočních dnech právě v souvislosti s útokem na univerzitě!

Předseda Senátu Miloš Vystrčil kritizoval ve svém adventním poselství nebezpečný trend eskalace politické a společenské nesmiřitelnosti na úkor hledání kompromisů a rozumných dlouhodobě funkčních řešení. V čem se liší pohled kněze od pohledu vysokého ústavního činitele na nesmiřitelnost až nepřátelství v zemi, nebo je podobný?

S panem předsedou naprosto souhlasím a doufám, že si také jeho kolegové a kolegyně z toho vezmou ponaučení, nejen opozice. Tak jako Babišova vláda nepočítala s covidem, tak ani Fialova vláda nepočítala s konfliktem na Ukrajině nebo v Izraeli. To vzájemné vyčítání, které politici předvádí, už lidi unavuje. V čem se liší pohled kněze? Každý kněz slouží Bohu a lidem. Má se připravovat tak, aby bohoslužba vždy lidem „chutnala“, byla solí a světlem, přivedla k zamyšlení, dala naději a radost, a to každý den, každý týden! Společné dobro všech občanů v České republice by mělo být vždy hlavním kritériem a cílem našich politiků a státníků. Bohužel, dnes vidíme jen stranické šarvátky, kdy občané jsou v hledáčku možná tak těsně před volbami.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Připouštíte, že jste řadu ministerstev zřídili jako trafiku?

Nebo jak vysvětlíte, že teď tleskáte slučování ministerstev? Proč jste tedy zřizovali nové a proč jste neslučovali hned po volbách? Já teda nevím, ale v poslední době přestávám politice ODS rozumět. Měníte názory jak ponožky

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Musím přiznat , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 24.12.2023 8:27:42
že díky Jureckovi,Vybornymu a dalším mám cernoprdelniku plný zuby,,

|  7 |  0

Další články z rubriky

 Náhrady pro paní prezidentovou: Jaké výsluhy berou vojáci z kanceláří? Historik počítal

4:44 Náhrady pro paní prezidentovou: Jaké výsluhy berou vojáci z kanceláří? Historik počítal

„V naší armádě se k vysoké hodnosti a dlouhé době služby propracujete spíše v teplé pražské kancelář…