„Dva roky lží u konce“. Rajchl po Putinově rozhovoru rozsekl budoucnost Ukrajiny

16.02.2024 12:26 | Rozhovor

Dva roky se na Západě lhalo, že chce Rusko napadnout členské státy NATO a po Putinově rozhovoru s americkým moderátorem Carlsonem je prý zřejmé, že to není pravda. Je o tom přesvědčen šéf strany PRO Jindřich Rajchl, podle něhož je důležité, aby lidé měli přísun informací ze všech stran a mohli si svobodně utvořit názor. Rajchl odmítá, že by ukončení války bylo zradou Ukrajiny. „Bavme se o tom, jestli tam mají dál nesmyslně umírat lidi,“ podotýká.

„Dva roky lží u konce“. Rajchl po Putinově rozhovoru rozsekl budoucnost Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Rajchl

Řekl jste, že lze Putinovi věřit jeho slova, že Rusko nemá zájem zaútočit na Polsko ani jinou zemi NATO. Z čeho vaše důvěra pramení?

Především bych řekl, že našim politikům nevěřím ani slovo, stejně tak evropským či americkým politikům ve vrcholných postech. Jsme svědky neustálé lži a propagandy, která nás celou řadu let obklopuje. Co se týče tvrzení Vladimira Putina, to je přece zřejmé od počátku. Dva roky se nám tady lhalo, že se Putin chystá napadnout západní Evropu, lhalo se, že když ho nezastavíme na Ukrajině, bude pokračovat dál. Tato lež sloužila jen a pouze k tomu, aby lidé byli vystrašení a kývali na dodávání dalších zbraní a obrovských finančních prostředků do černé díry jménem Zelenského režim. 

Co se týče Putinova výroku jako takového, je to snad jasné. Co by u nás Rusko pohledávalo? Rusko má veškeré nerostné bohatství, dostatek prostoru ve své zemi a nevidím jediný důvod, proč by Rusko mělo útočit na západní Evropu. Od začátku je to naprostá chiméra a účelová lež šířená prozápadními médii. Realita je taková, že nic takového nehrozilo a nehrozí.

Hodně toho na západě i u nás padlo na adresu autora rozhovoru Tuckera Carlsona. Brusel prý dokonce uvažoval o sankcích. Mnozí politici, ale i novináři konstatovali, že západní novinář nemá v této době v Moskvě co pohledávat a rozhovor vůbec neměl vzniknout. Co myslíte?

Naopak, jsem přesvědčený, že je důležité, že se rozhovor uskutečnil. Západní lídři se bojí jedné jediné věci, a to že lidé uslyší jinou verzi příběhu, než jaká je jim dva roky předkládána. Kdyby měli pádné protiargumenty proti tomu, jaká je Putinova verze, tak by se toho rozhovoru nebáli. Snaha cenzurovat a umlčet někoho je vždycky dána absencí protiargumentů. Z mého pohledu se jedná zcela jednoznačně o pokus zastavit proud informací a uzurpovat si monopol na poskytování zpráv pro celou západní civilizaci. Jsem rád, že si lidé mohli poslechnout i druhou stranu. Jsem právník a vždycky tvrdím, že musíte slyšet obě dvě strany, abyste si mohli udělat objektivní obrázek o tom, co se ve skutečnosti děje. Věřím, že řada lidí si také objektivní obrázek udělá. Nebudu pochopitelně tvrdit, že by Putin ve všem říkal pravdu, ale minimálně máme možnost podívat se na celou věc jak očima Západu, tak očima Ruska, vyhodnotit si to a udělat si názor. Nepotřebuji, aby mi zdejší novináři přežvýkávali, co v tom rozhovoru bylo řečeno. 

Na Ukrajině se odehrává válka, ve které jde jako vždy o peníze a o moc. Klidně by mohla být zítra ukončena, pokud by to Spojené státy chtěly. Je dobře, že dnes už to víme a řada věcí, které v rozhovoru zazněly, mohou být zásadním korektivem toho, co si zde lidé až do teď mysleli. Jsem přesvědčený o tom, že novinářská práce je o tom dát příležitost a prostor vyjádřit se jakékoli straně. Moderní žurnalistika založená na neustálém napadání oponentů nic dobrého nepřináší.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nemám, co bych dodal..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 16.02.2024 12:51:15
Pan Rajchl to má srovnané, argumentovat umí a drtivou většinu současných expertů, politologů a odborníků, jichž jsou plné noviny, by rozmělnil na prášek. "Nechť je slyšena i druhá strana" patřilo již před dvěma tisíci lety k naprosté samozřejmosti římského práva. Nechápu, jak se někdo může holedbat, že jsme právní stát.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

13:00 Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

Po volbách do Evropského parlamentu by se lidé i média měli tvrdě domáhat splnění předvolebních slib…