„Kde je premiér, není vidět? To není možné. A ministři nekompetentní.“ Dávný předchůdce Fialy promluvil

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.01.2022 5:10 | Rozhovor

V koronaviru více naslouchat odborníkům, v zahraniční politice zlepšovat vztahy – i s Ruskem. Bývalý premiér a bývalý předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek okomentoval aktuální události. Mimo jiné řekl, že většina ministrů nemá dostatek zkušeností k vedení resortu.

„Kde je premiér, není vidět? To není možné. A ministři nekompetentní.“ Dávný předchůdce Fialy promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference po získání důvěry nové vlády

Jiří Paroubek zatím nevnímá změnu slibovanou ve volbách. „Zatím jsem si nevšiml, že by předváděli v politice něco tak převratného, co by vypadalo jako politika 21. století. Myslím, že předchozí vláda byla kvalifikovanější a měla ve svých řadách několik rutinérů jako Andrej Babiš, Jan Hamáček, Karel Havlíček nebo koneckonců i idealisticky pracující ministryně Jana Maláčová. V současné vládě nevidím výrazné figury a ani se podle mne nevypracují,“ řekl s tím, že ministrům chybějí hlavně zkušenosti. „Ti lidé nemají zkušenosti s řízením podobných celků, jako jsou ministerstva. Často nemají žádné zkušenosti s řízením, někteří z nich nemají zkušenost s resorty, které mají spravovat, ať už je to ministerstvo zahraničí nebo resort pro vědu a výzkum, ale ti ostatní jsou na tom víceméně – s výjimkou ministra spravedlnosti – podobně,“ uvedl Paroubek.

Bývalý premiér a šéf ČSSD rovněž podotkl, že premiér Petr Fiala (ANO) je spíše člověkem, který dává přednost ústraní. „Zatím není vidět, a to u předsedy vlády není dlouhodobě možné. Možná nabírá síly k výraznějšímu zapojení, ale zatím vidět není. Určitě chybí aktivnější komunikace. A kromě toho panuje určitá pasivita ze strany hnutí ANO. Čekal bych, že někdo z opozice nebo z vlády bude vyvíjet to, čemu se říká strategická iniciativa. Zatím je to takové mdlé,“ sdělil.

Pro ParlamentníListy.cz okomentoval koronavirová opatření nebo povinné očkování a s tím související důvěru Čechů a demonstrace. Upozornil, že problematika kolem pandemického zákona je složitá. „Myslím, že rozhodující pro rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, potažmo krizového štábu a také vlády, by měla být stanoviska odborníků, možná mírně korigována zdravým selským rozumem. Pokud v epidemiologii a příbuzných oborech říkají, aby se lidé očkovali, aby co největší podíl obyvatelstva byl očkován, tak bych tomu věřil. Nejde jen o důvěru, ale tak trochu se divím některým lidem, že zastávají až extrémní stanoviska. Žijeme v demokracii a ukazuje se, že autoritativní režimy typu Číny to řeší velice razantně, a to je jeden z důvodů, proč mohou pořádat olympijské hry,“ míní Jiří Paroubek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co tam dělá Hřebejk? A kdo chce zničit Turka? Žantovský ukázal na vlivné médium

8:58 Co tam dělá Hřebejk? A kdo chce zničit Turka? Žantovský ukázal na vlivné médium

TÝDEN V MÉDIÍCH Co se může stát na udílení novinářských cen v režii Sorosovy nadace? Kdo má zájem na…