„Spiknutí a sabotáž. Vyšetřit a potrestat.“ Expert o Fialově zdražení elektřiny

01.10.2025 13:31 | Rozhovor
autor: Martin Huml

„Energetici mi potvrdili, že krachu lipské burzy předcházela naprosto absurdní příhoda. Plyn začal téct obráceným směrem z Polska do Ruska. Díky tomu došlo ke skokovému zdražení. Jednalo se o sabotáž. Naše vláda také zareagovala naprosto absurdně. Zastropovali ceny pozdě a strašně vysoko.“ Tak vzpomíná expert SPD a dvojka kandidátky v Praze Milan Urban na osudové zdražení elektřiny během Fialovy vlády.

„Spiknutí a sabotáž. Vyšetřit a potrestat.“ Expert o Fialově zdražení elektřiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala a Jozef Síkela před jednáním vlády

Pane doktore, v letech 2022 a 2023, kdy ceny energií roztočily inflaci, bylo opravdu zle. Co se vlastně tenkrát stalo a co se mělo udělat a neudělalo se?

Podle dostupných informací se jednalo o velmi dobře připravené spiknutí a megapodvod. Energetici mi potvrdili, že krachu lipské burzy předcházela naprosto absurdní příhoda. Plyn začal téct obráceným směrem z Polska do Ruska. Díky tomu došlo ke skokovému zdražení. Jednalo se o sabotáž. Naše vláda také zareagovala naprosto absurdně. Zastropovali ceny pozdě a strašně vysoko. Udělali tím zlatý důl pro distributory. Dále nasypali desítky miliard do ČEZ, aby mohl zaplatit zálohy na lipskou burzu. Ty peníze pak prodělali a stát to zaplatil. Je to celé zjevný megapodvod. Po volbách to bude jistě předmětem vyšetřování. Viníky je třeba tvrdě potrestat a zabavit jejich majetky. Jedná se o stovky miliard korun, které z lidí a státu takto podvodně vysáli. Musejí vše vrátit lidu.

Já si z té doby pamatuji „kaskádu výmluv“, proč nejde odejít z lipské burzy. Šlo to postupně:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Poslední funkční důl na černé uhlí OKD Stonava , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenapetr , 01.10.2025 14:55:25
je v útlumu a bude nevratně zasypán začátkem příštího roku ač vykázal za poslední tři roky čistý zisk přes devět miliard. V Česku tak už nebude ani jediná šachta která by těžila černé uhlí to se bude dovážet až z Kanady či Austrálie a to je důkaz že nejde o GreenDeal ale záměrné ničení ekonomiky a prosperity .Občany obrat přes emisní lichvaření a GreenDeal o úspory a majetky,nechat podniky zkrachovat .a stát navěky zadlužit je to vše cílené..Díky drahým energiím krachují tisíce firem které tu fungovaly i přes sto let jako třeba papírna ve Štětí..Táto zločinná vláda musi nejen zkončit ale musí být souzena za úmyslné obří ekonomické škody

|  27 |  0

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…