„Srab Rakušan. Vrátit mu to do toho jeho...“ Matka studentky zabité na FF UK po včerejšku přitvrdila

18.06.2024 9:14 | Rozhovor

Včera mohla poprvé nahlédnout do kompletního vyšetřovacího spisu masové vraždy spáchané Davidem Kozákem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Lenku Šimůnkovou, matku Kozákem zabité studentky Elišky, to však neuspokojilo. I nadále viní Policii ČR a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z vážných pochybení, která její dceru stála život. „Jste srab, pane Rakušane, zrovna tak vy, pane Vondrášku," vzkazuje přes ParlamentníListy.cz. „Ani nevíte, jak moc bych mu jeho samolibá slova vrátila do toho jeho ksichtu!" dodává k osobě ministra vnitra.

„Srab Rakušan. Vrátit mu to do toho jeho...“ Matka studentky zabité na FF UK po včerejšku přitvrdila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti i zaměstnanci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy dnes uklízeli svíčky, květiny, vzkazy a další předměty ze schodů a okolí sídla fakulty na náměstí Jana Palacha

Paní Šimůnková, velmi vám děkuji za možnost si s vámi povídat, dovedu si představit, že to je pro vás těžké, půjdu tedy rovnou k věci. Vy jste v minulosti usilovala o možnost nahlédnout do kompletního policejního spisu, bylo vám to umožněno?

Do dnešního dne ne. Dostala jsem postupně k dispozici pouze výpovědi přeživších studentů a ohledání místa činu. Domnívám se, že je to v rozporu se zákonem, ale nejsem právník a musím to ještě nějak vstřebat a konzultovat.

Omlouvám se za tu otázku, vím, že celé to pro vás musí být ohromně těžké, ale co vás nejvíce šokovalo?

Ty výpovědi ostatních dětí ze třídy, přeživších dětí. Je šílené a strašně bolestné to číst. To bylo jediné, k čemu jsem na Policii dostala přístup. Výpovědi dětí/studentů a ohledání místa činu policií. Výpovědi jsou takřka nemožné ke zpracování po psychické stránce. Čtete a přejete si, aby to nebylo pravdou. Aby to nemohla být realita. Stále ta slova vidím, ze slov vidím třídu, ze slov vidím vše. Nelze se té představy, vizualizace zbavit.

To musí být neskutečně těžké, traumatizující.

Naše děti, které se nemohly vrátit ten den ze školy domů, jsou na tom záznamu označeny čísly. Má Elinka má číslo pět. Proč, proč zrovna tohle nám dávají číst? Proč nedostanu prvně explicitně zodpovězeny naprosto relevantní otázky, na které jsem se ptala nejen já, ale i ostatní rodiče a lidé, kteří se tím zabývali!?

Možná tam ty odpovědi částečně jsou, ale to si je mám sama hledat v tom kvantu papírů? Tisíce stránek. Navíc, já to už nikdy neotevřu. To musí právník!

Před pár dny jste byla u prezidenta, jak na vás setkání zapůsobilo?

Já ho musela napřed upozornit, že tady opravdu jsme, a že máme problémy s informovaností a dalšími věci. Pak nás pozval na Hrad a já jsem po osobním setkání a rozhovoru s panem prezidentem odjela na předem domluvenou schůzku. Zbytek rodičů šlo na prohlídku Hradu a někteří na společný oběd, zorganizovaný fakultou na poslední chvíli. Někteří rodiče si také na ten den domluvili schůzku na Policii, s možností nahlédnutí do spisu.

Eliška Šimůnková, zavražděná Davidem Kozákem

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Kde na své plány chcete brát finance?

Vy pořád jen říkáte, jak byste navyšovaly tu a tam rozpočty, platy, sociální dávky atd. To je sice hezké, ale proč už neříkáte, kde na to brát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rakušan měl automaticky vypadnout z křesla, protože policie nijak nebránila, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSilentPysk , 18.06.2024 14:40:07
střelci v jeho řádění, přestože o něm dopředu věděla! Policajti měli strach vystřelit! Aktivní vyhledávání pachatele a jeho likvidace je rovno NULE. O tomhle se dá těžko tvrdit, že policie nepochybila.

|  26 |  0

Další články z rubriky

Naaranžované? U Trumpa? Historik Fidler krotí teorie. A připomíná minulost

14:01 Naaranžované? U Trumpa? Historik Fidler krotí teorie. A připomíná minulost

„Záměrně minout hlavu a trefit horní část ušního lalůčku u tak impulzivní osoby, jako je Donald J. T…