„Staří zvolí podle vnučky.“ Hampl: Piráti, banda fetek? Nic nechápete. Zde je pravda

23.03.2021 15:47 | Zprávy

ROZHOVOR Piráti mohou působit jako „banda fetek“, ale ve skutečnosti je to strana, za kterou stojí zcela mimořádný vliv a finanční síla. Mezi ty, kteří mají největší zájem na jejich politickém úspěchu, patří nadnárodní společnosti. „Jakmile se objeví něco, co by snad mohlo ohrozit zvyšování korporátních zisků, Piráti proti tomu vyrazí,“ povšiml si sociolog Petr Hampl.

„Staří zvolí podle vnučky.“ Hampl: Piráti, banda fetek? Nic nechápete. Zde je pravda
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Předvolební mítink Pirátů v Liberci.

Piráti ohlásili, že chtějí oslovit voliče v seniorském věku. Zejména ty, kteří volí Andreje Babiše. Hodlají k tomu použít „ambasadory“, tedy seniory, kteří s Piráty sympatizují už nyní. Je to reálná a dobrá strategie?

Piráti mohou působit jako banda fetek, ale je to vysoce profesionální politická strana, za kterou stojí ohromná finanční síla. Podporují ji nadnárodní neziskovky, podporují ji místní pobočky globálních korporací a je to podpora vzájemná. Jakmile se objeví něco, co by snad mohlo ohrozit zvyšování korporátních zisků, Piráti proti tomu vyrazí. Stačí připomenout jejich boj proti českým potravinám.

Piráti tedy používají i standardní postupy politické strategie. Ve „svých“ skupinách, jako jsou příslušníci „kosmopolitní elity“, už nemají kam růst. Snaží se tedy o průnik do těch skupin, které je tradičně nevolily. Nečekají, že získají většinu důchodů. Ale i pár procent může hrát roli.

Argumentem, který Piráti míní použít, je mimo jiné postup vlády během covidové krize. Podle nich vláda nedostatečně zabezpečila seniory coby ohroženou skupinu a zapříčinila tisíce mrtvých. Bude takový postup fungovat?

Z čistě věcného hlediska mají pravdu. Promořovací strategie, kterou Babišovi podstrčili experti z Ministerstva zdravotnictví, skutečně způsobila masakr mezi těmi, před kterými by jinak bylo deset let života a méně. Jenže v říjnu už tihle lidé budou očkovaní a budou se dívat dopředu. Budou je trápit hospodářské věci a bude je trápit migrace. Budou se bát vyvolání války s Ruskem. Navíc Piráti podporovali rozvolňování – stačí připomenout slavný mejdan na Karlově mostě.

Jestli něco zabere, tak to bude osobní agitace mladých mezi důchodci. Někteří ten hlas prostě hodí kvůli vnučce, když je o to tak hezky požádala.

Další aktivitou, kterou Piráti cílí na seniory, je vysvětlování dezinformací o Pirátech. Například té, že vybudovali v Praze uprchlický tábor. Ivan Bartoš přímo vyzývá příznivce, aby vysvětlovali seniorům podobné hoaxy, které se šíří. Například i hoax, že Piráti chtějí rušit důchody či brát lidem řidičské průkazy. Bude tato defenzivní taktika účinná?

Tohle je nesmírně silná stránka Pirátů. Stránka, kterou ostatní dosud nedocenili, a nejsou schopní reagovat.

Vezměme třeba migraci. Je nesporné, že Piráti skutečně plánují zaplavit Českou republiku statisíci migrantů z muslimských zemí. Najdete to i v jejich dokumentech, byť je to cudně schováno pod výrazy jako „evropské řešení“ nebo „přijetí mezinárodních závazků“. Plánují také tvrdě stíhat jakoukoliv kritiku migrace.

K zakrytí těch záměrů slouží všechny ty „hoaxy“. Ostatně dost možná, že je Piráti sami vytvářejí. Třeba ta naprostá pitomost, kdy se šířil obrázek skladiště párty stanů pro manažerské večírky s komentářem, že je to uprchlický tábor. Sám jsem pár lidí upozorňoval, že je to hloupost. Teď to Piráti slavně vyvracejí. Vznikne tak dojem, že vlastně nejsou promigrační strana, že to byl všechno jenom výmysl.

Ostatně myslím, že i ta image fetek a propagátorů sexuálních výstředností je spíš jenom taková clona.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kritizovat islám? To už se asi smět nebude. Toby Young odhalil, na co se Britové mohou těšit

9:25 Kritizovat islám? To už se asi smět nebude. Toby Young odhalil, na co se Britové mohou těšit

Velká Británie se má pod vládou labouristů na co těšit. Kritika islámu? Kritika transgenderismu? Zak…