„To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie

03.01.2025 18:10 | Rozhovor

„V dějepise se přestane učit chronologicky a budou preferována průřezová témata napříč časem a bez ohledu na národní a obecné dějiny,“ děsí se historik Jiří Fidler. Učitelé prý mají už nyní připravené desítky tematických prvků podle standardů envirodementalismu a marxismu-feminismu. Hovořili jsme také o jeho knihách, o toxičnosti tuzemské historie a o smyslu dějin.

„To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Historik Jiří Fidler

Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy údajně proběhl pokus vytvořit z ústavu českých dějin, ústavu světových dějin a ústavu hospodářských a sociálních dějin „superústav“ historických věd. Co vy na to?

Informaci jsem zaregistroval jen díky komentáři Daniela Kaisera v listopadovém Echo24. Dotyčného však považuji za více než dobrého komentátora, který nabízí ověřené údaje, takže jeho popis průběhu události asi plně odpovídá realitě. Vyhraněný názor na proměnu tří ústavů v jediný nemám. Sám jsem v polovině osmdesátých let absolvoval historii na provinční univerzitě s jedinou katedrou historie, ale byly tam od sebe striktně odděleny národní a obecné dějiny. Já byl takový přelétavý motýlek, nejprve jsem se zaměřil na dějiny 2. světové války, pak jsem přešel k vojenství prvních Přemyslovců a diplomovou práci jsem psal z dějin starého Říma, konkrétně o 2. punské válce.

Provázanost mých témat byla pouze v tom, že jsem se již tehdy zajímal o vojenské dějiny. Zde však jde o něco jiného. V roce 2025 mají začít platit na školách nové osnovy. V dějepise se přestane učit chronologicky a budou preferována průřezová témata napříč časem a bez ohledu na národní a obecné dějiny. Počítám, že to bude velká legrace.

Proč legrace?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Marxismus-leninismus, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 03.01.2025 19:55:19
jsem absolvoval s výborným prospěchem. Což je div, protože jsem byl z rodiny ideologicky zaostalé. Ale na střední škole si náš učitel dělal doktorát z historie a tak si trochu upravil učební plán a my jsme probírali staré řecké filosofy. To se mi pak hodilo později, když učitel z marxismu zjistil, že něco vím o klasické filosofii, tak jsem měl protekci. Jsem toho názoru, že výchova další generace by měla navazovat na kulturní dědictví minulosti. Bez propojení současnosti s historií společnost ztrácí svou identitu a může časem i zaniknout.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…