„To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie

03.01.2025 18:10 | Rozhovor

„V dějepise se přestane učit chronologicky a budou preferována průřezová témata napříč časem a bez ohledu na národní a obecné dějiny,“ děsí se historik Jiří Fidler. Učitelé prý mají už nyní připravené desítky tematických prvků podle standardů envirodementalismu a marxismu-feminismu. Hovořili jsme také o jeho knihách, o toxičnosti tuzemské historie a o smyslu dějin.

„To bude velká legrace.“ Historik Fidler se děsí, jak se má nově učit historie
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Historik Jiří Fidler

Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy údajně proběhl pokus vytvořit z ústavu českých dějin, ústavu světových dějin a ústavu hospodářských a sociálních dějin „superústav“ historických věd. Co vy na to?

Informaci jsem zaregistroval jen díky komentáři Daniela Kaisera v listopadovém Echo24. Dotyčného však považuji za více než dobrého komentátora, který nabízí ověřené údaje, takže jeho popis průběhu události asi plně odpovídá realitě. Vyhraněný názor na proměnu tří ústavů v jediný nemám. Sám jsem v polovině osmdesátých let absolvoval historii na provinční univerzitě s jedinou katedrou historie, ale byly tam od sebe striktně odděleny národní a obecné dějiny. Já byl takový přelétavý motýlek, nejprve jsem se zaměřil na dějiny 2. světové války, pak jsem přešel k vojenství prvních Přemyslovců a diplomovou práci jsem psal z dějin starého Říma, konkrétně o 2. punské válce.

Provázanost mých témat byla pouze v tom, že jsem se již tehdy zajímal o vojenské dějiny. Zde však jde o něco jiného. V roce 2025 mají začít platit na školách nové osnovy. V dějepise se přestane učit chronologicky a budou preferována průřezová témata napříč časem a bez ohledu na národní a obecné dějiny. Počítám, že to bude velká legrace.

Proč legrace?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Marxismus-leninismus, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 03.01.2025 19:55:19
jsem absolvoval s výborným prospěchem. Což je div, protože jsem byl z rodiny ideologicky zaostalé. Ale na střední škole si náš učitel dělal doktorát z historie a tak si trochu upravil učební plán a my jsme probírali staré řecké filosofy. To se mi pak hodilo později, když učitel z marxismu zjistil, že něco vím o klasické filosofii, tak jsem měl protekci. Jsem toho názoru, že výchova další generace by měla navazovat na kulturní dědictví minulosti. Bez propojení současnosti s historií společnost ztrácí svou identitu a může časem i zaniknout.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…