„Ukrajinský protiútok je zoufalým krokem NATO a Kyjeva,“ myslí si Bohbot

30.09.2022 11:50 | Rozhovor

„Mobilizace armády a referendum nejsou zoufalé reakce prohrávajícího státu, ale kroky, které Rusové připravovali minimálně poslední dva měsíce,“ myslí si bezpečnostní expert David Bohbot a ředitel Centra pro výzkum terorismu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pak komentuje aktuální vývoj dění na ukrajinském bojišti, anexi dalších ukrajinských území i útoky na plynovody.

„Ukrajinský protiútok je zoufalým krokem NATO a Kyjeva,“ myslí si Bohbot
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Hodně se teď píše a hovoří o ukrajinské ofenzívě, o tom, že ukrajinská armáda definitivně převzala iniciativu, vytlačuje Rusy ze svého území a že mobilizace v Rusku je posledním zoufalým tahem Putina. Jak to vidíte vy?
 
Podle mě je to přesně naopak. Zoufalým krokem NATO a ukrajinského vedení je spíše ukrajinský protiútok. Dobře totiž vědí, že Ukrajině zbývá už jen omezený počet vojáků, který rozhodně nestačí na další pokračování opotřebovávací války. Zvláště ne v zimě. S tímto vědomím se vedení NATO muselo po vzoru hráče pokeru rozhodnout pro jednu ze dvou variant. Složit karty, nebo vsadit vše a zaútočit. Rozhodli se pro druhou variantu. Sice dobře prokalkulovanou, ale velmi riskantní. Vzhledem k urgentnosti situace bylo rozhodnuto, že se do bojů zapojí i americké letectvo a dělostřelectvo a také zahraniční dobrovolníci s vojenskými zkušenostmi. Protiofenziva vypadá mediálně dobře a ukrajinská armáda, podporovaná NATO, má taktické úspěchy. Strategicky ale směřuje k nevyhnutelné prohře. Prezident Putin totiž zareagoval tak, jak jsem už dlouhodobě předvídal já, nikoliv podle arogantního očekávání USA.
 
Takže podle vás bylo ruské vedení na tuto variantu vývoje války připraveno? Stále si myslíte, že ruská armáda může na Ukrajině zvítězit?
 

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14599 lidí
Samozřejmě. Stejně jako NATO a ukrajinská armáda, i Vladimír Putin hraje předem připravenými kartami. Mobilizace armády a referendum nejsou zoufalé reakce prohrávajícího státu, ale kroky, které Rusové připravovali minimálně poslední dva měsíce. Navíc předpokládám, že pravděpodobně ještě před koncem tohoto roku, nejpozději však začátkem příštího, použije prezident Putin další velmi silnou kartu, která totálně změní situaci na bojišti. Výsledek je dopředu jasný a vše, co jsem o tomto tématu říkal a psal dříve, zůstává v platnosti. Může to trvat i několik měsíců, ale situace se otočí a ukrajinská protiofenziva nebude úspěšná. 
 
Co říkáte na takzvané referendum, které Rusko zorganizovalo ve čtyřech rusofonních oblastech Ukrajiny? Myslíte si, že je Rusko bude chtít anektovat? Má na to vůbec dost sil?
 
Určitě ano. Z několika důvodů. Za prvé, prezidentu Putinovi to umožní vymezit cíle operace na Ukrajině. „Denacifikace Ukrajiny“ tak získá konkrétní územní obsah, který bude moci prezentovat na domácí politické scéně jako svůj úspěch. Za druhé, připojení čtyř rusofonních oblastí Ukrajiny k Rusku může prezident Putin deklarovat jako konkrétní důkaz jím deklarované ochrany místního obyvatelstva před „zlovůlí“ Ukrajiny, která zakázala na svém území používat ruštinu. A za třetí, umožní mu to prohlásit přítomnost ukrajinské armády za vojenský útok na území ruského státu. Očekávám, že Ukrajina dostane ultimátum, do kdy musí její armáda anektovaná území opustit, a pokud tak neučiní, bude Rusko reagovat plným nasazením armády a moderních zbraní, případně i jaderných. Ruská armáda se na tento krok intenzivně připravuje, a zatímco Ukrajině docházejí branci, bude mít ruská armáda během několika příštích měsíců další půlmilion, a možná i víc vojáků. Zpočátku sice nebudou mít dostatečné bojové zkušenosti, ale jít do boje je stejné, jako když vás hodí do vody – buď se naučíte plavat, nebo se utopíte. A většina z nich se plavat naučí.
 
V souvislosti s mobilizací se mluví také o rozkladu ruské společnosti, o tom, že ve spojení s dopady západních sankcí budou další padlí ruští vojáci znamenat definitivní konec Putina, konec jeho podpory ze strany obyčejných Rusů. Jak se díváte na tohle?
 

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37252 lidí
Ruská populace stojí za Putinem, sankce na ni mají minimální vliv a co se týká ruských obětí války na Ukrajině, je jich ve skutečnosti málo. Proč? Pro Putina je nejdůležitější Moskva a další velká hlavní města jednotlivých částí Ruska. Počet obětí z těchto měst je extrémně nízký a nepřekračuje několik tisíc lidí. Minimálně 90 % obětí války jsou etnické minority, například Dagestánci. Procentuálně nejvyšší počet padlých pochází z republiky Tuva, na hranici Ruské federace a Mongolska. Průměrný Rus neposílá své děti ani do armády. To je také jeden z důvodů, proč Putin vyhlásil pouze částečnou mobilizaci.
 
Nesmíme také zapomínat, že přichází zima. Což je období, které Rusům připomíná vítězství nad Napoleonem i nad německými nacisty, bitvu o Stalingrad i nesmírné utrpení obyvatel obklíčeného Leningradu. Z mého pohledu je odolnost Evropanů podstatně menší než odolnost obyvatel Ruska a znovu opakuji svou předpověď, že současná situace, zvlášť po zničení tří z celkem čtyř potrubí plynovodů Nord Stream I. a II., povede daleko spíše k rozpadu západní koalice, než k rozpadu Ruska.
 
Když už mluvíte o útoku na plynovody – co si o tom myslíte? Vyjde najevo, kdo ten útok naplánoval a provedl? Určitě to nebylo nic jednoduchého, potrubí jsou uložena poměrně hluboko a jsou překryta vrstvou speciálního betonu. Exploze byly navíc velmi silné, seismologové hovoří až o tuně trhaviny u každého jednotlivého výbuchu.
 
Tak především musím říci, že se jedná o jednoznačně největší a nejbezohlednější teroristický útok na vysoce citlivou kritickou infrastrukturu v poválečné Evropě. Jeho dopady budou srovnatelné minimálně s dopady útoku z 9/11. Vyřazení jednoho plynovodu úplně a druhého z 50 % jeho kapacity, byť aktuálně nevyužívané, zásadně ovlivní podstatnou část Evropy nejen pro tuto zimu. Omezí nejen ambiciózní plány vedení EU, související s Green Dealem, ale znamená především zásadní ohrožení ekonomik zemí střední a východní Evropy a jejich sociálních systémů. Hovoří se o velmi tvrdé zimě. Myslím si, že pokud skutečně přijde, povede to u mnoha lidí k vystřízlivění.
 
Nechci teď spekulovat o původci nebo původcích tohoto útoku. Způsob provedení ukazuje na dobře naplánovanou profesionální práci vojenských specialistů. Myslím si, že velcí hráči konfliktu znají pravdu. S jejím zveřejněním a se zveřejněním konkrétních důkazů budou ovšem čekat na vhodnou dobu. Zatím je příliš málo informací o skutečné situaci, příliš málo důkazů na to, aby bylo možné označit konkrétního viníka. Nechme toto téma otevřené pro nějaký příští rozhovor.
 
 
Co říkáte na demonstrace na Václavském náměstí, zejména na tu poslední ve středu 28. září? Myslíte si, že podobné akce mají v současné době význam?
 
Definitivně. Nedaleko nás probíhá za otevřené podpory naší vlády válka, která hrozí rozšířením na území střední a východní Evropy, a to včetně použití jaderných zbraní. Američané se cítí v bezpečí za oceánem, zatímco EU tento konflikt ekonomicky, sociálně a bezpečnostně devastuje. Euro krachuje a evropská výroba ztrácí konkurenceschopnost, zatímco dolar posiluje a USA uzavírají obrovské obchody. To všechno formálně jen kvůli pomoci Ukrajině, která není členskou zemí ani EU, ani NATO. Lidé vidí konkrétní dopady přicházející krize na svých peněženkách a vidí také, že česká vláda téměř nic nedělá proti nastupující krizi a proto logicky protestují. Pohrdání, s nímž se k protestům a jejich účastníkům staví politici vládních stran, je velmi nešťastné a určitě nepovede k uklidnění situace. Je důležité, že se na organizaci protestů dokázali domluvit organizátoři z velmi širokého spektra politických stran. Možná je to první, ale velmi důležitý krok na cestě k novému politickému subjektu, schopnému konkurovat současné vládní koalici a nutit ji naslouchat hlasům obyčejných lidí.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

15:00 „Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Po návštěvě premiéra Petra Fialy v Bílém domě se z řad jeho podpo…