„Vyvraždili půl Evropy. A nám budou nařizovat?“ Spisovatel ke 30 letům svobody. Silná slova

10.12.2019 4:47 | Zprávy
autor: .

30 LET OD LISTOPADU 89 „Lidé ani neumějí být svobodní, chovají se stádně, neustále je někdo naviguje, vlastní úsudek se vytrácí, neboť si člověk neví rady ani sám se sebou,“ zamýšlí se spisovatel a scenárista Josef Urban, když pro ParlamentníListy.cz hodnotí uplynulých 30 let od sametové revoluce. „Vždycky jsem se smál tomu heslu, ‚když nevolíš, volíš komunisty‘. Na ty se neustále vymlouváme. Nemám důvod je hájit, ale je to po třiceti letech anachronismus. To bychom takhle taky mohli stále plakat nad Bílou horou,“ upozorňuje.

„Vyvraždili půl Evropy. A nám budou nařizovat?“ Spisovatel ke 30 letům svobody. Silná slova
Foto: Repro Youtube
Popisek: Josef Urban, spisovatel a scénárista

Za námi je 30leté období, které nazýváme časem znovu nabyté svobody. Co pro vás osobně znamená svoboda?

Svoboda je pro mě v životě to nejdůležitější – takové nic –, a přitom je to všechno. Chutná jako pivo s dobře natočenou pěnou. Člověk by měl mít pocit, že může jít, kam chce, aniž potřebuje kamkoliv právě vyrazit; a vztahuje se to nejen k cestám… 

Cítíte se svobodný v této zemi?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zajímáte si o problémy jiných skupin než mladých?

Co jste udělala třeba pro starší ročníky? Já mladým přeji jen to dobré, ale přijde mi, že se politici víc zajímají poslední době jen o ně, jako kdyby tu starší nebyli nebo nebyli důležití.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…