„Zapomeňme na to, co bylo, nastala úplně jiná doba. S kybernetickou bezpečností ujel vlak,“ varuje expert

12.08.2022 19:15 | Rozhovor

Podle experta na krizový management Martina Gebauera je třeba pochopit, že díky historicky největšímu přílivu uprchlíků jsme se z pohledu bezpečnostních rizik dostali do zcela jiné doby. „Čekají na nás obrovské výzvy ohledně začlenění nově příchozích z východu. A negativní vliv také sehrají zvyšující se životní náklady. Uprchlíky je potřeba co nejdříve začlenit. Jinak to nejde. Jakmile by někde začala vznikat ghetta, jsou to právě ona kriminogenní prostředí, která zde dříve nebyla,“ myslí si Martin Gebauer, který dnes působí jako ředitel kanceláře politické strany Trikolora, za kterou v letošních podzimních volbách kandiduje do zastupitelstva hl. m. Prahy a do zastupitelstva městské části Praha 9.

„Zapomeňme na to, co bylo, nastala úplně jiná doba. S kybernetickou bezpečností ujel vlak,“ varuje expert
Foto: Archiv MG
Popisek: Expert na krizový management Martina Gebauer

Ředitelství silnic a dálnic se stalo terčem jednoho z největších kybernetických útoků v poslední době. Jak jsou podle vás státní instituce v tomto ohledu připraveny na nejrůznější kybernetické hrozby?
 
Jak které. Obecně je potřeba říct, že nám všem v České republice s kybernetickou bezpečností ujel vlak. Především byla zanedbána prevence a edukace uživatelů výpočetní techniky. Všude na světě je nejslabší článek kybernetické bezpečnosti vždy uživatel, v České republice obzvláště. A bohužel bude hůř. S nástupem 5G sítí a internetu věcí nás nečeká radostná budoucnost. Rizik s tím spojených jsou si vědomi jen odborníci. Dnes má téměř každý doma internet. A kolik uživatelů si asi tak změnilo přístupové heslo k routeru? To samé platí o chůvičkách a domácích videokamerách. O klikání na přílohy e-mailů od neznámých uživatelů ani nemluvě. A naprostá většina české populace má jedno, dvě, maximálně tři hesla, která užívají pro všechny možné aplikace včetně bankovnictví. Bezpečnost v kybernetickém prostoru lidé velmi podceňují.
 
V případě ŘSD šlo o zablokování webů a aplikací, které „jen“ poskytovaly řidičům aktuální dopravní informace. Ale příště se terčem mohou stát i daleko důležitější systémy. Své o tom vědí např. některé nemocnice. Co s tím? 
 

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36954 lidí
Musíme si konečně přiznat, že práce s počítači ve firmách a institucích vyžaduje odborníka, který systém dozoruje a spravuje. Ajťáka rozhodně netěší každodenní dohady s kolegy na téma: změna hesla, proč si nemohou nainstalovat tu či onu aplikaci, na kterou jsou z domova zvyklí, či proč se nemohou připojit na sociální síť. Toho člověka je potřeba také dobře zaplatit, zajistit mu další vzdělávání a v neposlední řadě dbát na jeho doporučení ohledně technologické infrastruktury.
 
Dále je to prevence, prevence, prevence, vzdělávání uživatelů a na závěr opět prevence. A k tomu trpělivé vysvětlování „proč“. Je to otravné, ubíjející, ale nutné. Dnes již není potřeba většině populace vysvětlovat, proč v autě použít bezpečnostní pás. Ale před pár lety to bylo jinak. S kybernetickou bezpečností je to podobné. Dynamický rozvoj technologií je úžasný, ale současně velmi nebezpečný. Téměř každý má dnes v kapse ne telefon, ale sofistikovaný počítač. Počítač, který může být dobrým sluhou, ale špatným pánem.
 
O bezpečnost kritické infrastruktury se pak musejí pochopitelně postarat vláda a příslušné instituce. A světe div se, ve většině případů budou jejich nástroje opět prevence, vzdělávání, kvalitní profesionálové a přirozeně také peníze na technologie.
 
Vláda Petra Fialy se po svém nástupu ve velké míře soustředila v rámci kybernetického prostoru na boj s dezinformacemi, vypínání údajně proruských webů apod. Má být i toto součástí posilování kybernetické bezpečnosti České republiky? 
 

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 28909 lidí
Rozhodně nemá. Protiprávní snaha vlády, resp. zmanipulování CZ.NIC k tomu, aby některé weby odpojilo, je do nebe volající sprostota bolševického cenzora. Vláda Petra Fialy si plete pojmy s dojmy. Kybernetická bezpečnost je bezpečností kybernetického prostoru, kde mají být zjednodušeně řečeno jednotlivá zařízení plně kontrolována jejich uživatelem. Dezinformace je lež – dnes je Štědrý den. To, co Petr Fiala a jeho vláda potlačuje, je jiný názor, který se jim nehodí. Je vrcholně ostudné, že takové snahy přicházejí od české vlády v roce 2022. Pluralita názorů je pro společnost potřebná. Naši spoluobčané jsou inteligentní. Sami snad dovedou posoudit, kdo a kdy jim lže. A pokud si pan premiér myslí, že tomu tak není, nechť iniciuje rozšíření školních vzdělávacích programů na téma „kritické myšlení a práce s informacemi“. Tím, co vláda předvádí, akorát rozděluje společnost, která opět jinak mluví doma a jinak na veřejnosti. To už jsem zažil. Děkuji, už nechci.
 
Česká republika se dlouhodobě může pochlubit nízkou mírou kriminality. Čím je to podle vás způsobeno? Jde o výsledek dobré práce policie a orgánů činných v trestním řízení? 
 
Jistě. Vysoká objasněnost trestné činnosti má také preventivní dopad. Ale obecně lze říct, že v České republice bylo relativně málo kriminogenních faktorů. Všimněte si minulého času v předchozí větě. Nyní se u nás situace změnila. Čekají na nás obrovské výzvy ohledně začlenění nově příchozích z východu. A negativní vliv také sehrají zvyšující se životní náklady. Uprchlíky je potřeba co nejdříve začlenit. Jinak to nejde. Jakmile by někde začala vznikat ghetta, jsou to právě ona kriminogenní prostředí, která zde dříve nebyla. Co se našinců týče, doufám, že vláda už opravdu začne dělat něco pro to, aby dopad zvyšujících se životních nákladů byl pro ohrožené skupiny zmírněn. Ekonomická, resp. životní nouze je z celospolečenského hlediska vysoce rizikovým faktorem.
 
Obecně platí, že kriminalita je vždy nejhorší v metropoli. Je něco, v čem by měla Praha zlepšit svůj přístup v rámci prevence kriminality a potírání sociálně patologických jevů? Kde vy osobně vidíte největší rezervy? 
 
Zapomeňme na to, co bylo. Nastala úplně jiná doba. Praha má skokově o 15 až 20 % více obyvatel, než měla v únoru tohoto roku. Na to rozhodně metropole není, a po pravdě řečeno ani nemohla být, připravena. Rozhodně bude potřeba v rámci prevence kriminality zahájit vzdělávací projekty pro nové obyvatele Prahy. My zde žijeme od narození, ale pro ně je vše nové. Neznají právní řád, práva zaměstnanců, bankovní systém, systém zdravotní péče. Nevědí, kam se obrátit se žádostí o pomoc. Je jen otázkou času, kdy této neznalosti začnou využívat vykukové. Velkým problémem bude jazyková bariéra. Jak se bez znalosti češtiny domluvíte s operátorem Městské policie, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru či Zdravotnické záchranné služby? Myslel vůbec někdo z vlády na ty lidi? Otázkou za milon pak je, kdo všechno do České republiky přišel. Opravdu pouze a výhradně váleční uprchlíci? Celé to bude velice nákladné. Bude potřeba přidat obrovské finanční prostředky nejen do systému prevence kriminality. Ale vždy je lepší financovat prevenci než následně mnohonásobně dráž sanovat následky. Obávám se ale, že toto si Fialova vláda absolutně neuvědomuje.
 
 
V kompetenci magistrátu jsou také mnohé úkony v oblasti krizového řízení. Jaké vysvědčení by si současné vedení hlavního města vysloužilo v této oblasti? 
 
On magistrát něco řídil? Kdy a co? Současné vedení Prahy, ostatně tak jako celé republiky, má obrovskou výhodu ve fungujícím hasičském záchranném sboru. Bez něj by se nezvládlo vůbec nic. A bez pražské záchranky, jejích lidí, Golema a všech jejích dalších prostředků.
 
Krizi covidovou vystřídala krize uprchlická. Poučili jsme se podle vás z těchto krizí? V čem by se krizové řízení mělo podle vás na základě těchto zkušeností vylepšit?
 

Anketa

Bojíte se, že kvůli globálnímu oteplení masivně vyhoří naše lesy?

4%
94%
hlasovalo: 3803 lidí
Strašně rád bych věřil tomu, že vláda se konečně poučila a již nikdy (krize, nekrize) nebude protiprávně omezovat práva osob nebo něco zakazovat či přikazovat. Ale u této vlády je to asi jen utopie. Ve věci poučení z krizí musím říct, že podle mne jsme, resp. obecně politici jsou, nepoučitelní. Krizové situace mají řídit krizoví manažeři a politici k tomu mají vytvářet optimální podmínky. Ne do řízení zasahovat, případně dokonce určovat, co, kdy a jak řešit. To je cesta do záhuby. Otázkou ovšem je, zda se zkušenosti ze všech předchozích krizových situací zapracovaly do krizových plánů. Jedna věc je krizi vyřešit, resp. ustát, druhou věcí pak je její vyhodnocení a zapracování do krizových plánů – tedy co fungovalo a v jaké konstelaci to fungovalo. A pochopitelně i to, co se ukázalo jako chybný krok. Učíme se přece z chyb.
Co nám v České republice za mne chybí asi nejvíc, je samostatný institut civilní ochrany. Její činnost v různém rozsahu substituují hasiči, záchranka, policie a armáda – ale to je systémově špatně. Všechny tyto složky mají své základní úkoly. Všimněme si, jak to dělají v zahraničí. Ve většině vyspělých zemí nalezneme instituce, jejichž jediným úkolem je civilní ochrana. Na občanské úrovni zřetelně chybí dovednost lidí postarat se sama o sebe a své blízké. Kolik mileniálů ovládá základy první pomoci? Uměli by si připravit evakuační zavazadlo a nezapomněli přitom na léky pro babičku? Pár set kilometrů na východ po sobě dva státy střílejí. Co na to vláda Petra Fialy? Hodiny branné výchovy byly k něčemu. 
 
Policie se pro potírání pirátů silnic vybavila vozem Ferrari, které zabavila v rámci trestné činnosti. Potřebovala policie toto auto, nebo raději měla vydělat peníze jeho prodejem? 
 
Neznám cenu, za jakou jej Policie ČR získala. Nejsem zastánce honění pirátů silnic. Z mého pohledu je to rizikové pro ostatní účastníky silničního provozu. Preferuji zastavení piráta přehrazením jeho cesty. V obecné rovině beru ferrari s majákem jako PR hračku. Třeba pomůže alespoň v náboru.
 
Bc. Martin Gebauer (51 let)
Původním povoláním zdravotní sestra. Ze zdravotnictví odešel v roce 2001, kdy skončil na pozici vrchní sestry letecké záchranné služby Územního střediska Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, resp. v roce 2004, kdy ukončil částečný úvazek na urgentním příjmu Fakultní nemocnice Motol. Od roku 1996 je podnikatelem. Z počátku působil jako konzultant a event manager projektů bezpečnosti silničního provozu. Poté se zaměřil na projektové řízení a krizový management. Je držitelem certifikace PRINCE2 Practitioner. Od roku 2021 působí jako ředitel kanceláře politické strany Trikolora, za kterou v letošních podzimních volbách kandiduje do zastupitelstva hl. m. Prahy a do zastupitelstva městské části Praha 9.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane Fialo, takto to nefunguje. Proč se televizní výzva k šetření mine účinkem?

17:13 Pane Fialo, takto to nefunguje. Proč se televizní výzva k šetření mine účinkem?

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Premiér Petr Fiala by měl vzít 50 miliard korun. Tuto sumu na podporu t…