A takto nás USA převálcují. Europoslanec o utajované obchodní dohodě

01.05.2016 20:21

Jak to vypadá na bruselském letišti Zaventem více než měsíc po teroristických útocích? „Příjezdová hala k letišti je stále zavřená a do vnitřních prostor se chodí přes několik stanů, které jsou poblíž parkoviště. Ten pak hlídá špalír policistů a vojáků,“ poznamenal k tomu mimo jiné v rozhovoru ParlamentníchListů.cz europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM). Vojáci podle něj hlídají i europarlament či jiné státní budovy. Kohlíček ale kromě toho popsal, proč se tak vehementně evropští poslanci za KSČM brání smlouvě TTIP, když naproti tomu ji kupříkladu lidovci vyloženě chválí. Nakonec se komunista zamyslel i nad tím, zda si to Miloš Zeman v posledních týdnech u svých voličů příliš nerozlil...

A takto nás USA převálcují. Europoslanec o utajované obchodní dohodě
Foto: KSČM
Popisek: Jaromír Kohlíček

Jak to momentálně vypadá na bruselském letišti měsíc po tamějších teroristických útocích?

V Bruselu na letišti Zaventem se dějí drobné opravy. Zatímco vnitřní prostor letiště je naprosto netknutý a funguje to tam nadále jako velký obchodní dům, kde je spousta obchodů na stejných místech a stejní lidé tam prodávají, tak ty opravy se týkají příjezdové haly, kde při tom výbuchu opadaly podhledy a plechy. Tato hala je proto kvůli opravám zavřená, takže do těch vnitřních prostor se teď chodí přes několik stanů, které vedou od parkoviště. Celá ta věc je ale blokovaná dlouhými kontrolami od prohlídek kufrů po vstup do samotného letadla, kdy vás napřed každý velmi důrazně upozorní na to, že musíte mít palubní lístek. Pokud ho nemáte, tak máte problém – jsou tam ale na to dvě unimobuňky, kde vám ten palubní lístek vyhotoví.

Když ale máte letenku, kterou jste se vytiskli předem anebo ji máte elektronicky v mobilu, tak pak není žádný problém. Prostě ji ukážete a policisté vás pustí dál. Musíte mít samozřejmě k tomu nějaký doklad, tedy pas nebo občanku. A po kontrole pak musíte odevzdat kufr, stejně tak jako tomu bylo vždy, ovšem s tím rozdílem, že ta fronta je delší, než normálně byla. Ovšem to nejhorší vás teprve čeká, neboť pak čekáte zhruba tři čtvrtě hodiny, někdy i hodinu na to, až vám provedou osobní prohlídku.

A je jedno, zda jste ve zrychleném odbavování, vždy totiž dlouho čekáte, neboť tato fronta se prakticky nepohybuje. Není totiž dostatek lidí, kteří by pracovali u skenerů, tedy u skenování příručních zavazadel a ani u osobní prohlídky. Je to prostě kapacitně poddimenzováno a jsou tam otevřená jenom tři pracoviště. Je známo, že když něco poddimenzujete, že to pak nefunguje. Přitom vedle sebe těch linek na kontrolu je asi deset, takže je to znakem nějaké špatné vůle, ničeho jiného.

A vídáváte tam více vojáků a policistů?

Ano, policejní kontrola včetně aut s vojáky je přímo na přechodu z parkoviště do stanů, kam jezdí autobusy, ovšem vlak tam z momentálně neznámých důvodů nejezdí. A ten špalír policistů vám kontroluje právě ty pasy a palubní lístky, jak jsem před chvílí popsal. Ostatní kontroly provádějí už běžní pracovníci letiště. Policisté jsou schopni okamžitě zakročit při sebemenším problému.

Kolik těch policistů tam je?

Tak deset. U nich to ale nedrhne. Jen jsem chtěl zdůraznit, že je tam kontrola natřikrát.

A je z cestujících cítit, že se bojí? Je jich na letišti méně než kdysi?

Ne, nevypadá to, že by se lidé báli. Ten vstup u kontroly jak tak nacpaný a kvůli tomu to pak naopak vypadá, že tam je snad cestujících více než kdysi. Ovšem to je jen optický klam.

Jak se kontroluje sídlo EU?

Sídla EU i státních institucí tady v Bruselu – včetně garáží – hlídají vojáci se samopaly a s neprůstřelnými vestami. Tam, kde je ale na budově americká vlajka – Američané samozřejmě vědí, proč se bát – tak tam je náklaďák s vojáky a stanoviště. Vojáci tam mají svou kukaň podobnou té, kterou známe ze starých filmů. Vojáci jsou také před americkým velvyslanectvím, je to tam posíleno i o kontroly. Pokud jde o europarlament, tak před jeho vchodem také stojí dva vojáci v neprůstřelných vestách se samopaly.

Dá se nějak vysledovat, jestli se europoslanci více bojí?

Ne, mám dojem, že je to spíše výjimka. Sice někteří europoslanci tvrdí, že se bojí, ale podle mne není čeho se bát. Tady dokonce už otevřeli i stanici Malbec, kde se také stal teroristický čin a která je přímo u budovy Evropské komise.

Jaká je situace kolem navrhované smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými, známé pod zkratkou TTIP? Někteří lidé možná v televizi zaznamenali hádku mezi vaší kolegyní, tedy europoslankyní Kateřinou Konečnou (KSČM), s europoslancem za KDU-ČSL Pavlem Svobodou. Co tam je za problém?

Problém je v tom, že nikdo onu smlouvu jako takovou neviděl, protože se vyjednává ve velmi utajeném režimu. Jenom jsou takové drobné úniky informací, ty nám ale nic neříkají o tom, co je tam skutečně napsáno. Takřka najisto ovšem víme, že je tam snaha řešit arbitráž proti státu; čili firma, když se rozhodne, že stát svým zákonodárstvím poškozuje její podnikání, může tento svůj názor vyslovit u arbitráže a ta rozhodne nezávisle na nějakých soudech apod. To je ale velice divné a může to například způsobit odbourávání sociálního zákonodárství, může to způsobit likvidaci některých standardů v oblasti životního prostředí, prostě může to způsobit obrovské škody, neboť to jednostranně favorizuje ten stát, který má daleko méně zákonodárství v oblasti ochrany životního prostředí a tak dále, což jsou Spojené státy.

To je ale velké nebezpečí, neboť by vlastně mohly firmy ze Spojených států převálcovat firmy z EU, a to naprosto bez problémů, třeba jen proto, že geneticky modifikované potraviny jsou v USA povoleny, ale v EU už nikoliv. Tak si pak představte tu situaci, že by si ten výrobce u arbitráže stěžoval na to, že nemůže vyvážet svou kukuřici do zemí EU, a pak to na základě této smlouvy TTIP předal k arbitráži a ta následně rozhodla v její prospěch... To si pak můžeme celé naše zákonodárství, které uvažuje o principu předběžné opatrnosti, dát rovnou za klobouk.

A ta smlouva má být schválena kdy?

Ta smlouva se paralelně vyjednává se smlouvou podobnou mezi Spojenými státy a státy Pacifiku (Dohoda o transpacifickém partnerství – TPP, pozn. red.), která je ovšem pro Obamovu administrativu zřejmě zajímavější, takže má momentálně zelenou. Proto smlouva TTIP nyní moc nepostupuje a nemá takovou prioritu a není vůbec jasné, zda nový prezident na ni bude klást také takový důraz jako ten nynější. Viděli jsme, že po změně v úřadu prezidenta mohou nastat nejrůznější piruety a nikdo neví, jak se to projeví. Není ale pochyb, že TTIP je smlouvou nebezpečnou už kvůli těm arbitrážím. Proto proti ní protestuje řada lidí.

KDU-ČSL vyjádřila na svém sjezdu v roce 2015 smlouvě TTIP podporu. Proč ji vlastně lidovci tak brání?

Lidovci se upíchli na to, že liberalizace mezinárodního obchodu za každou cenu je věc neobyčejně výhodná, a tudíž mají dojem nějaké výhodnosti pro Evropu. Ovšem my tvrdíme, že je to pro země EU jednostranně nevýhodné. Ty důvody už jsem říkal. Kromě modifikovaných potravin se sem navíc může dostat i spousta látek – třeba jde o ta proslulá „chlorovaná kuřata“, která jsou v rozporu jak s legislativou EU, tak i jednotlivých unijních států. Tudíž by to vše mohlo výrazně poškodit – ať už zdravotně, nebo ekonomicky – jak naše občany, tak naše podniky.

Jak hodnotíte kroky EU v posledních měsících při řešení migrační krize? Je třeba pozitivem dohoda s Tureckem?

Podle mne smlouva s Tureckem není ani náznakem řešení imigrační krize! Řešením je likvidovat ohniska, která jsou v nejbližším okolí EU. Unie přitom v minulosti uzavřela dohody o spolupráci se všemi středomořskými státy včetně Libye, Egypta a Sýrie a potom v rozporu s těmito smlouvami některé státy EU zorganizovaly přepadení Libye a její likvidaci jako státu. EU podpořila i tzv. arabské jaro, což znamená, že byla z její strany zaznamenána ještě snaha destabilizovat celé jižní pobřeží a vznikla tak ruku v ruce s USA obrovská snaha podpořit jakoukoliv opozici vůči syrskému režimu. Jedno ze zdůvodnění k tomu říká, že Sýrie odmítla, aby z bohatých států arabského poloostrova – například z Kuvajtu – vedl plynovod přes syrské území do Turecka.

Proto je momentální situace v tomto regionu velice nepříjemná. Na jednu stranu mají více než dva miliony uprchlíků, ale na straně druhé hranice se Sýrií – tak jak postupují vládní syrská vojska – začíná být neprostupná, což znamená, že ten vynikající kšeft s převozem tisíců kamiónů s ropou se pak pro někoho dobře obchoduje. Na jedné straně je tak Islámský stát, který si uzurpoval zdroje z ropy ze Sýrie a z Iráku, ale na druhém konci je pak někdo, kdo to skupuje. A někde mezi jsou pak ti, kteří z toho mají zisk, což znamená překupníci. A je podezření, že to mohou být lidé z nejbližšího okolí dnešního tureckého prezidenta. Tyhle věci se těžko dokazují, ale jsou na to obrazové důkazy z dronů...

Co si myslíte o Iráčanech, které sem k nám dovezl fond Generace 21, ale nakonec se ukázalo, že u nás nechtějí zůstat?

Někdo jim zřejmě něco nasliboval, ale oni nakonec zjistili, že se tady musí pracovat a že tady není možné velmi dobře žít ze sociálních dávek. Když toto zjistili, tak je pak pochopitelné, že chtěli odjet do jiného státu EU, který si ale chtěli vybrat podle svého uvážení. Ta druhá skupinka, která do Německa nestihla dojet, nakonec zjistila, že to asi nepůjde, neboť ona cestovní kancelář – pardon nezisková organizace – byla mezitím upozorněna českou vládou, že její program v tomto směru končí. Nakonec si zřejmě řekli, že se jim v Iráku, u nich doma – v té zóně, kde se neválčí – daří lépe, no tak se rozhodli, že se vrátí.

Pokud by to ale byli vskutku uprchlíci před válkou, tak by přece vypadali úplně jinak! A pokud by u nás chtěli azyl, tak je nebude k nám vozit neziskovka, ale ve své zemi by prostě vyhledali zastupitelský úřad – buď náš, nebo kterékoliv jiné země EU – a tam by požádali o ochranu, o azyl, a o vystěhování do ČR anebo jinam. Příslušný konzul by pak uvážil, zda k tomu dostanou víza. Takto to totiž chodí v civilizovaném světě. Když budete mít kočičku a pojedete s ní oficiálně ze Sýrie nebo z Iráku do EU, tak ona musí mít pas, očkování a čip. A dospělí lidé a děti nemusejí mít vůbec nic? To je přece naprosto nesmyslné!

Jak posuzujete bitky a další okolnosti, které se udály kolem návštěvy čínského prezidenta v Praze? A jak na vás působily ony hádky o čínské a tibetské vlajky?

Tady jde o nesmyslný humbuk a není co řešit. Jestliže Miroslav Kalousek zjistil, že není dostatečné, když exhibuje v Poslanecké sněmovně, a společně se známým milovníkem východních států Jaromírem Štětinou se chtěl dostat někam na náměstí, tak si to měli oba dva dopředu domluvit a rozhodně tam neměli pobíhat s vlajkou neexistujícího státu. Bylo by to naprosto bez problémů. Ale pánové se chtěli asi zviditelnit, chtěli prostě ukázat, že oni mohou všechno. Když je ale někdo poslanec Evropského parlamentu, tak i on se musí řídit nějakými zákony a nařízeními.

A Miroslav Kalousek? Ten je známý tím, že když to jde, tak vždy udělá nějaký virvál. Ten ale doslova s dalšími předvedl a teď se snaží všichni z toho ještě něco vytlouci, něco vytěžit. A protože je ČR jedním z mála států, který umožňuje, aby takovíto kraválisté včetně pana knížete Schwarzenberga mohli vyvádět naprosté nesmysly, tak jim to také prošlo. Když přijede nějaký státník z důležité země do Velké Británie nebo Spojených států, tak tam ho na rozdíl od nás vítají. Ovšem u nás je možné udělat cokoliv, abychom této návštěvě ukázali, že je pro několik málo lidí tady nežádoucí. Prostě hlavně, že může pan Kalousek a další ukázat, že oni nesouhlasí... Já přitom naopak nesouhlasím s jejich jednáním, ovšem to neznamená, že půjdu mávat čínskou vlaječkou před barák třeba pana Štětiny, abych jej trošku podráždil.

Domníváte se, že se česká policie chovala nevhodně, jak o tom veřejně nesčetněkrát pohovořil zmiňovaný Kalousek?

Tak to si nemyslím. Naopak si myslím, že Policie ČR byla až moc korektní, protože když někoho upozorním, že někam nemůže, a on se tam stejně rve, tak asi něco není v pořádku. Bohužel záležitosti kolem policistů a okolo celé té akce jsou důsledkem toho, že pětadvacet let u nás mají všichni jenom práva, ale nikdo už nemá povinnosti... A k tomu postavení policie je systematicky zpochybňováno. Když policie vydá nějaký pokyn, tak bych měl přece napřed uposlechnout a teprve později diskutovat o tom, zda je to správně podle nějaké zákonné normy.

Jenže to celé kolem policistů navíc řešila ještě Poslanecká sněmovna...

To je už takový spektákl, kolorit sněmovny, který je ale celý propojený s osobou pana Kalouska, který se potřebuje zviditelnit. Však si vezměte, jaké jsou momentální preference TOP 09! Kdyby nedělal takový virvál, tak si snad nikdo této strany ani pořádně nevšimne.

Obstál podle vás prezident Miloš Zeman v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze? Také mne zajímá, jaký máte názor na prezidentovo chování za poslední týdny, neboť mnoho jeho odpůrců poukazuje na to, že to jde s ním čím dál více z kopce...

Co je čím dál horší, tak to je ten tlak nejrůznějších pseudosluníčkářů, kteří se snaží za každou cenu poukázat na opak, než jak to vidí Zeman. Když Zeman řekne, že je něco černé, tak oni řeknou, že je to bílé anebo že to má ještě jinou barvu. Tady jde o to, že cokoliv Miloš Zeman udělá, tak je mu pak druhou stranou vyčiňováno jako nevhodné. Jen proto, aby prezentace na veřejnosti byla taková, že když už se to psalo někde v novinách anebo to bylo řečeno někde v televizi, tak je to zajisté pravda. Ono to tak ale není a mnohdy už i čtrnáctileté nebo patnáctileté děti mají daleko lepší rozum nežli Kalousek a spol., kteří nám dělají mezinárodní ostudu. Miloš Zeman má svoje mušky a úlety, ale rozhodně k tomu nepatřilo jeho jednání při této čínské návštěvě.

Takže Zeman obstál v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta?

Nesporně. Ty velice obsáhlé smlouvy mezi ČR a Čínou znamenají, že řada čínských subjektů tady bude mít svoje výrobní základny. A to je důležité, neboť to jsou pracovní místa pro naše lidi. Je ovšem pravda, že v některých případech jsou to překoupené naše firmy, naše podniky, ale ty podniky stejně nepatří do českých rukou, ty má v rukách už někdo jiný. A jestli podnik má fungovat v čínských rukách anebo má být postupně nefunkční v rukách jiných, tak já si vyberu ty čínské.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cenzoři, inkvizitoři, predátoři.“ Profesor sbírá podpisy na Hrad. Nemůže se na to dívat

9:12 „Cenzoři, inkvizitoři, predátoři.“ Profesor sbírá podpisy na Hrad. Nemůže se na to dívat

Nikdo z ohlášených kandidátů na prezidenta není schopen se vyjádřit k tomu, že se v zemi znovu šíří …