A tehdy vám vyhrožování a facky nevadily, paní Langšádlová? Exposlanec zavzpomínal, co prováděl v nejlepší formě ministr Miroslav Kalousek

9. 2. 2019 4:43

ROZHOVOR Ctihodní členové Poslanecké sněmovny se rozčilovali nad Lubomírem Volným, že jednoho z těch, co na něj při projevu nejvíce pokřikovali, vyzval, aby si to šli vyříkat ven. Tihle strážci morálky a slušnosti úplně zapomněli na to, že když se mělo projednávat, jak Miroslav Kalousek, tehdejší ministr financí, nadával do č*ráků, debilů, blbečků a sket poslanci Petru Skokanovi a okořenil to výhrůžkou, že mu druhý den ve Sněmovně rozbije hubu, tak zařazení tohoto bodu do programu schůze mnozí z nich vetovali. Terč tehdejšího zběsilého Kalouskova útoku už na to vzpomíná s nadhledem a dokonce říká, že si alespoň veřejnost udělala o klíčovém muži TOP 09 přesnější obrázek a navíc sledovanost onoho vystoupení ve Sněmovně se na Youtube blíží k půl milionu.

A tehdy vám vyhrožování a facky nevadily, paní Langšádlová? Exposlanec zavzpomínal, co prováděl v nejlepší formě ministr Miroslav Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek gratuluje Heleně Langšádlové ke zvolení místopředsedkyní

Svého času jste ve Sněmovně také způsobil velké pozdvižení. Jak jste proto vnímal to bouřlivé vystoupení poslance Lubomíra Volného a vše, co se poté kolem něj strhlo?

Potvrzuje se tím především skutečnost, že složení Poslanecké sněmovny docela přesně odráží strukturu společnosti. Pikantní na těchto věcech je především to, že míra „zavinění“ je v tomto případě zcela rovnoměrně oboustranná.

Na pranýři se ocitl poslanec SPD, ačkoli nepoužil žádné sprosté slovo a třeba Václav Klaus z ODS dosvědčuje, že viděl řvát s brunátným výrazem některé poslance „ksindle, šmejde, lháři“ a podobně a až na to přišla replika „pojď ven“. Není to typická ukázka překreslování skutečnosti?

Stejně jako vy mám pouze zprosředkovanou informaci, a to z televize a z poněkud cenzurovaných stenozáznamů. Jasně z nich ale vyplývá, že všichni zúčastnění velmi vážně ohrozili svoji budoucí volitelnost a měli by podat žalobu – každý ovšem ale sám na sebe a nejlépe pak ráno před zrcadlem, až se pánové budou holit a děvčata si vytvářet nějaký ten pěkný obličej...

Jak coby bývalý člen Poslanecké sněmovny hodnotíte výroky Dolínka z ČSSD na adresu Volného („hnus a hnůj“), komunisty Dolejše („z SPD agresivně vřískají jak fašouni v Reichstagu“) či lidovce Jurečky o „zhovadilosti poslanců SPD“? Nejsou spíš za hranou jejich vyjádření? Jsou to ti praví, co mají chování někoho posuzovat?

Na jednu stranu jsem sám zastánce toho, že pro některé výroky či dokonce skutky je zločinem použít slušná slova. Čeština je krásný a bohatý jazyk. Nemám rád tzv. politickou korektnost. Aby však vulgarismy nepodléhaly inflaci, je samozřejmě nutné s nimi šetřit. Jinak ale tito vámi jmenovaní a i další hlavní protagonisté předvedli pouze to, že patří mezi štěkající psy, kteří nekoušou. Nakonec i ty dámy by si jich vážily více, kdyby si to hoši skutečně vyřídili jinde...   

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová dokonce iniciovala, aby chování poslance Volného projednal mandátový a imunitní výbor. „To, aby vyhrožoval kolegům, je naprosto nepřijatelné,“ napsala na twitter. K podnětu se přidala také první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Situace, kdy někomu dojdou argumenty, tak chce užít hrubou sílu, je smutnou vizitkou člověka,“ komentovala. Právě to mi připomnělo, že paní Langšádlová byla poslankyní v době, kdy jste požádal Sněmovnu, aby se zabývala chováním Miroslava Kalouska, který vám vulgárně nadával a vyhrožoval, že vám „rozbije hubu“. Jménem dvou poslaneckých klubů – TOP 09 a ODS – ale zařazení tohoto bodu vetoval šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Myslíte, že má paní Langšádlová tak chabou paměť, nebo čím si její obrat o 180 stupňů vysvětlujete?

Vámi zmíněná děvčata to mají těžké. Dobře vědí, že ve Sněmovně už nikdy nebudou, a pokud snad ano, tak určitě ne za TOP 09. Pokud se tyto jinak neviditelné poslankyně budou takto předvádět a zaplevelovat agendu mandátového a imunitního výboru podobnými „případy“, pak se nemůžeme divit, že je Sněmovna zahlcená, poslanci řeší sami sebe a zabývají se věcmi, které jinak nikoho nezajímají.  

Podobně jako poslanec Volný jste byl od rádoby ctnostných poslanců kamenován vy za to, že jste obsah telefonátu zveřejnil, ale už ne Miroslav Kalousek za své vulgarity a vyhrožování. Byl tehdy někdo z druhého tábora, kdo se vás zastal, jako v případě pana Volného Václav Klaus mladší?

Necítil jsem potřebu, aby se mne kdokoli zastával. Konal jsem správně a v plném souladu se svým poslaneckým slibem. Nezapomínejme, prosím, že primárně šlo o to, že tehdejší vysoký ústavní činitel a poslanec fyzicky napadl bezbranného mladíka a to ještě se statečností sobě vlastní za účasti svého asistenta či tiskového mluvčího nebo člena ochranky. Musím ale konstatovat, že jeho slova jsem prezentoval především jako ukázku jeho duševních obzorů, ale nikoli jako hrozbu. Pokud by se mne totiž skutečně pokusil napadnout fyzicky, tak by tím ohrozil především své vlastní zdraví. A jsem si zcela jist, že to moc dobře ví.   

Nahrál jste si ten telefonát? Vaši kritici hovořili o údajném telefonátu, jako by zpochybňovali, že vůbec proběhl.

Neudělal jsem nic jiného, než pan Kalousek několikrát předtím. A neudělal bych to i tak, nebýt Kalouskova vyhrožování policejnímu prezidentu Lessymu a kriminalistovi Mazánkovi. Snažil se tehdy zamést pod koberec kauzu problematického nákupu letounů CASA a ututlat průšvih své stranické kolegyně Parkanové. Policejní prezident a vyšetřovatel se nemohli bránit, tak jsem se jich tímto způsobem zastal.

Jaké vyústění nakonec měla kauza telefonátu, v němž Miroslav Kalousek perlil s č*rákem, debilem, blbečkem, sketou a okořenil to výhrůžkou, že vám druhý den ve Sněmovně rozbije hubu? Zametlo se to pod koberec? Nebo tehdejšího ministra financí, který má na triku největší schodek v historii českého státu, hnala jeho stranická kolegyně Helena Langšádlová k mandátovému a imunitnímu výboru?

Finále to pak v pravém smyslu slova nemělo žádné, ale nepochybně to přispělo k tomu, že si velká část veřejnosti udělala přesnější obrázek o panu Kalouskovi a samozřejmě také o mé osobě. Velmi si vážím smyslu pro humor, kterým se náš národ může snad dokonce i vyvyšovat nad jiné, a za snad největší perlu považuji zveřejněné informace, že si ten náš tehdejší dialog přeříkavali štamgasti v restauracích jako uvítací ceremoniál na své podvečerní seance. Mimochodem, aktuální sledovanost onoho mého vystoupení se na Youtube blíží k půl milionu...

Čím to, že se v takovýchto případech spojí topkaři, komunisti, lidovci, ódésáci proti někomu, kdo je ve Sněmovně krátce – tehdy Věci veřejné, nyní SPD – a překroutí to společnými silami proti němu?

Tohle si úplně nemyslím – není to žádná bitva služebně starších proti bažantům. Lidská omezenost je neomezená a zcela imunní proti ní asi není žádný poslanecký klub. Tady fakt poslanecká imunita nepomůže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

16:27 Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

ROZHOVOR „Je to další otřesný důkaz selhání politiky multikulturalismu a celého toho šílenství s při…