AfD chce revidovat výsledky druhé světové války, strašil diváky ČT expert Šonka. Úplná blbost. Petr Bystroň vyvrací dezinformace, které se o straně šíří

25.09.2017 19:41 | Zprávy

ROZHOVOR „Jsme vítězem voleb,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bavorský zemský předseda Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň. Příště to bude podle něj ještě lepší. „Dostaneme přes 20 procent. Souvisí to s globálními trendy, kdy levicové strany jsou na ústupu. Vítězí strany nového typu, jako je AfD,“ myslí si. Vysvětluje také, proč nařkl kancléřku Merkelovou ze spolupráce se Stasi, co si myslí o výrocích publicisty Šonky či co říká na případný odchod ze strany předsedkyně AfD Frauke Petry.

AfD chce revidovat výsledky druhé světové války, strašil diváky ČT expert Šonka. Úplná blbost. Petr Bystroň vyvrací dezinformace, které se o straně šíří
Foto: Archiv PB
Popisek: Petr Bystroň, předseda bavorské zemské organizace Alternativy pro Německo

Vaše Alternativa pro Německo skončila ve volbách třetí. Považujete to za úspěch? Připomenu, že v Sasku jste dokonce vyhráli...

Jsme vítězem voleb. Nejenom v Sasku. Ale i já v Bavorsku mám výborné výsledky. Jsme nejsilnější zemská organizace v celém západním Německu. Všichni ostatní ztratili. Mám největší radost z toho, že výrazně ubylo hlasům socialistům.

SPD má snad nejhorší volební výsledek v poválečné historii...

Přesně tak. Ukázalo se, že bruselský aparátčík Schulz nedokázal voličům nabídnout nic, co by je zaujalo. Století socialistických teorií bylo dvacáté století. My už žijeme ve 21. století a tyto levicové strany v celé Evropě nemají recepty na výzvy dnešní doby. Zákonitě upadají, přestává o ně být zájem. 

Jaká teď bude role vaší strany v německé politice? Považujete se za jedinou skutečnou opozici?

Určitě. Teoreticky by se mohli i bývalí komunisté chovat jako opozice, což ale v minulých čtyřech letech příliš nepředvedli. My jsme jediná kritická opozice. Těšíme se na to, že budeme v parlamentu opravdu tvrdou opozicí. 

Je tento výsledek pro vás povzbuzením do budoucnosti? Bude to za čtyři roky lepší? A mohl být váš výsledek ještě lepší už teď? Narážím na určité neshody uvnitř vaší strany (projevily se ostatně už na první povolební tiskovce, kde předsedkyně AfD Frauke Petry oznámila, že nebude součástí parlamentní frakce AfD), které vám mohly ubrat hlasy.

Samozřejmě. Před několika měsíci v průzkumech veřejného mínění skoro třicet procent Němců uvažovalo o tom, že nám dá hlas. Nejde ale jen o tyto vnitřní rozpory, ale jejich medializaci. Kdy jsou silně medializováni právě proto, aby nám to škodilo. Odštěpení Frauke Petry je úplně běžným jevem u všech nově založených stran. V Čechách to znáte o hodně líp než my tady v Německu. Jakmile se nově založená strana dostane do parlamentu, vždy pár poslanců napadne, že by pro ně bylo lepší se oddělit. My to jako strana v pohodě přežijeme. Jsme už strana hodně silná a etablovaná.

Jsme ve všech zemských parlamentech, do kterých jsme kandidovali, v Evropském parlamentu. V Bundestagu nás bude 88. V těch dalších volbách budeme mít určitě ještě více hlasů než teď. Počítám s tím, že to bude nad dvacet procent. Souvisí to s globálním trendem. Jak jsem už říkal, levicové strany jsou na ústupu. Naopak vítězí strany nového typu. Takové, jako je AfD.  

Vaši soupeři, ale i média AfD označují jako populistickou, či dokonce krajně pravicovou. Kam ji řadíte vy?

Jsme strana liberálně konzervativní. V Česku jako něco mezi ODS a Svobodnými. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

14:35 Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Předpokládám, že na věci ‚šokující‘ se musíme teprve připravit, protože nás …