Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentství. Lze si v obecnosti říci, že šlo o úspěšných dva a půl roku? Je dobře, že prezidentem se stal zrovna Zeman, a ne Karel Schwarzenberg? Co by dnes bylo v Česku jinak?
Miloše Zemana jsem volil a byl jsem si vědom jeho kladů i záporů. Považuji v současné, velmi složité době, jeho působení za úspěšné a prospěšné České republice. Pokud by byl zvolen prezidentem Karel Schwarzenberg, určitě by bylo mnoho věcí jinak. Byli bychom daleko více zatažení do probíhajících konfliktů a naše vazalství by se výrazně prohloubilo. Domnívám se, že postoje pana knížete jsou motivovány ještě něčím jiným, než jsou zájmy našeho státu.
Zeman se vydal poměrně aktivně na pole zahraniční politiky. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států, rovněž jel do Číny. Co z jeho „východní“ politiky lze chválit, a co ne? Dle expertů zanedbává tradiční pojetí lidských práv a preferuje dělání byznysu... Je to dobře? Je něco, co se mu v oblasti vztahů s někdejším SSSR a Čínou nepodařilo, byť o to sám stál?
Většina prezidentových názorů plně koresponduje s většinovým názorem obyvatel. Že protiruské sankce nic nevyřeší, tedy kromě zvýšení mezinárodního napětí, bylo přece jasné od počátku jejich zavedení. Rád bych se dozvěděl jediný skutečně relevantní důvod, proč by prezident neměl jet do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Byl to výraz úcty a poděkování všem obětem války. Naopak o těch, kteří se oslav nezúčastnili, bych řekl jen to, že je to jejich věc. Je to výraz ubohosti a malosti. Co se týká Moskvy, vyčetl bych panu prezidentovi jedinou věc. A to, že se nezúčastnil vojenské přehlídky na Rudém náměstí. Výklad pojetí takzvaných lidských práv lze v současné době jakkoli zneužít k prosazování vlastních zájmů. Je směšné, že ti, kteří se nejvíce ohánějí jejich dodržováním, jsou schopni v podstatě čehokoli. Co je špatného na obchodu a dobrých vztazích s Čínou, naprosto nechápu. Ty jsou pro nás tak důležité, že je jen dobře, že se rozvíjejí.
Islám, imigrace, Islámský stát... Zde prezidentův hlas zní jasně: Odmítá přijímání muslimských uprchlíků, Islámský stát srovnává s nacismem, vybízí k ostraze hranic před imigranty. Liberální komentátoři tvrdí, že se podbízí xenofobním pudům české veřejnosti. Postupuje v tomto tématu Zeman správně? Má šanci zlepšit si u české veřejnosti ratingy popularity skrze hraní na tuto notu, či dokonce výrazně posílit svou pozici? Kterými výroky v oblasti imigrace a islámu spíš prospěl, a kterými spíše uškodil?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík