Americký velvyslanec se pustil do Zemana kvůli Rusku, ČT opět nevysílala Ovčáčkovu tiskovku. Zde je obsáhlá reakce Hradu

31.03.2015 17:40

ROZHOVOR Česká televize opět nevysílala v živém přenosu tiskovou konferenci hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, přestože to prý slíbila. Nakonec to prý zdůvodnila „technickými problémy“. ParlamentníListy.cz se mluvčího Ovčáčka zeptaly nejen na vztahy Hradu s ČT. Ředitel hradního tiskového odboru například prozradil, že se Miloš Zeman tento čtvrtek setká s ministrem dopravy. Reagoval také na bezprecedentní kritiku amerického velvyslance za chystanou Zemanovu cestu do Moskvy.

Americký velvyslanec se pustil do Zemana kvůli Rusku, ČT opět nevysílala Ovčáčkovu tiskovku. Zde je obsáhlá reakce Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vstupní brána na Pražský hrad

Pane řediteli, velvyslanec USA Andrew Schapiro v pondělí večer v ČT prohlásil: „Není na mě, abych říkal českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. Chápu, že prezident Zeman řekl, že je třeba vzdát hold obětem všech zemí v souvislosti s koncem druhé světové války. Ale ta symbolika, že je možná jediným vůdčím představitelem státu EU, který bude na podiu sledovat vojenský pochod, když ta armáda destabilizuje jeden ze států sousedících s EU, je prekérní“. Sice jedním dechem nechce radit prezidentovi, ale hned poté ho (byť mírně) kritizuje. Není to od diplomata jiné země nepatřičné? Bude to podle vás „prekérní“ situace?

Postoj pana prezidenta je jednoznačný. A zdůrazňuji, že tento postoj nehodlá pan prezident měnit. Platí, že 9. května chce osobně uctít památku zhruba 150 tisíc sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Zároveň se chce poklonit památce dvaceti miliónů sovětských občanů, kteří zahynuli za druhé světové války.

Podle médií se ruský prezident Vladimir Putin chystá využít oslav 70. výročí konce druhé světové války k bilaterálním jednáním se státníky, které se slavnostního ceremoniálu zúčastní. Je známo, zda dojde i k bilaterálnímu jednání Vladimira Putina s naším prezidentem? Případně stála by o to česká strana?

Pro pana prezidenta je účast na oslavách 70. výročí vítězství nad nacismem v Moskvě především příležitostí k tomu osobně uctít památku těch, kteří nás osvobodili od nacismu. Je třeba si neustále uvědomovat, že nacismus plánoval vyhlazení našeho národa. S bilaterálním jednáním v tuto chvíli pan prezident nepočítá.

Ve čtvrtek jste uvedl, že se pan prezident v tomto týdnu na Pražském hradě setká s ministrem dopravy Ťokem. O jakých tématech se bude hovořit? A je už jasné, který den se schůzka uskuteční?

Potvrzuji, že se pan prezident ve čtvrtek s panem ministrem setká. Hlavním tématem jednání bude systém výběru mýtného.

Plánuje se v současné době setkání ústavních činitelů k zahraniční politice a případně kdy?

Pan prezident se v minulém týdnu setkal s ministrem zahraničních věcí, v polovině příštího týdne se pak setká s panem premiérem. Jistě se bude řešit i zahraniční politika.

V médiích se objevila přepracovaná koncepce zahraniční politiky, v níž došlo na popud ministra Zaorálka k významným změnám. Především už tam není Rusko zmíněno pouze jako důležitý partner ČR, ale objevila se tam věta, že je Ruská federace „zásadní destabilizátor bezpečnostní architektury Evropy“. Nebude s tím mít pan prezident problém? Prezident republiky vystupuje kriticky vůči sankcím a v rámci debat o Rusku tak ostrá slova nikdy nepoužil, nemýlím-li se.

S touto koncepcí se nyní seznámí koaliční partneři a také opozice. Předpokládám, že s ní pan premiér seznámí příští týden pana prezidenta. Do té doby je jakýkoliv komentář předčasný.

Vaše dnešní pravidelná tisková konference nebyla opět vysílána živě na ČT24. Věděl jste o tom předem? A vysvětlujete si to jako jakousi odplatu České televize za ostrá vyjádření na její adresu z úst pana prezidenta i z úst vašich?

Dopředu jsem o tom nevěděl, naopak, webové stránky České televize informovaly, že tisková konference bude vysílána živě, a to v 11.30 hod. Na poslední chvíli jsme byli informováni, že došlo k technickým potížím s přenosem. Doufám, že nešlo o nic jiného. Informace, které zazněly, například k americkému konvoji nebo k přijetí eura, byly totiž zásadní.

Pan prezident se už delší čas nezúčastnil jednání vlády, Poslanecké sněmovny či Senátu. Je něco takového v dohledné době v plánu?

Samozřejmě platí, že se pan prezident bude v klíčových okamžicích jednání Poslanecké sněmovny nebo Senátu účastnit. V blízké budoucnosti tomu bude v případě horní komory, například při projednávání nových ústavních soudců.

Můžete potvrdit, zda v dubnu do ČR zavítá monacký kníže Albert II. a uskuteční se tedy jeho přijetí panem prezidentem?

Mohu potvrdit, že Českou republiku navštíví ve čtvrtek dne 9. dubna monacký kníže Albert II. Uskuteční se slavnostní přivítání na I. nádvoří Pražského hradu, pan prezident bude také s monackým knížetem jednat mezi čtyřma očima.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladý jihočeský aktivista Heller nastupuje za lidovce do sněmovny. Volby nejsou žádný malér, naopak konečně změna

19:52 Mladý jihočeský aktivista Heller nastupuje za lidovce do sněmovny. Volby nejsou žádný malér, naopak konečně změna

„Jednají pouze ve svém vlastním zájmu a poškozují naši zemi,“ říká na adresu prezidentových „spolupr…