Atomová válka? Červené tlačítko a návrat do pravěku, varuje odborník

13.06.2024 18:46 | Rozhovor

I lokální použití jaderných zbraní by bylo přelomem v celé civilizaci. Tisíce obětí a další miliony nadosmrti postižených i v dalších generacích. Zničená příroda, černozem, nerostné a vodní zdroje. Kontaminace, rozvrácení ekosystému. Opravdu toto chceme? Odborník na jadernou energii a zbraně, Václav Vítovec, ředitel Nadace Železné opony, která mj. provozuje ATOMMUZEUM, bývalý depot sovětských jaderných raket v Míšově na jižním Plzeňsku, v Brdech, uvádí v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz., že nejde o zbraně, ale politikum. Dodává, proč má Izrael jako první a zároveň poslední odstrašující prostředek právě jaderné zbraně.

Atomová válka? Červené tlačítko a návrat do pravěku, varuje odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel Nadace Železná opona Václav Vítovec

Co jsou to taktické a strategické jaderné zbraně, jaký je mezi nimi rozdíl? Hovoří se o nich téměř jako o konvenčních v budoucím, nedej bůh válečném, lokálním konfliktu.

Zjednodušeně řečeno taktické a operačně taktické jaderné zbraně jsou dělostřelecké granáty, pádové gravitační bomby do letadel a hlavice pro raketové nosiče s dostřelem cca 60–520 km a ráží 0.4 – 400 kilotun. Štěpná jaderná munice, kde se štěpí buď nejtěžší kov na planetě, a to je uran 235 nebo v jaderných reaktorech vyráběné plutonium 239, teoreticky dosahuje destrukční schopnosti max 1 Mt, prakticky pouze 500 kT. Čistě uranová bomba dělového typu použitá na Hirošimu měla 14 kT, použito bylo 68,5 kg obohaceného uranu 235 obohaceného na 83,7–93,3 procenta v devíti šaržích. V plutoniové implozní bombě, která je zcela jiného principu, bylo použito 6,19 kilogramu vojensky čistého plutonia a dosáhla 21 kT. Pro zajímavost, Nagasaki vyhodilo do vzduchu pouze 10,4 kg plutonia, které se podle světoznámého vzorce Alberta Einsteina E-mc2 přeměnilo řetězovou reakcí na energii.

Strategické jaderné zbraně jsou nosiče termojaderné munice s dostřelem až 15 000 kilometrů´, používané v ponorkách, mobilních odpalovacích zařízeních a podzemních silech s destrukční schopností 0,5–15 Mt.

Pro roznět termojaderné fúze se používá klasická štěpná varianta a kombinací obou lze docílit jakékoliv ráže. Termojaderná fúzní munice je zbraň s otevřeným koncem, nemá destrukční limit. Sovětská třístupňová termojaderná bomba otestovaná u severního pólu v r. 1961 měla 57 Mt. USA otestovaly termojadernou bombu max. ráže 15 Mt. Pro představu, za druhé světové války všechny zúčastněné země na sebe vyházely mezi 5–6 Mt.

Teoreticky jsou použitelné taktické jaderné zbraně s omezeným rozsahem destrukce a zamoření na přesně zaměřené vojenské objekty typu sklady munice, uzlová velicí centra, klíčové zbrojní továrny nebo soustředění živé vojenské síly. Strategické jaderné zbraně jsou nepoužitelné, protože postrádají vojenský smysl. Sovětská strategická raketa SS18 Satan s vícenásobnou termojadernou municí v hlavici byla schopná vyřadit území 300 000 čtverečních kilometrů, čtyři České republiky. Použití strategických jaderných zbraní by znamenalo návrat do prvobytně pospolné společnosti a elity, které by o tom rozhodly, by byly proklety na věky věků. Ani ony, až by po měsících nebo letech vylezly z podzemí, by ze života na naší krásné planetě neměly vůbec nic.

Strategické jaderné zbraně nejsou zbraně, ale vrcholová politika.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

23:59 Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Každá nová válka bude jistě strašná, o tom nelze pochybovat ani na moment. Jestli…