Babišovský hejtman, který vás v lecčems překvapí. Například se přimlouvá za malé podnikatele a střední třídu

07.01.2017 11:33 | Zprávy

ROZHOVOR „Čím méně daní, tím lépe. Myslím si, že vyšší daně mají také přímou souvislost s nárůstem byrokracie, protože jejich výběr a přerozdělení pak musí kontrolovat více lidí, a to jsou samé neproduktivní činnosti,“ uvádí vysokoškolský profesor a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). „Střední třída u nás zatím tahá za kratší konec, nemůže si odepsat některé životní náklady z daní jako větší podnikatelé,“ doplňuje své vyjádření k českému daňovému systému někdejší rektor Technické univerzity v Ostravě.

Babišovský hejtman, který vás v lecčems překvapí. Například se přimlouvá za malé podnikatele a střední třídu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Hejtman Ivo Vondrák.

Především v Moravskoslezském kraji, ale nejen v něm, má vedení významných ocelářských i strojírenských společností velký strach z udělení statutu tržní ekonomiky Číně Evropskou unií, což by mohlo zlikvidovat jejich export a následně pak celou výrobu. Pro průmyslové oblasti v Česku by to znamenalo mimo jiné i ohromnou nezaměstnanost. Nakolik se toho máme obávat, a co česká vláda může proti tomu dělat, podle vašeho názoru? 

Pro nás v Moravskoslezském kraji by to znamenalo opravdu velký problém. O práci by mohlo přijít 15 tisíc zaměstnanců přímo z výroby, a pokud bychom počítali i přidružené obory, tak by se to dotklo až 45 tisíc lidí. Jediným správným řešením je podle mne rozumná celní politika, která by zabránila dovozu čínské oceli, jež je výrazně levnější než ta evropská. A to především z toho důvodu, že při její výrobě se v Číně nemusí dodržovat řada limitů a ekologických opatření jako u nás. Hovoří se o tom, že tam je skutečně tak vysoká nadprodukce oceli, že by hravě pokryla celoevropskou potřebu. A jelikož je to problém celého starého kontinentu, tak by se měl i na celoevropské úrovni řešit.

Samozřejmě vláda by měla v této záležitosti razantně vystupovat a podpořit i naše odboráře, kteří nedávno cestovali do Bruselu protestovat proti udělení statutu tržní ekonomiky Pekingu. V tomto případě bychom si mohli vzít příklad z USA, kde se platí někdy i více než stoprocentní cla za dovoz určitých výrobků. Ohledně tohoto problému tak moc nesouhlasím s názorem pana prezidenta Zemana, že tržní ekonomikou je ta země, kde více než 50 procent firem je v rukou soukromých vlastníků. My proti dovozu čínské oceli na naši krajské úrovni vystupujeme, naše názory zveřejňujme a teď je důležité, aby začala v tomto směru něco zásadního podnikat i česká vláda.

Kauza útlumu Ostravsko-karvinských dolů (OKD) se táhne už řadu let. Podle posledních informací by se měl v březnu uzavřít nejztrátovější Důl Paskov, kde ale vedení OKD nechce vyplatit horníkům slíbené odstupné. Vláda prý také uvažuje o začlenění některých šachet do státního podniku Diamo. Tento problém se určitě dotkne vás i celého Moravskoslezského kraje. Jaké řešení budete podporovat?

V současné době se hledají zájemci, kteří by mohli část OKD koupit. Ti budou mít především zájem o zdravé, nezadlužené provozy, na nichž by mohli profitovat. To by bylo řešením, jak najít jeden zdroj příjmů. Tedy nalézt strategického partnera, který by pomohl zlepšit nedobrou ekonomickou situaci OKD. Pak zůstává ještě otázkou, co dále udělat s těmi utlumovanými šachtami. V tomto případě jsem přesvědčen, že se to neobejde bez veřejných financí, protože tak to fungovalo i v jiných evropských zemích. My jsme se už asi před rokem bavili na tripartitě o tom, aby některé doly převzal státní podnik Diamo, ale v tomto ohledu se zatím ze strany vlády nic nedělo. Proto jsme potom požádali vedení OKD, ať zpracuje studii na téma, jakým způsobem minimalizovat potřebu státních peněz na financování útlumu těžby. Ten dokument je už hotový. Nedávno také Diamo přišlo s návrhem na odkup některých šachet. V jakém stadiu realizace je ale teď tento záměr, bohužel nevím, nemám o něm zprávy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …