Setkal jste se v Česku s nějakými předsudky vůči Bělorusku?
Ani ne tak s předsudky, ale spíše s neznalostí. To je ale pochopitelné, z Česka se příliš do Běloruska nejezdí a z televize se mnoho lidé nedozvědí. Češi možná znají nějaké běloruské sportovce a vědí, kdo je v Bělorusku prezident, a tím to končí. Nedávno mě například překvapilo, že Černobyl je tady výhradně spojován s Ukrajinou, pro nás Bělorusy je to přitom naše velká tragédie. Na Bělorusko totiž spadlo sedmdesát procent radioaktivního odpadu a největší problémy byly pak u nás. Černobyl je právě na hranici Ukrajiny a Běloruska a třetina země je zamořená, čtvrtina obyvatel na tom území žije.
Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová se hlásí k několika identitám – ruské, běloruské a ukrajinské. Jak je to obecně s tou běloruskou?
Obrození bylo oproti západu v Ruské říši posunuto a všechny tyto procesy byly opožděné. Obrození proto zůstalo v 19. stol nedokončené. Pak za Stalina u nás následovaly silné represe proti národně orientované inteligenci, na konci 30. let bylo fyzicky zlikvidováno nebo odsunuto na Sibiř mimo jiné přes devadesát procent členů tehdejšího svazu spisovatelů, takže elita byla naprosto zničena. Po válce ještě zesílila rusifikace a to také nijak upevnění běloruského národního vědomí nepomohlo. Navíc v rámci Sovětského svazu byly velmi silné migrační procesy, takže dnes lze těžko najít někoho, kdo by byl „čistý“ Ukrajinec, Bělorus nebo Rus. Není to záležitost krve, ale uvědomění. Od rozpadu SSSR je to už i věc politická, běloruský režim kličkuje a nejčastěji se orientuje na východ. Běloruská mládež, která od narození mluví rusky, někdy z protestu přechází k běloruštině a hodně tomu pomáhaly třeba i rockové kapely, které používaly běloruštinu.
Sám mám jako mateřštinu ruštinu, narodil jsem se ve Vitebsku a dětství trávil v Minsku. Ten měl před druhou světovou válkou sto až dvě stě tisíc obyvatel, dnes tam žijí dva miliony obyvatel, většina z nich je maximálně třetí generace přistěhovalců z vesnic Běloruska a bývalého Sovětského svazu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Daniel