Bezpečnostní expert zcela vážně: Radím všem. Jestli se na to cítíte, určitě si udělejte zbrojní průkaz a co nejdříve si pořiďte zbraň!

05.02.2017 13:07 | Zprávy

ROZHOVOR „Válku o Pobaltí mezi Ruskem a NATO považuji leda za vhodný námět pro techno-thrillery,“ říká bezpečnostní expert a publicista Lukáš Visingr. K současným razantním krokům prezidenta Trumpa pak uvádí: “Barack Obama se chtěl vyhnout náročným operacím, a tak sahal k polovičatým zásahům, které ale nic nevyřešily, nebo spíše tu situaci ještě zhoršily. Mimochodem, nynější Trumpův poradce pro národní bezpečnost, bývalý generál Michael Flynn, byl z postu ředitele vojenské zpravodajské služby odvolán i proto, že Obamovu vládu opakovaně varoval, že její přístup k Sýrii způsobí katastrofu, jelikož povede k chaosu a vzestupu islamistů. Ukazuje se, že měl bohužel pravdu.“

Bezpečnostní expert zcela vážně: Radím všem. Jestli se na to cítíte, určitě si udělejte zbrojní průkaz a co nejdříve si pořiďte zbraň!
Foto: jdipracovat.cz
Popisek: Lukáš Visingr

Donald Trump pověřil své generály z Pentagonu vypracováním plánu na rychlé zničení Islámského státu. Domníváte se, že by to bylo v silách americké armády za současného stavu v Sýrii a Iráku? Odhodlají se Spojené státy k riskantní pozemní operaci? Myslíte si, že Trump si k tomu přizve pomoc i z Evropy, například z Velké Británie?

Nepochybuji, že v silách americké armády to bylo a je. Problém u amerických ozbrojených sil nebývá ani tak ve vojenských kapacitách, ale v přístupu politiků. Barack Obama se totiž chtěl vyhnout náročným „okupačním“ operacím z období George Bushe, a tak sahal k polovičatým zásahům, které ale takřka nic nevyřešily, nebo spíše tu situaci zhoršily. Mimochodem, nynější Trumpův poradce pro národní bezpečnost, bývalý generál Michael Flynn, byl z postu ředitele vojenské zpravodajské služby DIA (Defense Intelligence Agency) odvolán i proto, že Obamovu vládu opakovaně varoval, že její přístup k Sýrii způsobí katastrofu, protože povede k chaosu a vzestupu islamistů. Ukazuje se, že měl bohužel pravdu. Flynn tehdy říkal, že Amerika by měla buď zasáhnout s maximální palebnou silou, nebo nezasahovat vůbec. Tohle je přístup, který hlásal i prezident Eisenhower. Válka má být až poslední řešení, ale když už začne, má se do ní jít s plným nasazením. Nesmí se bojovat takříkajíc s jednou rukou za zády jako ve Vietnamu či jako dosud proti Islámskému státu. Takže si myslím, že USA by mohly vyslat i větší počet pozemních sil, pokud to opravdu bude třeba, a samozřejmě uvítají i pomoc spojenců. Každopádně očekávám, že Donald Trump jako prezident už nebude začínat žádné opatrné „omezené intervence“ s pochybnými výsledky a bude se po celou dobu držet té základní koncepce, která se dá přeneseně vyjádřit slovy: Buď nestřílejte vůbec, nebo střílejte ze všech hlavní.

A do jaké míry bude muset americký prezident při tomto možném odvážném plánu spolupracovat s Vladimírem Putinem?

Myslím si, že spolupráce by byla nanejvýš potřebná, což si Trump a Putin zajisté uvědomují. To příměří z konce roku 2016 bylo opravdu příznačné tím, že se na něm shodly Moskva, Teherán a Ankara, zatímco Američané byli zcela vynecháni, což jasně ukazuje, jak vliv USA v regionu poklesl. Donald Trump už určitě nechce zaplétat USA do dalších konfliktů, ale současně nechce, aby svůj vliv na strategicky důležitém Středním východě úplně ztratily, takže se bude snažit o nějaký pragmatický kompromis. Ostatně přichází neoficiální zprávy, že již probíhají zákulisní jednání o faktickém rozdělení Sýrie na jakési zóny vlivu mezi USA, Rusko a Turecko, kdežto Írán by měl přijít zkrátka. To dokazuje dvě věci. Za prvé, partnerství Moskvy a Teheránu není žádné opravdové spojenectví, je to jen kalkul. Putin je ryzí pragmatik a domnívám se, že mu nebude činit žádné problémy hodit Teherán přes palubu, pokud mu někdo nabídne lepší dohodu. A za druhé, ten plán nese evidentní rukopis muže, který stojí jako „šedá eminence“ za Trumpovým týmem. Henry Kissinger opakovaně Trumpa podpořil a tahle „kantonizace“ Sýrie je přesně to, co nedávno doporučoval. Ostatně i Trumpova politika vůči Rusku, Číně a Velké Británii se dá víceméně ztotožnit s některými Kissingerovými návrhy. A byl to Kissinger, kdo také podpořil Rexe Tillersona na pozici amerického ministra zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…