Brutální metody bruselské věrchušky vedly k brexitu. Uražení byrokraté a válcovací metoda. To může vést k rozpadu EU, obává se bývalá známá tvář z ČT

02.07.2016 8:58 | Zprávy

ROZHOVOR „Teď bych preferoval reformu Evropské unie na poněkud volnější společenství států, které bude většina členů podporovat víc než doposud. Ovšem uplatňovanou evoluční a konsensuální cestou, nikoliv brutálními metodami, používanými současnou bruselskou věrchuškou. Řekl bych, že právě tyto metody vedly k brexitu,“ konstatuje bývalý známý televizní reportér a nynější poslanec za ANO Zdeněk Soukup. Ten vidí v bezpečnostní oblasti jako největší nebezpečí pro Evropu Islámský stát a šíření islamistického terorismu téměř po celém světě.

Brutální metody bruselské věrchušky vedly k brexitu. Uražení byrokraté a válcovací metoda. To může vést k rozpadu EU, obává se bývalá známá tvář z ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude smrtelná. Velmi skepticky se k budoucnosti soudržnosti EU vyjádřil politolog Alexander Tomský ve svém posledním komentáři pro idnes.cz: „Doufejme, že bude pomalu chátrat a rozpadne se mírumilovně jako kdysi Sovětský svaz a nahradí ji nějaké minimalistické, pragmatické a vzájemně si konkurující společenství evropského trhu. Británii možná čeká lepší budoucnost než sklerotickou Evropu.“ Do jaké míry hrozí Evropské unii rozpad? Semkne se na pevné jádro, a zvítězí současný trend „více Evropy, více integrace“, anebo převládnou reformní tendence a z EU se stane volnější společenství států, které bude většina jeho členů podporovat více než doposud?

Odpovím nejdřív na poslední otázku. Teď bych preferoval reformu na poněkud volnější společenství států, které bude většina členů podporovat víc než dosud. V dlouhodobějším horizontu nevylučuji návrat k postupné integraci. Ovšem uplatňované evoluční a konsensuální cestou, nikoliv brutálními metodami, používanými současnou bruselskou věrchuškou. Řekl bych, že právě tyto metody vedly k brexitu. Bohužel, má přání, alespoň v současné době, zůstávají nevyslyšena. Uražení bruselští byrokraté se rozhodli pro válcovací metodu. Svolávají „elitní šestku“ zakladatelů, opět oprašují koncepty vícerychlostní Evropy, vydávají silácká prohlášení. To všechno opravdu může vést k rozpadu EU. Osobně si to nepřeju. Nicméně konstatuju, že přijetí projektu EU pro mě byl sňatek z rozumu. Když rozum vyprchá, přestane mít smysl i sňatek. To je, myslím, dilema pro spoustu lidí v Evropě. Apeluji na Brusel – nenechte nás tohle dilema řešit.  

Premiér David Cameron prohlásil, že Britové odejdou z Evropské unie až na podzim, tedy až opustí křeslo ministerského předsedy. Vůbec v Anglii po „vystřízlivění“ z výsledku referenda se ozývá dost hlasů, aby se z EU nevystupovalo, nebo ať se lidové hlasování zopakuje. Myslíte si v této souvislosti, že pro Británii existuje podobná cesta zpět do EU?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

SOCDEM

Navážíte se do SOCDEM, ale nemyslíte, že je to menší zlo než strany, které jsou ve sněmovně místo ní? A že upozorňuje na kauzu dozimetr, podle vás není důvod a nejsou ani pochybností, že vyšetřování probíhá v pořádku, což ostatně zpochybnil i ministr spravedlnosti, a že STAN nemá máslo na hlavě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinský generál nalil čistého vína. Šándor: Nic se nezmění, Západ nemůže přiznat porážku

19:50 Ukrajinský generál nalil čistého vína. Šándor: Nic se nezmění, Západ nemůže přiznat porážku

Realistický pohled na situaci Ukrajiny, nastíněný generálem Zálužným, podle Andora Šándora Zelenskyj…