Bude nutné utáhnout opasky? Ano, ale dotačním baronům! Ekonom Kohout o tom, co nás čeká

14.10.2021 19:10 | Rozhovor

„Po éře rozhazování není vhodné začít s brutálními škrty, neboť by to přineslo recesi. Program šetření by měl být postupný a doprovázený liberalizací podnikání. Tedy seškrtáním legislativy, která funguje především jako závaží, koule na nohou ekonomiky. Domnívám se, že zejména v bytové výstavbě je něčeho takového silně zapotřebí,“ říká renomovaný ekonom Pavel Kohout k tomu, co by mělo být úkolem příští vlády. „Neexistuje žádný důkaz, že by euro pomohlo komukoli jinému než německému ministerstvu financí, které díky krizi paradoxně ušetřilo na dluhové službě. Naopak evropské ekonomice euro prokazatelně uškodilo,“ varuje dále před tím, aby se v nové Sněmovně řešila například adopce eura.

Bude nutné utáhnout opasky? Ano, ale dotačním baronům! Ekonom Kohout o tom, co nás čeká
Foto: Repro ČT24
Popisek: ekonom Pavel Kohout

Nová vláda bude muset jako jednu z hlavních věcí řešit příští rozpočet. Na stole leží návrh Aleny Schillerové, který počítá se schodkem takřka 400 miliard korun. Kde v něm podle vás bude nutné škrtat?

Na tuto otázku nelze odpovědět bez přípravy. Kdybych byl jmenován ministrem financí, vzal bych si k ruce tým čtyř nebo pěti dobrých analytiků a dal bych jim za úkol vyhledat možnosti úspor. Nepochybuji, že by úkol splnili. Ovšem je tu jedna věc: po éře rozhazování není vhodné začít s brutálními škrty, neboť by to přineslo recesi. Program šetření by měl být postupný a doprovázený liberalizací podnikání. Tedy seškrtáním legislativy, která funguje především jako závaží, koule na nohou ekonomiky. Domnívám se, že zejména v bytové výstavbě je něčeho takového silně zapotřebí.

Je možné, že volební výhra dosavadní opozici ještě zhořkne? Co vlastně ekonomicky vzato zdědí po Babišovi? Přijde nevyhnutelně utahování opasků?

Ekonomika je na jedné straně přehřátá, což je vidět na inflaci a na stavu trhu práce. Na straně druhé hrozí recese některých odvětví. Například notoricky známé potíže automobilového průmyslu kvůli nedostatku čipů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…