Budeme jako myslivci, plánuje docent Konvička svému novému hnutí. Přečtěte si, co dalšího nám řekl, když postavil Blok proti islámu

07.06.2015 15:59

ROZHOVOR S peticí proti nucenému přijímání imigrantů to ve sněmovně nemusí dopadnout tak růžově jako s tou, která slavila úspěch loni a zabránila, aby se islám stal oficiálním náboženstvím. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to přiznává Martin Konvička, iniciátor facebookové komunity „Islám v ČR nechceme“, která v sobotu získala vyšší nadstavbu – spolek Blok proti islámu.

Budeme jako myslivci, plánuje docent Konvička svému novému hnutí. Přečtěte si, co dalšího nám řekl, když postavil Blok proti islámu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jiří Barták (vlevo) s Martinem Konvičkou.

Právě během ustavujícího sněmu (reportáž ZDE) stihl odpovědět na několik otázek. Vyjádřil se nejen k plánům, které mohou ovlivnit setrvání České republiky v Evropské unii. Mimo jiné vysvětlil, proč by měl být ctěn a nikoli hanoben.

Oznámil jste, že 10. června ponesete do sněmovny petici proti nucenému přijímání imigrantů se 33 tisíci podpisů. Mnohé petiční akce v naší republice jsou „vzaty na vědomí“, je kolem nich humbuk, ale nic neprosadí. Jaký další průběh očekáváte vy? Myslíte, že vládu skutečně donutíte?

Očekáváme, že se v nejbližší době uskuteční veřejné slyšení, a před petičním výborem předneseme zákonodárcům  požadavky, tedy co bychom chtěli. Chceme urychlené veřejné slyšení ještě do prázdnin, protože během léta by mohly kvóty být v tichosti schváleny. Podotknu, že v loňském roce, kdy IVČRN organizovala petici proti rozšíření práv muslimských obcí, veřejné slyšení způsobilo, že se k nám veřejně přihlásili někteří poslanci, což vyvolalo takový tlak na Ministerstvo kultury, že učinilo, co jsme po nich peticí požadovali – opravdu přísně hodnotilo, zda Ústředí muslimských obcí splňuje podmínky k přiznání té vyšší registrace. Ta byla nakonec odložena o deset let.

Teď to ale pravděpodobně nebude tak snadné. My si uvědomujeme, že uprchlická akce – vnucené kvóty – není jen záležitost České republiky, ale je tu tlak z Evropské unie, z Bruselu. Petice ovšem nechce nic jiného, než aby vláda dodržela své slovo. Vláda se totiž několikrát  vyjádřila, že kvóty na přijímání uprchlíků odmítá. Pakliže slovo nedodrží, petice bude pokračovat – předpokládám, že 100 tisíc podpisů získáme. A pokud se vláda nějakým způsobem nevzepře bruselskému diktátu, okamžitě zahájím petici za vystoupení z Evropské unie! Troufám si tvrdit, že ve spolupráci se slovenskými a polskými kolegy ten milion podpisů získáme.

Na tiskové konferenci vedle vás seděla Jana Volfová z České suverenity. Podle stanov spolku budou členové neveřejní, nevím, zda se chystáte prozradit, jaké další politické subjekty či jednotliví politici budou oficiálně spolupracovat – například Úsvit, Okamurův SPD či podobná hnutí…?

K tomu bych se nyní asi úplně nevyjadřoval. Protože my jsme se otevřeli, chceme rozhodně spolupráci v širokém okruhu politiků.

Ptají se vás, zda by blok neměl být rovnou politickou stranou. Nyní to tak není a dílčí politické strany k vám přistupují. Pokud se dejme tomu v průběhu pěti let politickou stranou stanete, nemůže nastat nějaký problém, rozkol, když nyní některé strany „spolknete“ pod sebe a pak jim můžete být konkurencí?

V průběhu pěti let – to je opravdu divoký výhled. Situace se mění tak hodně rychle, že mluvíme o měsících až letech. Jedním z účelů bloku opravdu je zásadním způsobem ovlivnit politiku v této zemi. Teď nevíme úplně, zda budeme dodávat nezávislé kandidáty na jiné kandidátky. Nebo budeme uzavírat ad hoc koalice při různých volbách. Nebo se staneme líhní talentů pro politické subjekty… To necháme na vývoji.  Co je ale podstatné – zatím nechceme být stranou v pravém slova smyslu právě proto, že stranická politika by  mohla ten odpor proti islámu rozmělnit, vpravo vlevo, s Ruskem, bez Ruska a tak dále… Naopak toto je tak celospolečenská záležitost, že bych to naše působení přirovnal k myslivcům – to je společenská organizace, výkonná, organizovaná, s otevřeným členstvím, vnitřní disciplínou, velice schopná ovlivňovat politiku, lobbovat. A to říkám přesto, že jako ekolog a ochránce přírody mám k myslivecké činnosti výhrady.

Lidé se na sněmu registrovali za členy bloku, v mnoha městech republiky se podepisuje petice proti povinnému přijímání imigrantů. Co teď tedy kromě toho může udělat obyčejný člověk, aby přispěl aktivně k tomu, co chcete prosadit?

Vyplnit přihlášku, složit roční příspěvek, samozřejmě se legitimovat. Pak je možné se zapojit do krajské práce v rámci našeho bloku – nyní začnou vznikat krajské pobočky či divize. Té práce je hodně… Do podzimu bude vybudována struktura ve všech krajích. V tuto chvíli existuje sedmičlenná akční rada, která se rozšíří o 14 lídrů krajů na jednadvacet.

Jaké kraje jsou nyní v rámci iniciativy Islám v ČR nechceme nejaktivnější?

Některé kraje už fungují, některé se konstituují. Nechci žádnému kraji ublížit… Tak namátkově aktivní jsou Olomouc, Ústí nad Labem, České Budějovice, Praha, také Brno, Východní Čechy… Zhruba polovina republiky už „šlape“.

Jste ve svých protiislamistických úmyslech čím dál více vidět. Už nyní jste měl jisté problémy i na akademické půdě, kde působíte a která je obecně považována za apolitické prostředí… Nemáte obavy, že byste v budoucnu mohl „být odejit“?

Já si nedovedu představit, že bych měl být „odejit“ z akademické půdy. Tak třeba teď, během ustavujícího sněmu Bloku proti islámu, nejsme na akademické půdě… Spousta akademiků v této zemi jsou poslanci, ministři, starostové, zastupitelé… Veřejná angažovanost by měla akademika spíše ctít než hanobit. Za o to ostudnější pokládám aktivity některých svých akademických kolegů, dokonce v rektorských funkcích, kteří dali najevo otevřeně pohrdání demokratickými principy. To jsou akademici, kteří by se nad sebou měli zamyslet.

A ze strany studentů nemáte někdy negativní reakci, protože přece jen všichni nemusejí mít stejný názor?

Se studenty se snažím toto téma vůbec neotevírat, protože je to téma citlivé – to by bylo ono vnášení tématu na akademickou půdu. Ale samozřejmě na druhou stranu mám Facebook, takže studenti vědí, co dělám. Vím, že jsou tací, kteří nesouhlasí. Mnozí mě podporují velice, až jsem překvapen. Ale ve škole se na to neptám. Se studenty, se kterými se setkávám, si myslím, že tak u 70 procent mám podporu. Je to tedy o trošku horší než u veřejnosti obecně.

Vy jste na sněm pozval dánského psychologa a islamofoba. Proč by mohl být pro nás v Česku přínosem?

Pracoval v kodaňských věznicích pro mladistvé. Byl přesvědčen, že muslimští delikventi, kterých je tam spousta, se tam dostávají vlivem útlaku, rasismu, špatnou společností. Trvalo několik let – a sám se tomu bránil – než se přesvědčil, že příčinou je islám. Ta špatná víra, kterou mají. Před lety na konferenci o delikvenci mládeže to veřejně řekl. Udělal islamofobní coming-out, za což byl samozřejmě označen za xenofoba, fašistu, rasistu, nácka… Jak to známe. Nicméně pravda se nedá zastřít!


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

4:43 A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

Proč jsou lidé v Gruzii či na Ukrajině šťastnější než tady? Bloger a spisovatel Ladislav Větvička si…