Bylo mi pět let a ještě si pamatuji na sovětská děla v lese, vzpomíná ministr Herman na rok 1968. Komunisté se od těch zločinů nikdy nedistancovali, je třeba volit demokraty

24.08.2017 18:53 | Zprávy

ROZHOVOR Ministr kultury Daniel Herman přiznává, že vidí v prohlášení papeže, že Evropa by měla přijímat migranty i na úkor své bezpečnosti, a praxí ve Vatikánu určitý rozpor. „Do jisté míry mi to nerezonuje s praxí, kterou z Vatikánu znám, kdy právě bezpečnostní opatření v tomto samostatném státě v srdci Říma jsou velmi přísná. Do Vatikánu nelze vstoupit bez přísné kontroly, bez bezpečnostních rámů, to znamená, že Vatikán ve své praxi uplatňuje bezpečnostní předpisy možná mnohem přísněji než okolní Itálie,“ konstatoval bývalý katolický kněz a někdejší mluvčí České biskupské konference. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se ministr vyjádřil k tragickým výročím, která si koncem srpna připomínáme.

Bylo mi pět let a ještě si pamatuji na sovětská děla v lese, vzpomíná ministr Herman na rok 1968. Komunisté se od těch zločinů nikdy nedistancovali, je třeba volit demokraty
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL

Den 23. srpna připadá na tragické výročí uzavření smlouvy, které se zkráceně říká Molotov – Ribbentrop. Byla uzavřena mezi Německem a Ruskem v roce 1939 s tajným dodatkem o rozdělení vlivu v Evropě. Myslíte si, že je třeba si tento den, který byl jakýmsi začátkem druhé světové války, ještě dnes připomínat? Třeba proto, že dokazuje, jak blízko k sobě mají komunismus a nacismus.

Totalitní ideologie jakéhokoli zabarvení mají k sobě blízko. A tento den, který vstoupil do historie jako pakt Ribbentrop – Molotov, je jedním z velmi důležitých výročí, protože se odehrál plus minus zhruba týden před vypuknutím druhé světové války. Na základě této dohody o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem došlo k tomu, že Polsko 1. září přepadla vojska nacistického wehrmachtu a 17. září z východu vojska Stalina. A tím vlastně vypukla druhá světová válka se stovkami milionů obětí. To jsou věci, které je potřeba neustále připomínat. A dokud žijí pamětníci těchto událostí, nemůžeme vlastně hovořit jen o historii. Je to součást našich novodobých dějin, které je třeba znát i z důvodu jakéhosi poučení pro budoucnost.

Bohužel ve školních osnovách jsou novodobé dějiny odsouvány poněkud do pozadí. V těchto dnech jsem viděla u příležitosti jiného významného výročí, které jsme si připomněli před pár dny, 21. srpen 1968, kdy k nám vstoupila okupační vojska Varšavské smlouvy, anketu mezi mladými lidmi. A byla jsem šokována, protože většina z nich nejenže toto výročí neznala, ale ani nevěděla nic o okupaci Československa v roce 1968. A přitom to není tak dávno, my starší si ty tragické události dobře pamatujeme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Drzost.“ Pavel Janeček nemůže uvěřit, co všechno je s tendrem na Dukovany špatně

20:30 „Drzost.“ Pavel Janeček nemůže uvěřit, co všechno je s tendrem na Dukovany špatně

Podle energetického experta Pavla Janečka je toho s tendrem na Dukovany v nepořádku hodně. „Tento te…