Bývalý kurdský partyzán varuje Evropu: Erdogan teď bude dávat občanství hlavně uprchlíkům ze Sýrie. Jeho teroristé snadno přijdou k vám. Těšte se

30.07.2016 14:30

ROZHOVOR Současné čistky v Turecku, zatýkání a hrozící masové popravy, iniciované tureckým prezidentem Erdoganem po zvláštně nepovedeném pokusu o puč jinak kvalitně vycvičenou tureckou armádou, děsí nejen demokratickou část tamní společnosti, ale hlavně zdejší Kurdy. Vědí prý, že po nich jde Erdogan nejvíce. Dřívější kurdský partyzán proti turecké genocidě na východě Turecka a dnešní bojovník proti Islámskému státu v zatím neuznaném Kurdistánu poskytl ParlamentnímListům.cz na toto téma exkluzivní rozhovor. Hlavu Turecka v něm přirovnává k Saddámu Husajnovi.

Bývalý kurdský partyzán varuje Evropu: Erdogan teď bude dávat občanství hlavně uprchlíkům ze Sýrie. Jeho teroristé snadno přijdou k vám. Těšte se
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž
reklama

Asi nechcete, aby vás turecká zpravodajská služba, jejíž lidé jsou i na pražské ambasádě, identifikovala. Aby se nemohli mstít na vašich příbuzných v Turecku, jak vám mám říkat?

Máte pravdu, část mé rodiny žije ve východním Turecku, ale část také na severu Iráku. Pro vaše čtenáře tedy budu Mehmet Čali.

Dobře. Jak, pane Čali, vnímá kurdská opozice snahy autoritářského tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana znovu zavést v Turecku jako jednu z reakcí po neúspěšném armádním převratu pro své politické odpůrce trest smrti? Být Kurdem nebylo ani před letošním červencem v Turecku asi nijak zvlášť bezpečné, ne?

Kurdské politické strany, a to hlavně třetí největší strana v tureckém parlamentu, spolu s předsedou Demokratické strany lidu (HDP) Selahattinem Demirtasem ostře odsuzují nejen vojenský puč, ale i následné kroky prezidenta Erdogana a vlády premiéra Binali Yildirima. Snahy obnovit v Turecku trest smrti jsou velmi nebezpečné, nejen pro všechny Kurdy, ale i pro všechny demokratické síly v Turecku, odbory, univerzity a média.

Mnozí pozorovatelé upozorňují, že kroky současné hlavy Turecka už nejsou jen autoritářské, ale nesou prvky totalitní moci, o čemž svědčí mimo kriminalizaci až třetiny armádních generálů také zatčení a uvěznění tisíců státních zástupců a soudců, kteří mají být ze zákona nezávislí na výkonné moci. Jak byste konání prezidenta Erdogana popsal vy?

Kroky současně hlavy Turecka Recepa Tayyipa Erdogana jsou skutečně velmi nebezpečné. On to moc dobře ví, na to je expert, aby zneužil vzpouru části armády k vymýcení všech svých protivníků ze státní správy. Erdogan teď navíc pořád vyzývá Turky, aby dál byli venku na veřejných místech a drželi tzv. demokratické hlídky, takže pokus o nový puč se nedá vyloučit. Teď se navíc v posledních zbytcích nezávislých médií objevila zpráva, že Erdogan už před šesti měsíci připravoval seznam skutečných i potenciálních protivníků po celém Turecku. Už tehdy chystal hlavně čistky v armádě, justici, školství, zdravotnictví atd. A jak bych ho popsal? Přirovnal bych ho k dalším dvěma diktátorům: k Saddámu Husajnovi v Iráku a Bašáru al Asadovi v Sýrii. Recep Tayyip Erdogan v Turecku je stejný jako oni.

Jak se podle vás události v Turecku, resp. po zahájení represí proti opozici, odrazí v bojovém nasazení Kurdů proti Islámskému státu, ke kterému prý mělo Erdoganovo Turecko neoficiálně v mnoha ohledech blízko už před pokusem o puč?

Cely svět to ví a je to už potvrzeno, že Erdogan a jeho strana pomáhala a stále pomáhá teroristům z Islámského státu. Navíc nepomáhá jenom teroristům z IS, ale také teroristům ze skupin An-Nusrá, Ahrar al-Sham a dalších teroristických skupin. Teroristé z IS jsou zločinci a nepřátelé kurdského národa. Jedině naše bojovnice a bojovníci, muži a ženy, mohou tyto zločince a teroristy porazit. Bez ohledu na to, jak moc jim bude Turecko a Erdogan pomáhat. My zvítězíme!

Zůstane podle vás Turecko i přes své současné vzdalování se elementárním lidským právům součástí NATO – třeba jen proto, že si Západ uvědomuje význam postavení Turecka proti Rusku či některým frakcím Islámského státu a protisyrské opozici? A nebude to de facto znamenat schválení a mlčící souhlas s dalším porušováním lidských práv v Turecku?

Turecko vyhlásilo tříměsíční výjimečný stav. Všechny podezřelé může držet až 30 dnů v izolaci. Obávám se ale, že ani Západ, ani NATO proti Erdoganovi nic dělat nebudou. Na jeho porušování lidských práv nebudou vůbec brát ohled, protože kšeft je kšeft. Ekonomické zájmy jsou pro Západ důležitější než lidská práva. Takže Evropa a NATO budou dělat, že se v Turecku nic neděje.

Hrozí podle vás další stupňování vydírání Evropské unie prezidentem Erdoganem, který už několikrát otevřeně varoval, že pokud Turci nedostanou výhody bezvízového styku se zeměmi Evropské unie, vypustí do Evropy další statisíce muslimských migrantů z rizikových zemí?

Erdogan je moc chytrý. Dobře ví, že Evropa je vůči němu bezmocná a neví, jak má vyřešit problém s masou muslimských imigrantů valících se na ni. Takže ji bude dál a dál vydírat. Teď chce nově dávat hlavně občanství uprchlíkům ze Sýrie a jsem přesvědčen, že to je schválně, aby tito teroristé, kteří ho za to budou poslouchat na slovo, dostali občanství a mohli se pak volně pohybovat po celé Evropě, aniž by byli jakkoliv policií pronásledováni. To je přece jasné: když Turecko dostane bezvízový styk, Erdoganovi teroristé snadno přijdou do Evropy. Turecká vláda jim a dalším milionům běženců otevře hranice a pošle je sem k vám. Těšte se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Blahuš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Budou žít ve strachu. Fiala, Pekarová, Hamáček.“ Petr Hampl k Rusku a skutečné moci zde

18:52 „Budou žít ve strachu. Fiala, Pekarová, Hamáček.“ Petr Hampl k Rusku a skutečné moci zde

„Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní zem…