V posledních dnech se téměř všechna česká média zabývala odprodejem podílu miliardáře Zdeňka Bakaly v Ostravsko-karvinských dolech „spřízněným“ majitelům z mezinárodní firmy AHG. Po Bakalově působení, coby jednom z významných vlastníků dolů, zůstalo OKD horentně zadlužené a Moravskoslezskému kraji hrozí sociální kolaps, při kterém by mělo přijít o práci několik tisíc lidí. Analytička Zlámalová na portálu Echo24.cz k tomu uvádí: „OKD je klasický tunel prováděný za asistence špičkových právníků. Je to tunel na stát, akcionáře i věřitele.“ Dále pak zmíněná publicistka informuje, že Zdeněk Bakala měl údajně z důlní společnosti získat až 70 miliard korun. Co si o těchto argumentech myslíte?
Podle mých informací, které jsem obdržel, byl čistý zisk OKD za období let 2006 až 2012 asi 30 miliard korun. Na dividendách a odměnách bylo akcionářům za stejné období vyplaceno 60 miliard korun. V roce 2008 byly vydány akcie v hodnotě 40 miliard. To už jsme na 100 miliardách. Dále byly vydány dluhopisy ve výši 20 miliard, chyběly totiž peníze.
Je zvláštní, že bylo vykázáno 420 milionů tun zásob černého uhlí, přičemž v České republice bylo jen 180. Zbytek byl vykázán u polského dolu, ale Poláci nikdy zásoby neprodali. Tato transakce mohla ovlivnit cenu akcií na trhu a je na akcionářích zjistit, zda se nejednalo o podvod. Společnost AWT se údajně prodala za 3,7 miliardy a koksovny za 2,5 miliardy. Dále se v materiálech uvádí, že další dividendy z bytů OKD dosáhly výše 4,7 miliard. Kolik z toho získal Zdeněk Bakala, si každý může odhadnout.
Jak si lze vysvětlovat definitivní odchod Zdeňka Bakaly z OKD? Některá média spekulují, že by se tím mohly „pohnout ledy“. Tedy, že vláda bude zřejmě vstřícnější k novým majitelům a více jim bude pomáhat odvrátit sociální katastrofu, jelikož je známý dosavadní odpor ministra financí Babiše vůči miliardáři Bakalovi. Naopak někteří horničtí odboráři se obávají, že zahraniční majitelé nebudou mít už naprosto žádné skrupule a ztrátovou společnost nechají padnout. Kdo může mít spíše pravdu?
Pokud by bylo jen poloviny pravdy v článcích o nových investorech, pak by to pro horníky a daňové poplatníky neznamenalo nic dobrého. Finančníci si zřejmě přišli pro peníze, které ztratili špatným podnikáním. Budou se muset smířit s tím, že nic nedostanou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán