Bývalý šéfodborář Zavadil pálí do Bakaly: Morální člověk by se takto nezachoval. Peníze jsou ale zřejmě přednější než charakter!

04.03.2016 13:48

ROZHOVOR Ideálním řešením současné krize v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) by byla podle bývalého odborářského předáka a nynějšího předsedy parlamentního výboru pro sociální politiku Jaroslava Zavadila dohoda o převzetí oddlužené společnosti OKD, například státním podnikem Diamo. Pokud by to však nešlo, mělo by se uhlí těžit dál. Jeden propuštěný havíř by jinak stál daňové poplatníky až 250 tisíc korun ročně, což by mohlo znamenat zvýšení financí na nezaměstnanost až o 5 miliard. Na adresu Zdeňka Bakaly pak Jaroslav Zavadil konstatuje: „Morální člověk by se určitě tak nechoval, ale peníze jsou zřejmě důležitější než charakter podnikatele.“

Bývalý šéfodborář Zavadil pálí do Bakaly: Morální člověk by se takto nezachoval. Peníze jsou ale zřejmě přednější než charakter!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil

V posledních dnech se téměř všechna česká média zabývala odprodejem podílu miliardáře Zdeňka Bakaly v Ostravsko-karvinských dolech „spřízněným“ majitelům z mezinárodní firmy AHG. Po Bakalově působení, coby jednom z významných vlastníků dolů, zůstalo OKD horentně zadlužené a Moravskoslezskému kraji hrozí sociální kolaps, při kterém by mělo přijít o práci několik tisíc lidí. Analytička Zlámalová na portálu Echo24.cz k tomu uvádí: „OKD je klasický tunel prováděný za asistence špičkových právníků. Je to tunel na stát, akcionáře i věřitele.“ Dále pak zmíněná publicistka informuje, že Zdeněk Bakala měl údajně z důlní společnosti získat až 70 miliard korun. Co si o těchto argumentech myslíte?

Podle mých informací, které jsem obdržel, byl čistý zisk OKD za období let 2006 až 2012 asi 30 miliard korun. Na dividendách a odměnách bylo akcionářům za stejné období vyplaceno 60 miliard korun. V roce 2008 byly vydány akcie v hodnotě 40 miliard. To už jsme na 100 miliardách. Dále byly vydány dluhopisy ve výši 20 miliard, chyběly totiž peníze.

Je zvláštní, že bylo vykázáno 420 milionů tun zásob černého uhlí, přičemž v České republice bylo jen 180. Zbytek byl vykázán u polského dolu, ale Poláci nikdy zásoby neprodali. Tato transakce mohla ovlivnit cenu akcií na trhu a je na akcionářích zjistit, zda se nejednalo o podvod. Společnost AWT se údajně prodala za 3,7 miliardy a koksovny za 2,5 miliardy. Dále se v materiálech uvádí, že další dividendy z bytů OKD dosáhly výše 4,7 miliard. Kolik z toho získal Zdeněk Bakala, si každý může odhadnout.

Jak si lze vysvětlovat definitivní odchod Zdeňka Bakaly z OKD? Některá média spekulují, že by se tím mohly „pohnout ledy“. Tedy, že vláda bude zřejmě vstřícnější k novým majitelům a více jim bude pomáhat odvrátit sociální katastrofu, jelikož je známý dosavadní odpor ministra financí Babiše vůči miliardáři Bakalovi. Naopak někteří horničtí odboráři se obávají, že zahraniční majitelé nebudou mít už naprosto žádné skrupule a ztrátovou společnost nechají padnout. Kdo může mít spíše pravdu?

Pokud by bylo jen poloviny pravdy v článcích o nových investorech, pak by to pro horníky a daňové poplatníky neznamenalo nic dobrého. Finančníci si zřejmě přišli pro peníze, které ztratili špatným podnikáním. Budou se muset smířit s tím, že nic nedostanou.

Domníváte se, že má například ministerstvo práce a sociálních věcí či MPO v případě rychlého uzavření některých šachet (hovoří se především o dolech Paskov, Lazy a Darkov) připravené „krizové varianty“, aby několik tisíc propuštěných zaměstnanců nezahltilo úřady práce v Moravskoslezském kraji? Nezabývali jste se také vy touto problematikou na jednání výboru pro sociální politiku Parlamentu ČR?

Výbor se touto otázkou dosud nezabýval, ale do budoucna to nelze vyloučit. Problém samozřejmě sleduji a jsem v kontaktu se zástupci zaměstnanců. Budu-li mít pocit, že ze strany výboru můžeme pozitivně přispět, budu prosazovat, aby se takový bod objevil v programu výboru.

Jak si myslíte, že se česká vláda vůbec zachová v kauze OKD? Zatím někteří její ministři prohlašují, že se nebudou v žádném případě nalévat peníze do soukromé firmy, ale na sociálních programech pro horníky se míní podílet. Jenže například zřizování nových průmyslových zón, o kterých se hovoří, kde by propuštění lidé získali práci, je během na dlouhou trať. A jak by se mělo vůbec dále naložit s OKD? Údajně v polovině ze současně fungujících dolů je ještě zásoba uhlí asi na 7 let. Mělo by se v těžbě pokračovat, když cena této komodity neustále klesá? Někteří ekonomové ale varují, že česká energetika je na uhlí stále dost závislá, a to dovážené z Polska je prý poměrně drahé…

Ideálním řešením by byla dohoda o převzetí oddlužené společnosti OKD, například státním podnikem Diamo. Následně pak provádět dlouhodobý útlum s využitím pracovního potenciálu a přípravou nových pracovních míst. To však asi nepůjde. Jednoznačně je lepší z hlediska daňových poplatníků pokračování v těžbě i za cenu podpory (do 2018 je povolena v rámci EU, muselo by se o ni požádat) než rychle zavírat doly. Jeden nezaměstnaný bude stát daňové poplatníky 250 tisíc korun ročně. Což by mohlo znamenat i zvýšení finančních prostředků na nezaměstnanost až o 5 miliard. Pokud by se doly zavřely, cena uhlí se zvýší a je otázkou času, kdy podobné problémy začnou řešit ocelářské firmy.

Horníci se také obávají, že jim noví zaměstnavatelé z mezinárodní firmy AHG nebudou schopni splnit jejich nároky z kolektivní smlouvy, tedy takzvaný sociální program. Domnívají se, že pak zasáhne stát a smluvní odstupné jim doplatí. Jsou jejich úvahy vůbec reálné?

Je to předběžně dohodnuté s tím, že by stát vložené finanční prostředky pak vymáhal po majitelích OKD.

V současné době probíhá soudní řízení se soudními znalci a bývalými úředníky z Fondu národního majetku, kteří při privatizaci OKD podhodnotili Ostravsko-karvinské doly o několik miliard. Kapsu si pak „namastila“ jedna soukromá společnost a posléze i několik dalších. V privatizační kauze jsou, podle deníku Dnes, prý zainteresováni i blízcí spolupracovníci premiéra Sobotky. Myslíte si, že se jedná o skutečnost, anebo je to už „dělostřelecká příprava“ před blížícími se krajskými volbami?

Nezlobte se, ale s touto otázkou byste se měl obrátit spíš na pana premiéra. Já o takovém spojení nic nevím.

Při vyhodnocování osobností v oblasti podnikání za rok 2015 v ČR zařadila před nedávnem redakce prestižního deníku Dnes mezi ty nejúspěšnější i Zdeňka Bakalu. O čem to svědčí? Myslíte si, že u nás stále, i po divoké privatizaci z 90. let, si některé české elity považují jedince, kteří umí vydělat peníze jakýmkoliv způsobem, i když to má pak negativní dopad na celou společnost?

Stát má možnosti, jak chránit svůj majetek. Bohužel pan Bakala měl lepší právníky a poradce, a proto nám opravdu zůstala jen slupka šachet bez pozemků a bytů. Morální člověk by se určitě takhle nechoval, ale peníze jsou zřejmě důležitější než charakter podnikatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už je pozdě. Zelený plán EU a jeho další drastický dopad? Ivan David tuší. Půjde o potraviny

16:41 Už je pozdě. Zelený plán EU a jeho další drastický dopad? Ivan David tuší. Půjde o potraviny

O 11. září 2001, debaklu v Afghánistánu, dopadech ozeleňovacích plánů EU na zemědělství i Green Deal…