ČSSD provádí sociální exces a všichni jsme jejich rukojmí. Topkařka Langšádlová hubuje

16. 11. 2013 6:34

ROZHOVOR ČSSD a hnutí ANO musí ukázat, co umí a pokusit se naplnit sliby. Tvrdí to místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Podle ní měl v pokusech o odstranění Bohuslava Sobotky z koaličního vyjednávání prsty prezident Miloš Zeman a nelíbí se jí kritika sociální demokracie směrem k důchodové reformě, když sami nenavrhli žádnou alternativu.

ČSSD provádí sociální exces a všichni jsme jejich rukojmí. Topkařka Langšádlová hubuje
Foto: Daniela Černá
Popisek: Helena Langšádlová
reklama

Jak hodnotíte povolební vyjednávání politických stran?

Myslím si, že jsme se staly rukojmím problémů sociální demokracie, protože ať už je rozložení sil po volbách jakékoliv, jejich povinností je sestavit vládu a  pokusit se naplnit, co slibovali. To, co se čtrnáct dní odehrávalo v ČSSD, je sociální exces.

Jak vnímáte výsledek TOP 09 ve volbách, budou nějaké změny, třeba ve Středočeském kraji?

Ve středních Čechách jsme dosáhli výsledku přes čtrnáct a půl procenta, takže tam jsem spokojená. Na to, že jsme se postavili čelem k reformám a přijali velkou zodpovědnost, je celorepublikový výsledek adekvátní. Neznamená to ale, že budeme měnit svoji politiku, máme své voliče, kteří mají přehled, chovají se zodpovědně a zůstaneme u nepopulistické politiky.

Jaká by byla podle vás ideální koalice po posledních volbách?

V tuhle chvíli nejde o můj názor o ideální koalici, zodpovědnost mají nyní nejsilnější politické strany ČSSD a hnutí ANO. Je potřeba, aby ukázali, co opravdu dokáží. Zatím to byly pouze deklarace a my budeme kompetentní opozicí a hájit zájmy voličů.

Jak vnímáte situaci v sociální demokracii, kdy se Michal Hašek a Jeroným Tejc rozhodli jít proti předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi?

Především, o čem jsme věděli mnoho měsíců dopředu, že chtěli s prezidentem Milošem Zemanem ovládnou sociální demokracii. Nešlo o překvapení, ale bylo to nepřijatelné.

Proč si myslíte, že k tomu došlo?

Šlo o mocenský boj uprostřed ČSSD a výraznou roli sehrál prezident. Obecně vzato u nás dochází k velmi časté obměně politiků a z hlediska poslanecké sněmovny, senátu závidím rakouským i německým politikům. Desítky let dělají tuhle práci, jsou to zkušení profesionálové, ale u nás se to noví učí stále znovu a znovu. Bezpochyby to má na kvalitu politiky u nás velmi špatný dopad.

Věříte, že čerstvý nováček na politické scéně s raketovým startem Andrej Babiš splní, co sliboval před volbami od korupce až po snížení nezaměstnanosti?

Co se týče boje proti korupci, rekonstrukci státu jsme podepsali z TOP 09 všichni poslanci a pro většinu jsme hlasovali v poslanecké sněmovně. Ostatní sliby bude plnit obtížné, protože jsou protichůdné,

Fotogalerie: - Modlitba za Topku

Poslední večer před volbami se konala na náměstí J...
Na náměstí byla nainstalována protikomunistická vý...
Na náměstí byla nainstalována protikomunistická vý...
Následovala bohoslužba v kostele Nejsvětějšího srd...
Následovala bohoslužba v kostele Nejsvětějšího srd...
Bohoslužby se účastnil i Miroslav Kalousek

Například?

Budeme snižovat daně a zvýšíme sociální dávky, nebo valorizujeme důchody. To dost dobře dohromady nejde. Ač je to obrovské riziko, voliči opět zklamaní volili stranu, která měnila program v průběhu kampaně.

Co je důvodem? Jde o znechucení voličů, kteří volí stále nové a nové strany?

Do určité míry jde o destabilizovaný systém, chyba je na straně politiků. Oproti západoevropským zemím to má negativní vliv na stav a kvalitu politiky.

Neobáváte se, že sociální demokracie zruší či změní některé zákony, které jste jako TOP 09 ve vládě prosadili v posledních letech?

Samozřejmě by mě to mrzelo, protože jsem přesvědčená, že kroky, které jsme udělali, udělány být měly. Ty s negativními dopady jsme zrušili. Velmi často jsem narážela na zrušení veřejných služeb v sociálně slabých lokalitách, kde je ale velmi potřeba. Když je někdo na sociálních dávkách, je to vnímáno negativně a pro rodiny má velkým význam, že chodí do práce.

Nejvíce mi vadí útoky sociální demokracie na důchodovou reformu, která měla být řešena už před deseti, patnácti lety, ale ČSSD to neučinila. Schválenou důchodovu reformu kritizuje, ale sama nepřišla s řádnou alternativou.

Příští rok má být supervolební, jak se na něj bude TOP 09 připravovat?

Za zásadní považuji komunální volby, protože minulé byly poměrně brzy po vzniku naší strany. Máme několik set komunálních politiků a pevné ukotvení. Zároveň jsme proevropská strana, takže budeme věnovat dostatek energie do evropských voleb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

17:30 Eurodotace pro „nezávislá média“ v době koronakrize? Tomáš Vyoral už tuší, jaký obsah pak vypustí

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Co bychom po politicky orientované neziskovce pod patronátem Pánka…